Články: Pre študentov
O projekte

 

Láka vás štúdium na francúzskej univerzite? Je to krajina, ktorá vás ako študenta očarí

Eliška Herinková
Autor článku
Ilustračné foto: Shutterstock
Francúzsko patrí medzi najobľúbenejšie destinácie Slovákov v zahraničí a je zároveň najobľúbenejšou neanglofónnou študentskou destináciou. / Ilustračné foto: Shutterstock

Francúzsko patrí medzi najobľúbenejšie destinácie Slovákov v zahraničí a je zároveň najobľúbenejšou neanglofónnou študentskou destináciou. Ak uvažujete o štúdiu vysokej školy vo Francúzsku, čítajte ďalej.

 

Vzdelávací systém vo Francúzsku

Vzdelávací systém je podobne ako na Slovensku trojstupňový, skladá sa z trojročného bakalárskeho štúdia, dvojročného magisterského a trojročného doktorandského štúdia.  Vysoké školy sa delia na tri kategórie- univerzity, grandes écoles a špecializované školy. Je to teda podobné ako na Slovensku, len na grandes écoles je prijímací proces ťažší a selektívnejší. Školy sa delia na verejné alebo súkromné. Verejné vysoké školy nemajú žiadne  školné, avšak platí sa štátom stanovený poplatok- tzv. zápisné, ktoré  je v rôznej výške od 100 do 600€. Súkromné vysoké školy si stanovujú výšku školného sami. V šanghajskom rebríčku vysokých škôl, ktorý obsahuje 500 najlepších škôl na svete, sa umiestnilo 22 francúzskych univerzít. Pierre and Marie Curie University - Paris 6, University of Paris-Sud - Paris 11 a Ecole Normale Superieure – Paris sa umiestnili medzi 100 najlepšími univerzitami na svete. Podľa QS rebríčka sa umiestnilo medzi 1000 najlepšími univerzitami na svete 39 francúzskych univerzít. Ich zameranie je rôzne. Okrem spomínaných škôl sa vysoko umiestnila aj Ecole Polytechnique či Sciences Po, zameraná primárne na politické vedy.

Skúsenosti so štúdiom vo Francúzsku má aj vysokoškoláčka Katka Lukačovičová, ktorá študuje Sciences Po. ,,Štúdium vo Francúzsku môžem len odporučiť. Úprimne povedané, je podľa mňa omnoho zložitejšie ako na Slovensku, pretože tam musia žiaci skutočne učivo chápať a mať analytické myslenie, aby boli schopní napísať dizertačku alebo exposé (prezentáciu). Nejedná sa len o také to suché memorovanie učiva, následnú skúšku a zabudnutie. Navyše sme ako študenti nútení naučiť sa argumentovať, a chápať problémy z globálneho hľadiska. Študenti tu nedostanú dobrú známku len za snahu alebo preto, že „niečo odovzdali“. Pokiaľ nie je daná práca skutočne detailne prepracovaná, pochopená, plná solídnych argumentov a zaujímavá, pozitívne hodnotenie a dobrú známku jednoducho nedostanú a kredity na konci semestra tiež nie,‘‘ vysvetľuje Katka hlavné rozdiely medzi vysokoškolským štúdiom na Slovensku a vo Francúzsku.

 

Aké sú požiadavky na prijatie?

Jedným z predpokladov pre prijatie je znalosť francúzskeho jazyka, vyžaduje sa certifikát DELF alebo DALF. Na niektoré študijné odbory postačí aj angličtina. Záujemcovia kontaktujú priamo konkrétnu školu, ktorá má stanovené podmienky prijatia. Katka Lukačovičová si podala prihlášku priamo na SciencesPo Paris. „Prijímací proces pozostával z dvoch podčastí. V prvej som vyplnila online prihlášku, spolu s určitými dokumentmi ako CV, motivačný list, vysvedčenia, a potom som bola pozvaná na pohovor do Bratislavy. Tam prišla komisia, v tom sa veľmi študentom prispôsobujú, ale záleží aj od počtu uchádzačov z daného mesta,“ vysvetľuje Katka. Samozrejme, proces a podmienky sa líšia v závislosti od školy a študijného odboru.

