Ako žiť šťastný život aj napriek rôznym vyrušeniam v živote?

  Foto: Unsplash

Naučte sa vyhnať z hlavy hlas, ktorý vám tvrdí, že musíte byť lepší a produktívnejší v práci ale aj doma.

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako trávite svoj voľný čas? Alebo len prídete z práce, urobíte rýchlo domáce práce, a strávite zvyšok dňa na internete? Dokážete sa od internetu odpojiť a skutočne si vychutnať daný moment? Alebo s tým máte problémy?

Mnoho z nás si život bez technológií ani nevie predstaviť. Mobil či notebook je naším každodenným spoločníkom. Voľný čas trávime na Facebooku, Instagrame, počúvaním podcastov, alebo inými aktivitami, ktoré si vyžadujú naše pripojenie na internet.

Nie sú to však len technológie, ktoré nám neumožňujú žiť život skutočne prítomný v danom momente, ale je to aj súčasná spoločnosť, ktorá nám nahovára, že by sme mali byť neustále produktívny a robiť viac v našom voľnom čase.

Spisovateľka a učiteľka Rachel Macy Stafford napísala knihu Hands Free Life: 9 Habits for Overcoming Distraction, Living Better and Loving More, v ktorej radí, ako prekonať to, že nás neustále niečo vyrušuje, a ako žiť lepší život. Rachel je známa ako autorka blogu Hands Free Mama a tiež knihy s rovnomenným názvom (pozn. v slovenčine kniha vyšla s titulom Mama má čas), aj ako učiteľka špeciálneho vzdelávania. Vo svojej knihe rozpráva o tom, ako prestať žiť produktívne, a začať žiť život, ktorý má zmysel. V jednom bode svojho života si Rachel uvedomila, že neustále behá medzi rodinnými povinnosťami a pracovnými povinnosťami a nemá žiadny čas, ktorý by mohla stráviť s ľuďmi, ktorých má rada, a takisto nemá ani žiadny čas sama pre seba. Ako teda žiť zmysluplnejší život podľa Rachel?

 

Mali by ste mať viac času na svojich milovaných

Nie je v ľudských možnostiach úplne naplno využiť každý moment. Namiesto toho, aby ste sa snažili žiť neustále na 110 percent, Rachel tvrdí, že by ste sa mali zamyslieť nad tým, ako žiť tak, aby ste to potom neľutovali. Jedným z jej trikov je pevne si stanoviť čas, ktorý strávi so svojimi najbližšími bez toho, aby ju niečo vyrušovalo. A tohto alokovaného času sa nedotkne. V realite to znamená, že svojej rodine venuje pol hodinu až hodinu ničím nerušeného času, štyri krát denne. Predtým, než deti idú do školy, keď sa zo školy vrátia, počas večera a pred spaním. Tento čas využíva na to, aby sa ako rodina viac spojili.

 

Staňte sa zraniteľnejšími

Keď si už nájdete čas na svojich najbližších, využite ho naplno. Nestačí iba aby ste boli prítomný v danom momente. Nebojte sa vypýtať si objatie, počúvať tlkot ich srdca. Povedzte im, ako vám na nich záleží. Vždy sa nájde niečo, čo sa vás bude snažiť o tieto momenty pripraviť, no nedajte sa.

 

Vytvorte si rituály

Tieto rituály by mali byť hlbší zmysel, a to je spojenie sa so svojimi najbližšími. Jedná sa o malé veci, napríklad o to, aby ste mali spoločný zvyk oslavovať svoje úspechy a dôležité veci, alebo aby ste si našli čas napísať blízkym, ktorí sú fyzicky ďaleko. Vďaka týmto rituálom dokážete udržať svojich milovaných pokope.

 

Vychutnajte si čas, kedy nie ste produktívny

Aj čas, ktorý nie je strávený vyslovene produktívne, môže byť pre vás prínosný. Či sa už jedná o kreatívne hobby, ktoré máte, čas na čítanie knihy, či na cvičenie. Nemali by ste sa pri tom cítiť vinný len preto, že ste zvyknutý byť neustále v kolotoči povinností. Toto je čas, kedy sa zastavíte, a robíte to, čo skutočne chcete, a dokážete si zregenerovať telo aj myseľ. Môžete byť šťastne neproduktívny, keď si nájdete svoj vlastný zdroj šťastia v aktivite, ktorá vás jednoducho teší.

 

Nenechajte technológie ovládať váš život

Rachel Stafford tvrdí, že sa cítila najviac vystresovane vtedy, keď jej neustále naskakovali nové notifikácie na telefóne. Neustále notifikácie nám pripomínajú všetko to, čo je potrebné urobiť, a váš telefón takto dokáže ovládať vaše činy či myšlienky. Naučte sa vypnúť si notifikácie, na chvíľku sa odpojiť z online sveta, alebo si vytvorte doma zóny a čas, kde telefóny jednoducho nemajú svoje miesto. Takto sa zbavíte vplyvu svojho mobilného telefónu na váš život, a vytvoríte si v živote miesto na niečo, čo vás teší.

 

Nepodľahnite tlaku robiť viac

Je jedno odkiaľ tento tlak pochádza. Je jednoduché zamotať sa do cyklu neustálej práce a nikdy nekončiacich povinností. Ťažšie však je vymotať sa z neho. Nie je nič zlé na tom, robiť niečo navyše okrem práce vo vašom voľnom čase. Avšak ak vaše povinnosti zaberajú všetok váš čas a vám nezostane ani pár minút denne na zábavu, mali by ste sa zastaviť a zamyslieť sa nad tým, či nie je čas niečoho sa vzdať.

 

Ignorujte váš vnútorný hlas, ktorý vám hovorí, že nerobíte toho dosť

Nikto z nás nie je superhrdina a nedokáže dlhodobo zvládať úplne všetko. Nie vždy je to spoločnosť a naše okolie, ktoré ma na nás prehnane vysoké nároky, ale my sami. Veľa tlaku na seba dávame my sami, pretože nám nikdy nie je nič dosť dobré. My sme tí, ktorí sa nútia pracovať viac, tvrdšie, a byť lepším. Je to ten otravný hlas vo vašej hlave. Chcete, aby zmysel? Rachel Stafford mu jednoducho povedala, nech odíde. Rozhodla sa ho zastaviť a viac si užívať prítomné momenty. Ak ho dokážete zastaviť, zmeníte sami seba aj vašu rodinu, pretože nebudete na nikoho tak tvrdí a dokážete si spoločne strávený čas a vzájomnú prítomnosť viac užiť.

Zdieľať na facebooku