10 dôvodov, prečo by ste sa mali naučiť hovoriť nie

Aj napriek tomu, že to je omnoho ťažšie, ako povedať áno, máte plné právo ľudí odmietnuť.
Aj napriek tomu, že to je omnoho ťažšie, ako povedať áno, máte plné právo ľudí odmietnuť. / Foto: Shutterstock

V živote sa dostávame do rôznych situácií. Minimálne každý deň sa nás niekto niečo opýta a naša najčastejšia odpoveď je áno, aj keď veľmi často by sme radi povedali nie. Avšak, je veľmi ťažké povedať nie šéfovi, keď sa vás opýta, či nezostanete v práci o trochu dlhšie. Alebo povedať nie vášmu partnerovi či partnerke, keď vás o niečo poprosí. Rovnako ťažké je povedať nie deťom alebo rodičom. Aj napriek tomu, že to je omnoho ťažšie, ako povedať áno, máte plné právo ľudí odmietnuť. Ak poviete niekedy aj nie, prinesie vám to mnohé výhody.

1. Získate čas

Ak sa naučíte hovoriť nie, hlavne v práci, ušetrí vám to veľa času a energie. Voľný čas, ktorý máte, môžete predsa využiť omnoho lepšie s rodinou či priateľmi, ako keby máte stráviť extra čas počas víkendov čítaním pracovných emailov, či dokonca trávením soboty v práci. Ak budete mať viac času so svojimi najbližšími, budete sa cítiť omnoho oddýchnutejšie a šťastnejšie, čo vám môže priniesť len ďalšie benefity z dlhodobého hľadiska.
Voľný čas môžete stráviť aj relaxovaním a oddychovaním. Nedajte si vziať váš voľný čas, ktorý je vašou jedinou príležitosťou dobiť si baterky. Dbajte na svoje zdravie po každej stránke.

2. Utriedite si priority

Odmietnutie niečoho vám pomôže utriediť si priority. Ak si utriedite priority, budete vedieť kedy môžete povedať nie. Všetci by chceli byť perfektní, ale reálne je takmer nemožné stíhať prácu, rodinu, extra prácu, a sociálny život. Priority sú veľkou dilemou pre študentov, ale nielen pre nich.

3. Myslite aj na seba

Veľa ľudí je altruistických a starostlivých, avšak je nutné, aby ste mysleli aj na seba. Je dôležité dokázať prehodnotiť, ako trávite svoje dni a voľný čas vy. Rovnako ako všetci okolo vás, aj vy si zaslúžite život, voľný čas, relax i zábavu. Jednoducho všetko, čo všetci ostatní.

 

4. Ľudia zmenia svoj pohľad na vás

Konkrétne sa zmenia dve veci. Ľudia vás prestanú brať ako istotu, ako ľudí, ktorí vždy kývnu na akýkoľvek návrh. Ak začnete hovoriť nie, máte jedinečnú možnosť získať si viac rešpektu. Mnohí ľudia dokážu viac oceniť nie, ako áno. Nikto vás neodsúdi, ak poviete nie. Ak vždy hovoríte áno, ľudia okolo vás majú tendenciu zneužívať to. Práve slovo nie vám pomôže získať stratený rešpekt a sebadôveru.

5. Budete môcť povedať áno zábavnejším aktivitám

Ak sa naučíte povedať nie aktivitám, ktoré vás až tak nebavia, budete mať viac príležitostí povedať áno ostatným, omnoho zábavnejším, aktivitám. Keď odmietnete napríklad jeden deň nadčasu v práci, budete môcť povedať áno vlastnej rodine, keď navrhnú spoločnú aktivitu. Či už je to kino, spoločná prechádzka, výlet na bicykloch, na toto všetko a omnoho viac, budete mať viac času, ak odmietnete to, čo robiť nechcete.

6. Vaše áno získa inú hodnotu

Ak sa naučíte hovoriť nie, ľudia si budú omnoho viac ceniť vaše áno. Ak ľudia okolo vás vedia, že prikývnete na všetko, vaše áno je pre nich úplne nepodstatné. Po čase sa vás môžu dokonca úplne prestať pýtať a môžu s vami začať automaticky rátať.

7. Nepotrebujete v živote viac stresu

S každým ďalším áno vo vašom živote na seba beriete ďalšie záväzky a povinnosti, z ktorých väčšinou vyplýva ďalší stres. Máte pocit, že nemáte vo svojom živote ešte dosť stresu a bez problémov zvládnete aj ďalší? Ak áno, bez problémov hovorte ďalej áno. Ak by ste si však radi občas aj oddýchli a mali stresu v živote o niečo menej, naučte sa hovoriť nie. Navyše sa nebudete musieť báť, že niečo nedopadne dobre. Ak budete neustále posúvať svoje limity, nemusí to vôbec dopadnúť dobre.

8. Ušetríte peniaze

Veľmi často sa stáva, že niekto poprosí o malú finančnú pomoc, či vlastne o čokoľvek spojené s peniazmi. Aj vy vždy odpoviete áno? Ak ste aj na túto otázku odpovedali áno, prehodnoťte svoj postoj. Často je nutné povedať nie práve z finančných dôvodov. Pokiaľ teda nemáte neobmedzený prísun peňazí.

9. Nikdy nevyhoviete všetkým

Nech odpoviete akokoľvek, vždy sa nájde niekto, komu vaša odpoveď nebude vyhovovať. Ak s vami niekto prestane komunikovať len preto, že ste povedali nie, nechajte osobu s čistým svedomím odísť z vášho života. Vaši skutoční priatelia či rodina sa nenahnevajú, ak im poviete nie.

10. Ak poviete nie, dávate príležitosť iným ľuďom

Myslite na to, že vždy, keď poviete nie, dávate príležitosť niekomu inému povedať áno.  Ak je to pre druhú osobu výhodnejšie než pre vás a je za danú príležitosť vďačná, vyhrávajú všetci.

 

A ako povedať ľuďom nie?

V prvom rade si musíte uvedomiť, že neexistuje žiadna univerzálna rada, ako povedať nie. Musíte nájsť spôsob, ktorý funguje pre vás a danú situáciu, v ktorej sa nachádzate. Ak je pre vás príliš nepríjemné povedať nie priamo, môžete to povedať nepriamo. Zmeňte vetu tak, aby vyznela neodmietavo. Namiesto nie môžete povedať, že nemáte čas a navrhnúť alternatívu. Poprípade môžete povedať, že o tom popremýšľate a danej osobe oznámite svoje rozhodnutie potom. Ak sa nebojíte trochu otvorenejšieho odmietnutia, môžete povedať, že máte v danej chvíli iné priority. Avšak pokiaľ to je možné, vždy skúste navrhnúť inú alternatívu a trochu danej osobe pomôcť.

Zdieľať na facebooku