 

Náklady na štúdium a život vo Francúzsku

Tak, ako každá krajina na svete, aj Francúzska vláda ponúka štipendiá a rôzne formy podpory na základe bilaterálnych zmlúv. Kompletný zoznam štipendií sa dá nájsť na stránkach Francúzskeho inštitútu alebo na stránkach Slovenskej akademickej informačnej agentúry. Niektoré školy tiež ponúkajú štipendiá v závislosti od akademického prospechu.  ,,Zo štipendií existuje CROUS, čo je štipendium francúzskej vlády alebo príspevok na bývanie CAF. V ojedinelých prípadoch poskytuje finančné prostriedky aj konkrétna vysoká škola. Z vlastnej skúsenosti viem, že študent dokáže vyžiť z daného štipendia a nepotrebuje komplementárnu pomoc od rodiny. Francúzska vláda tiež poskytuje rôzne štipendiá pre študentov, ktoré sa môžu vyšplhať až do niekoľko stoviek eur na mesiac. Existuje 7 „echellons“, a podľa toho, do akej kategórie študent spadá v závislosti od príjmu rodičov a počtu súrodencov, také štipendium dostane. Môže sa stať, a tak to aj býva vo väčšine prípadov, že študenti nemusia uhrádzať školné, čo býva okolo 8000 eur na rok. Náklady na život závisia od životného štýlu. Čo sa týka každodenných výdavkov, tak platba za internát je približne 250 eur (ale reálne len 100, keďže príspevok na bývanie je cca 150 eur), strava 150-200 eur a iné výdavky sú asi 200 eur (zábava, pranie, nečakané výdavky...),‘‘ objasňuje ďalej Katka.

Tak ako každý študent v cudzej krajine, ani Katka to nemala na začiatku vo Francúzsku jednoduché.  ,, Začiatky boli naozaj veľmi náročné – prostredie, jazyk, školský systém, krajina, odlúčenie od rodiny. Ale čo je hlavné- neľutujem. Naučila som sa veľa nie len z hľadiska vedomostí, ale hlavne z osobnostného rozvoja. Človek sa skutočne stáva otvorenejší, ak je neustále konfrontovaný s novými kultúrami a žije v medzinárodnom prostredí. Vrelo odporúčam!‘‘

 

Viac informácii o štúdiu vo Francúzsku nájdete aj na stránke Francúzskeho inštitútu, Národnej agentúry pre propagáciu francúzskeho vysokého školstva alebo Slovenskej akademickej informačnej agentúry.

 

Poradie univerzít vo francúzskom rebríčku 2017 Poradie vo svetovom rebríčku 2017 Univerzity Mesto
1 66 École Normale Supérieure Paris
2 116 École Polytechnique Paris
3 121 Pierre and Marie Curie University Paris
4 179 Paris-Sud University Paris
5 201-250 CentraleSupélec Various
5 201-250 École Normale Supérieure de Lyon Lyon
5 201-250 Paris Descartes University Paris
5 201-250 Paris Diderot University – Paris 7 Paris
9 251-300 Mines ParisTech Paris
10 301-350 Aix-Marseille University Marseille
10 301-350 University of Bordeaux Bordeaux
10 301-350 Federal University of Toulouse Midi-Pyrénées Toulouse
10 301-350 University of Strasbourg Strasbourg
14 351-400 Claude Bernard University Lyon 1 Lyon
14 351-400 École des Ponts ParisTech Paris
14 351-400 Montpellier University Montpellier
14 351-400 Paris-Sorbonne University – Paris 4 Paris
18 401-500 École Normale Supérieure de Cachan Cachan
18 401-500 University of Nantes Nantes
18 401-500 University of Nice Sophia Antipolis Nice
18 401-500 Panthéon-Sorbonne University – Paris 1 Paris
18 401-500 University of Lille Lille
Zdroj:  World University Rankings 2016-2017
Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Štúdium v zahraničí, Zahraničné univerzity
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si stredoškolák? Prihlás sa do nášho newslettru pre stredoškolákov a žiadna novinka ti neunikne.