Články: Pre študentov
O projekte

 

Jednoduché jarné dekorácie vyrobené spolu s deťmi

Danka Laciková
Autor článku
Pexels
Deti majú radosť, ak môžu ozdobiť svoje okolie / Pexels

Vo vzduchu cítiť jar. Príroda sa prebúdza a mení. Aj vy možno máte chuť sviežim závanom jari spestriť si svoju domácnosť. Vytvorte si spolu s deťmi jarné dekorácie, ktorými ozdobíte svoje okolie či obdarujete blízkych. 

 

Typickými jarnými motívmi bývajú kvety, vtáčiky, či mláďatá.  Niektoré aktivity sme tak prispôsobili,aby ich dieťa mohlo mať trvale v poličke ako samostatnú prácu.  Predpripravené tvorivé aktivity v poličke majú viacero výhod. Dieťa môže samostatne tvoriť a vyrábať vtedy,keď má ono chuť a náladu. Je pri tom nezávislé na našom voľnom čase. Je dobré preto aktivity pripraviť dopredu tak, že sú prispôsobené aktuálnym schopnostiam dieťaťa. 

Iné aktivity sú náročnejšie a je pri nich dôležitá aj asistencia rodiča. Tie sú príležitosťou na spoločne strávený čas.

 

Jarné záložky

Potrebujeme:

 • Tvrdší farebný papier
 • Lepidlo
 • Ozdobné dierkovače
 • Ručný dierovač
 • Farebné nitky

 

Na tácke pripravíme dieťaťu farebné pásiky tvrdého papiera s už pripravenou dierkou v hornej časti.  Na podnose sú tiež ozdobné dierovače a tenké pásiky farebného papiera. Dieťa dierkuje vybrané motívy- kvetinky, či motýle. Následne ich nalepí na nastrihané pásiky. Ak chceme spraviť úlohu náročnejšou, prípadne viac kreatívnou, na tácku dajme aj washi pásky. Dieťa si nimi môže ozdobiť okraje záložiek, prípadne si ich aj trhať a ľubovoľne lepiť. 

 

Ak vieme,že dieťa si vie papier na pásiky nastrihať aj samé,prípadne spraviť v hornej časti dierku, necháme to naň. 

 

Pri zdobení nitkami, tu bude potrebná aj asistencia dospelého. Dopredu pripravené a nastrihané farebné nitky dieťa prevlečie cez dierku v hornej časti záložky. Dospelý spraví uzol a jarná záložka je hotová.

 

Výroba jarných záložiek. Zdroj: Danka Laciková

 

Ponožkoví zajačikovia

Aj u vás doma bývajú také záhadné bytosti, ktoré vám stále schovávajú ponožky? A keby schovali obe naraz. Ale sú prešibané. Vždy schovajú len jednu a tu druhú nechajú.  A čo s takou opustenou nespárovanou ponožkou? No predsa vyrobte si z nej niečo veselé. 

 

Potrebujete:

 • Ponožky
 • Pohár
 • Ryža
 • Gumičky
 • Nožnice
 • Fixka
 • Prípadne aj nalepovacie oči

 

Dieťa ponožku vloží do pohára a  do vnútra nasype ryžu. Odporúčame použiť aj lievik, ak sa bojíme rozsypania. Následne ponožku uzavrieme gumičkou. Vznikne nám spodná časť zajačika, Následne ryžou vyplníme aj vrchnú časť ponožky a aj tú zavrieme gumičkou. Zvyšnú časť látky prestrihneme, vďaka čomu nám vzniknú uši. Ak máme nalepovacie oči, môžeme ich zajačikovi nalepiť. Ak nemáme, namaľujeme mu oči a ňufáčik fixkou. 

 

Pri tejto aktivite môžeme presýpanie ryže pomocou lievika plne nechať na dieťa. Presýpanie je aktivita, ktorú majú deti veľmi rady. Pri gumičkovaní a kreslení fixkou už bude dieťa zrejme potrebovať našu pomoc. Zajačikmi si môžeme ozdobiť poličky, parapet, či stôl. 

 

Ponožkoví zajačikova. Zdroj: eastcoastmum.blogpost.com

 

Jarné kvetináče

Veľa z nás má doma malé kvetináčiky. Kúpime v nich niečo v kvetinárstve a potom to doma presadíme. Ak si ich budeme odkladať, vieme ich ponúknuť deťom na sadenie. Ak si ich predtým pomaľujú alebo ozdobia, radosť bude dvojnásobná. Využiť môžete samozrejme aj veľké kvetináče. Malé kvetináčiky sú výhodné v tom,že dieťa ich vie mať v svojej poličke a ozdobiť si ich vtedy, keď sa samo rozhodne. 

 

Kvetináče si môžete ozdobiť rôznymi spôsobmi. Ponúknite deťom to, čo ich práve baví. Možnosťou sú buď prstové farby, maľovanie štetcom, alebo aj jarné dekoračné washi pásky. 

 

Dekorácia kvetináčov. Zdroj: funlearningforkids.com

Kvetináče zdobené washi páskami. Zdroj: trukyhandpicket.com
 

Jarná kytica z paličiek a šišiek

Máte chuť ozdobiť si stôl jarnou kyticou, ale v prírode ešte skoro nič nekvitne? Nazbierajte si s deťmi v prirode rozkonárené paličky a dajte doma do kvetináča. Nitkami na ne zaveste jarné dekorácie. Napríklad šišky namaľované nažlto. Paličky môžete aj obmotať farebnými nitkami. Efekt je tak ešte krajší. Táto výzdoba už pôsobí tak veľkonočne. Možno budete mať chuť si na vetvičky zavesiť aj pár farebných veľkonočných vajíčok. Na veľkú noc si ale ešte musíme chvíľu počkať. Tešíme sa aj z príchodu slnečnej jari. 

 

Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.