4 tipy, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť angličtinu

  Foto: Pexels

Nie je dôležité len to, že cudzí jazyk trénujete, alebo najmä to, akým spôsobom ho trénujete.

 

Cudzí jazyk sa každý učí už počas základnej školy. Učitelia často tlačia do hláv žiakom gramatiku či slovíčka, avšak mnohí žiaci majú problém s rozprávaním či počúvaním, ktoré považujú za oveľa dôležitejšie. Ako si zdokonaliť angličtinu tak, aby ste zvládli bežné konverzácie kdekoľvek vo svete?

 

1. Začnite od toho najjednoduchšieho

Pri zlepšovaní úrovne cudzieho jazyka je ideálne pozerať filmy, počúvať audioknihy, rádio alebo pozerať televízne noviny. Je to skvelý a efektívny tip. Síce si bude vyžadovať veľa času, ale bez toho to jednoducho nejde. Dôležité je, aby ste počúvali správne veci v správnom poradí. Ak ste na začiatku, britská sarkastická komédia so slovnými hračkami vám veľmi nepomôže.


Začnite s ľahšími vecami a prepracujte sa k zložitejším. Počúvanie je často vnímané ako najťažšie pri učení jazyka a ľudia, učiaci sa angličtinu si myslia, že počúvanie je ťažšie ako písanie, čítanie, alebo rozprávanie. Aj na testoch sú často najhoršie známky práve z cvičení zameraných na počúvanie. Nebojte sa toho, ak rozumiete omnoho menej, ako čakáte, je to úplne normálne.

 

Na začiatok sú najlepšie detské televízne programy, pretože sú navrhnuté tak, aby dieťa viac pochopilo a rozšírila sa jeho slovná zásoba. Konkrétne na angličtinu je dobrá britská TV show Peppa Pig. Keď budete chápať 80 % všetkého, čo sa v tomto detskom seriáli hovorí, môžete sa posunúť na grotesky. Grotesky neobsahujú žiadny hlboký humor a sú to jednoduché komédie. Je jednoduchšie počúvať americké, ako britské, pretože vtipy sú jasnejšie a je ľahšie sledovať dej. Pozrite si po anglicky napríklad Priateľov, alebo The Vicar of Dibley. Táto anglická komédia vám pomôže spoznať britský prízvuk.


Keď už rozumiete komédiám, môžete sa posunúť na seriály či filmy, kde sa nerozpráva až tak veľa, ako napríklad akčné filmy. Neskôr už môžete pozerať aj náročnejšie filmy alebo také, kde sa používa staršia angličtina.

 

2. Trénujte dôsledne

Hodinová konverzácia s niekým, pre koho je angličtina rodný jazyk je skvelá, avšak ešte lepšie je, ak je táto konverzácia pravidelná a dostávate aj spätnú väzbu. Pracujte aj na schopnosti počúvať jazyk, čítať a písať v ňom. Vyskúšajte napríklad hodiny v jazykovej škole, online konverzácie alebo čokoľvek, čo vás bude baviť.

 

3. Snažte sa viesť konverzáciu

Ak ste od prírody introvert, môže byť trošku ťažšie dominovať v konverzácii. Avšak snažte sa ju viesť, najmä ak sa rozprávate s niekým, kto ovláda jazyk lepšie ako vy, pretože daná osoba môže relaxovať, zatiaľ čo vy nie. Pokiaľ sa jedná o niekoho, pre koho je angličtina rodný jazyk, možno ani nevie aké to je, učiť sa nejaký iný jazyk.

 

Nebojte sa opýtať, ak nerozumiete tomu, čo vám bolo povedané. Veď sa snažíte rozumieť a aj to sa ráta, nie je to tak, že by ste ignorovali druhú osobu a nepočúvali, čo hovorí. Povedzte, že ste niečo nezachytili, a poproste ju, aby to zopakovala. Nebojte sa povedať niekomu, aby rozprával pomalšie. Nie je predsa také náročné povedať, že ste zachytili väčšinu, ale nie všetko. Ideálne je, ak začnete slovíčkom Sorry, pretože je to najlepší spôsob, ako niekoho jednoducho a slušne prerušiť počas rozprávania. Ľudia, ktorí bežne používajú angličtinu, zvyknú rozprávať rýchlo a spájať slová, ako napríklad gonna alebo wanna. Často si to však ani neuvedomujú, aj keď sa snažia rozprávať jasne, preto potrebujú malé pripomenutie. Okrem toho zvyknú používať aj slangové výrazy či slová, ktorým nerozumiete. Nebojte sa požiadať o vysvetlenie.

 

Aby ste viedli konverzáciu vám môže pomôcť aj pýtanie sa otázok. Vďaka nim si potvrdíte, či je pravda to, čo ste počuli, a zároveň sa uistíte, že konverzácia pôjde smerom, ktorým chcete.

 

4. Ujasnite si očakávania

Je niečo iné, ak sa rozprávate s učiteľom na hodine v jazykovej škole, alebo ste v Londýne a pýtate si kávu. Taktiež je rozdiel to, čo študujete doma a trénujete doma a to, čo vás čaká v realite. Učitelia si dávajú pozor na to, aby rozprávali jasne a zrozumiteľne. Avšak mimo triedy vás čaká iná skúsenosť a mali by ste s tým rátať, inak môžete stratiť motiváciu. Na to, aby ste pochopili 70 % reálnej konverzácie, musíte chápať 80 % konverzácie počas hodín angličtiny.

 


Zdroj: youtube.com
Čítajte viac o téme: Cudzie jazyky
Zdieľať na facebooku