Čo sa s nami deje, keď sa bozkávame? Toto by ste o bozkávaní mali vedieť

Bozkávanie prezrádza o nás viac.
Bozkávanie prezrádza o nás viac. / Foto: Unsplash / Sorin Sîrbu

Okrem toho, že je bozkávanie pre ľudí nesmierne príjemné, má aj mnoho benefitov pre naše zdravie a pomáha nám zistiť o partnerovi niečo viac.

 

Výskum na univerzite v Albany ukazuje, že informácie sprostredkované bozkom môžu mať hlboké dopady na romantické vzťahy, a dokonca môžu byť hlavným faktorom pri jeho ukončení. Podľa tejto štúdie psychológovia zistili, že viac ako polovica respondentov ukončila vzťah práve kvôli zlému bozkávaniu. Bozkávanie je pre nás teda evidentne dôležité. 

Zaujímavosťou je, že ženy sú na bozkávanie zaťaženejšie. Zistenia vedcov ukázali, že väčšina z nich by bez bozkávania s mužom sex nemala. Muži presne naopak. Radšej by tieto príjemné chvíle absolvovali bez neho. Ženy zase považovali bozkávanie za dôležité ako pred sexom, tak i po ňom. Výskumníci špekulujú, že výmena slín počas bozkávania môže mať na ženy biologický dopad. Mužské sliny obsahujú merateľné množstvá pohlavného hormónu testosterónu, ktoré môžu ovplyvniť libido.

 

Aký je pôvod bozkávania?

Vedci predpokladajú, že na začiatku ľudstva matka predžula potravu pre svoje dieťa a potom mu ju podala, pričom nastal priamy kontakt pier. Evolučný biológovia veria tomu, že erotické bozkávanie je len gestom, ktoré ľuďom zostalo z minulosti. Bozkávanie môže pomôcť zvýšiť komfort, ktorý pri druhej osobe cítime a prehĺbiť vzájomnú dôveru.

Napriek tomu, že bozkávanie je typické pre ľudí, všetky zvieratá využívajú určitú formu spoznávania sa. Psy sa napríklad oňuchávajú. Bozkávanie, ako ho poznáme my, využíva väčšina primátov ako formu riešenia konfliktov a na zlepšenie vzťahov medzi sebou. Niektoré zvieratá používajú bozkávanie ako formu socializácie a na to, aby sa cítila komfortnejšie.

 

Je bozkávanie akceptovateľné vo všetkých kultúrach?

Antropologické štúdie naznačujú, že ľudské bozkávanie je prípustné asi v 90 % kultúr. V tých, v ktorých akceptovateľné nie je, je stále prípustná nejaká forma dotyku tvárí, napríklad dotyk nosa nosom.

 

Aké benefity prináša bozkávanie?

Znižuje level stresu

Ak sa cítite trošku pod stresom,  namiesto pohára vína vyskúšajte bozkávanie. Pravidelné bozkávanie totiž pomáha znižovať hladinu stresu. Podľa jednej štúdie vysokoškoláci, ktorí sa 15 minút bozkávali, mali znížené hladiny kortizolu, hormónu stresu. Zaujímavosťou bolo, že mužom sa okrem iného zvýšila aj hladina oxytocínu, zatiaľ čo ženám sa táto hladina znížila. Okrem zníženého stresu však bozkávanie pomáha aj zlepšovať puto medzi partnermi.

 

Uvoľňuje adrenalín

Keď sa bozkávame, naše telo uvoľňuje množstvo adrenalínu. Zrýchľuje sa tlkot srdca a bozkávanie taktiež pozitívne ovplyvňuje aj tep. Vďaka týmto zmenám sa zvyšuje množsto našej energie, a dostávame pozitívne podnety.

 

Zlepšuje cholesterol

Bozkávanie je prospešné aj pre vaše celkové zdravie. Okrem iného dokáže zvýšiť aj hladinu lipidov v krvi. V štúdii v roku 2009 publikovanej v časopise Western Journal of Communication výskumníci zistili, že romantické bozkávanie môže znížiť tiež cholesterol a zvýšiť u partnerov celkovú spokojnosť vo vzťahu. V bozkávaní sa teda skrýva oveľa viac, ako sa môže zdať.

 

Ľudské sliny pomáhajú posúdiť potenciálnych partnerov

Francúzske bozkávanie neslúži len ako predohra. Je to spôsob, akým sa vám vaše telo snaží povedať, či človek, s ktorým sa práve bozkávate je niekto, s kým chcete mať dieťa. Vedci z  Univerzity v Oxforde zistili, že bozkávanie nám pomáha posúdiť potenciálneho partnera. Boli zvedaví, prečo je bozkávanie také rozšírené, a aký je jeho skutočný účel. Ukázalo sa, že chemické zloženie slín pomáha vášmu telu rozhodnúť sa, či s danou osobou chcete alebo nechcete mať dieťa. Teória z Rutgers University naznačuje, že testosterón, prítomný  v mužských slinách, umožňuje žene posúdiť jeho silu ako svojho potenciálneho partnera na molekulárnom leveli.

 

Mozog vylučuje všetky šťastné hormóny

Okrem oxytocínu, mozog vylučuje aj ďalšie šťastné hormóny. Justin Lehmiller, profesor psychológie z Harvardu tvrdí, že pri bozkávaní sa vylučuje dopamín. Je to tá istá chemikália, ktorá sa vylučuje aj pri iných príjemných aktivitách, ako je napríklad počúvanie hudby.

 

Telo zaplavia feromóny

Feromóny sú chemikálie, ktoré nás k sebe navzájom priťahujú. Keď máte veľa feromónov, ostatní ľudia si ich všimnú, pretože žiarite a vyzeráte príťažlivejšie. Podľa Live Science koža okolo nosa a úst je bohatá na určitú látku, ktorá podľa všetkého obsahuje feromóny a vysiela informácie o človeku. Feromóny však okrem iného tiež pomáhajú aj pri posudzovaní toho, či je náš partner pre nás vhodný ako rodič nášho dieťaťa.

 

Zreničky sa rozšíria

Jedným z dôvodov, prečo zatvárame oči pri bozkávaní môže byť to, že naše zorničky sa prirodzene rozšíria, čím sa zvyšuje citlivosť na svetlo. K rozširovaniu dochádza preto, lebo cítime intenzívnu sexuálnu príťažlivosť. Ak niekoho bozkávate a chcete vedieť, ako sa cíti, všímajte si oči. Pretože tie nikdy neklamú.

Zdieľať na facebooku