Ako vybudovať radosť z čítania u malých detí?

Malé deti si dokážu zapamätať písmenká, slová, či opísať príbeh. Avšak pre ich vzťah k čítaniu je najdôležitejší rozvoj fonologických zručností, ktoré tvoria základ čítania.
Malé deti si dokážu zapamätať písmenká, slová, či opísať príbeh. Avšak pre ich vzťah k čítaniu je najdôležitejší rozvoj fonologických zručností, ktoré tvoria základ čítania. / Zdroj: Shutterstock

Je dokázané, že deťom sa páči čítanie nahlas už od momentu, kedy sa narodia. Vhodné je teda začať kedykoľvek a vôbec nemusíte čakať na ten správny moment.  Je dobré, ak má dieťa už odmalička vybudované návyky, ktoré ho budú prirodzene viesť k čítaniu. Ak ich dieťa do nástupu do školy získa, ľahšie sa mu bude učiť v škole čítať.  Ak navyše rodič dieťaťu číta nahlas, zväčšuje mu tým kapacitu mozgu zameranú na jazykové zručnosti. Keď je dieťa staršie, už aj okolo veku štyroch rokov, môžete ho povzbudzovať, aby si dokázalo spojiť rôzne písmenká dokopy a tvoriť slová, neskôr vety. Nie je však potrebné učiť dieťa čítať za každú cenu. Ako vytvoriť pozitívny vzťah dieťaťa k čítaniu vám prezradia nasledujúce tipy.

 

1. Začnite jednoduchými vecami

Ak chcete, aby si dieťa vybudovalo pozitívny vzťah k čítaniu, je nutné začať úplne od základov. Nesústreďte sa len na spoznávanie písmeniek. Deťom môže pomôcť aj vytlieskavanie slabík či rýmy. Deti síce čítať nevedia, avšak veľa si dokážu zapamätať. Naučte ich jednoduché riekanky, ktoré rozšíria ich slovnú zásobu. Fonologické vedomie je základom pre schopnosti vedúce k čítaniu. Je to schopnosť počutia slov a hrania sa s malými časťami, z ktorých sa tieto slová skladajú. Túto schopnosť môžete podporiť tým, že necháte dieťa rozprávať, aj keď bude hovoriť nezmysly.  Hrajte s ním jednoduchého slovného hada. Čím väčšie fonologické vedomie dieťa má, tým menej problémov bude mať pri nástupe do školy a pri prvých pokusoch o čítanie.

 

2. Dostupnosť je kľúčová

Dostupnosť je dôležitá, nech sa snažíte svoje dieťa priučiť čomukoľvek. Pokiaľ bude mať pocit, že knihy sú mu dostupné, začne ich objavovať aj samo bez toho, aby ste museli dieťa k tomu nútiť. Človek je od prírody zvedavý tvor, tak dovoľte svojmu dieťaťu objavovať svet kníh či obrázkov. Doprajte mu teda knihy a časopisy kdekoľvek sa v dome pohne, navštevujte miesta ako knižnice či kníhkupectvá. Knihy tak aj vďaka neustálej dostupnosti začnú prirodzene patriť do detského života.

 

3. Celý proces by mal byť jednoduchý a prirodzený

Niekedy to bude ťažké a pravdepodobne to potrvá dlhšie  než ste si mysleli, avšak je nutné, aby bol proces vedúci k čítaniu jednoduchý. A na to, aby sa páčil deťom a dokázal vzbudiť ich záujem, by mal byť aj zábavou. Keď idete do knižnice spolu vyberať knihu, mal by to byť špeciálny čas. Zamerajte sa hlavne na farebné obrázkové knihy, ktoré automaticky pritiahnu pozornosť dieťaťa. Nechajte dieťa, aby si vybralo svoje knihy samo. Vytvorte si rituál z čítania pred spaním, aspoň na pár minút každý deň, a čítajte prirodzeným hlasom. Okrem toho, že vám to pomôže nastaviť rutinu, dieťa čítanie uspí a možno predtým, než dočítate celú kapitolu, bude už spať. Spoločné čítanie vám môže pomôcť prehĺbiť puto s dieťaťom, najmä ak dieťaťu popri čítaní ukazujete obrázky a hovoríte o deji aj mimo písaného textu. Na to, aby celý proces pôsobil prirodzene, však môžete čítať dieťaťu čokoľvek. Knihy, emaily, nákupné zoznamy, či recepty sú súčasť života, kde nám pomáhajú písmenká zvládať rôzne úlohy.

 

4. Vytvárajte si asociácie

Asociácie sú na to, aby nám pomohli zapamätať si ľahšie čokoľvek, čo by nám inak robilo problémy. Či sa už jedná o periodickú tabuľku prvkov, rôzne zlepšováky zo strednej školy, či chytrý spôsob, ako si zapamätať nákupný zoznam alebo mená. Asociácie môžu pomôcť pri čomkoľvek. Deti to vnímajú rovnako ako dospelí. Pri čítaní obrázkových kníh môžete dieťaťu vysvetliť rôzne predmety, zvieratká či vlastnosti. Nechajte ich tvoriť si vlastné spojenia, pretože im pomôžu pri zapamätávaní.

 

5. Pozávajte písmená a slová

Deti by mali poznať názvy a mená a vedieť si ich pripojiť k objektom či pocitom. Slovnú zásobu môžete vybudovať na akejkoľvek knihe, aj na jednoduchej obrázkovej. Ak si pri čítaní všimnete, že dieťa slovu nerozumie, skúste mu ho vysvetliť.

Pre dieťa je však prospešné, ak vie postupne rozoznávať aj písmenká, čiže vie, že každé písmenko má iný zvuk a vlastné meno. Na naučenie sa abecedy je prospešné naučiť dieťa pieseň o abecede, čítať knihy o abecede, alebo si vytvorte vlastné karty s abecedou a nechajte dieťa priradiť k sebe rovnaké písmenko. Rovnako dobre vám poslúži aj pexeso s abecedou.

 

6. Podporujte naratívne zručnosti

Ak ste už s dieťaťom prešli všetky predchádzajúce kroky, môžete sa zamerať na rozvoj naratívnych zručností. Naratívne zručnosti znamenajú to, že dieťa dokáže opísať veci a prerozprávať príbeh, avšak v prípade malých detí stačí, pokiaľ vedia opísať zopár slovami obrázok v knižke. Podporte deti, aby rozprávali príbehy, či spýtajte sa pár otvorených otázok popri čítaní. Nebojte sa prečítať jednu knihu viac krát, pretože dieťa si ju zapamätá, a možno vás jedného dňa prekvapí tým, ako vám dorozpráva zvyšok knihy, či doplní za vás vetu.

 

7. Netlačte na dieťa

V každom prípade však netlačte na dieťa. Každé dieťa je jedinečné a má vlastné tempo pri učení sa. Namiesto toho pri čítaní vytrvajte a skúste si to užiť. Len tak si to užije aj vaše dieťa.

Čítajte viac o téme: Čítame s deťmi
Zdieľať na facebooku