Ľudia rozprávajú príbehy už tisíce rokov, pravdepodobne odvtedy, čo sme sa naučili hovoriť. Prečo milujeme príbehy? Prečo sú také populárne?
Ľudia rozprávajú príbehy z rôznych dôvodov. Pomáhajú nám zapamätať si veci, alebo dávať veciam zmysel, potvrdzujú alebo nám pripomínajú, kto sme alebo jednoducho pomáhajú príjemne tráviť čas. Príbehy sú všade okolo nás: na každoročnom rodinnom stretnutí, na pracovných stretnutiach aj ako začiatok konverzácie zameranej na páry, ktorých sa väčšinou pýtajú: „Ako ste sa vy dvaja spoznali?“ Všimli ste si niekedy, ako niekto, kto prednáša dobrý prejav, často začína príbehom? Či už to divákov rozosmeje, rozplače alebo rozzúri, solídny príbeh nás prinúti venovať človeku pozornosť. Príbehy sú v podstate o ľuďoch. Môže to znieť ako samozrejmosť, ale v skutočnosti to znamená, že dobrý príbeh je o niečom, s čím sa môžeme spojiť alebo s čím sa môžeme stotožniť. Rozprávanie sa zvyčajne opisuje ako rozprávanie alebo písanie príbehov. Tieto príbehy sa často rozprávajú pre zábavu a na zaujatie poslucháčov alebo čitateľov. Rozprávanie je však tiež silné pri formovaní duševného zdravia. Vieme, čo na príbehoch milujeme. Čo však pre nás vlastne môžu urobiť a aký majú vplyv na naše zdravie? Už len rozprávaním príbehov, počúvaním príbehov a ich zdieľaním robíme niečo dobré pre svoje duševné zdravie.
Zvyšuje schopnosti počúvania a podporuje predstavivosť
Stane sa z vás aktívny poslucháč, keď sa sústredíte všetkými svojimi zmyslami a venujete úplnú pozornosť príbehom. Stať sa lepším a aktívnym poslucháčom je dôležitou sociálnou zručnosťou. Tak isto pomocou príbehov rozvíjate svoju fantáziu a rozširujete myslenie aj čítaním príbehov v knihách. Čítanie môžete použiť na precvičenie zdravia a kondície mozgu. Dobrá predstavivosť môže niekedy umožniť lepšie odolávať životným stresorom.
Rozprávanie príbehov môže posilniť vašu sebadôveru
Zdieľanie alebo počúvanie prežitých skúseností môže pomôcť prekonať nepohodlie, strach, hanbu alebo rozpaky, a to pre rečníka aj poslucháča. Mohlo by to pomôcť prekonať neochotu priznať (ostatným alebo len sebe) nejaký stav alebo poruchu. Nájdenie správneho prostredia, v ktorom to poviete, môže tiež spôsobiť, že sa s tým budete cítiť lepšie a pomôže vám to „dostať to von zo seba“.
Zlepšujú vašu náladu
Príbehy nás dokážu povzniesť a zmeniť vaše nálady. Primerané množstvo pozitívnych emócií a optimizmu vám taktiež následne umožňuje lepšie sa vyrovnať s nepriazňou osudu a čeliť prekážkam.
Pomáhajú nadviazať kontakt s ostatnými
Nielen rečníci využívajú príbehy, aby zaujali svoje publikum. Dokonca aj vedci, ktorí sa snažia lepšie sa spojiť s laikmi a širokou verejnosťou, prijímajú rozprávanie.
Zvyšuje kultúrne porozumenie
Rozprávanie príbehov otvára oči novým veciam – miestam, kultúre, tradíciám. Napríklad núti deti predstaviť si, že sú na mieste postáv príbehu, čo rozvíja ich empatiu, keď sa snažia pochopiť svoje činy.
Príbehy pomáhajú riešiť problémy a skúšať riešenia
Príbehy pomáhajú riešiť problémy tým, že poskytujú príležitosti na vyskúšanie rôznych akcií, ktoré môžu viesť k rôznym výsledkom. Platí to najmä vtedy, ak na spoluvytváraní príbehu pomáha ďalšia osoba. Keď s vami niekto vytvára príbeh, môže navrhnúť inú akciu, ako by ste navrhli vy. Aký bude výsledok príbehu s týmto novým zvratom? Čo sa môžete naučiť z ich návrhu alebo riešenia? Problém alebo situáciu môžete často vyriešiť tak, že o nich napíšete alebo vytvoríte príbeh.
Príbehy upútajú vašu pozornosť
Keď sedíte na letisku alebo čakáte na návštevu lekára, čítanie časopisu alebo knihy upúta vašu pozornosť a pomôže vám skrátiť čas. Pre mnohých z vás neexistuje lepšia forma úniku, ako strčiť nos do knihy a rozplynúť sa v príbehu. S príchodom audiokníh a podcastov mnohí z vás počúvajú príbehy počas behu, chôdze alebo jazdy v aute. Pre mnohých z vás je čítanie alebo počúvanie príbehov obľúbenou formou relaxu.
Umenie rozprávania je už dlho uznávanou zručnosťou a dôležitou tradíciou v mnohých kultúrach. V priebehu histórie boli starší ľudia a ich príbehy pokladaní za poklad vedomostí, histórie a múdrosti spoločnosti. Príbehy slúžia mnohým účelom. Sú oveľa viac ako len čítanie či počúvanie. Sú nápomocné pri kognitívnom, sociálnom a emocionálnom rozvoji. Dospelí začínajú „rozprávať“ s dojčatami a batoľatami zdieľaním riekaniek, pesničiek a rozprávok pred spaním. Potom im pomôžete naučiť sa čítať príbehy iných a písať svoje vlastné. Príbehy nám pomáhajú porozumieť nielen iným, ale aj nám samým. Cítime empatiu s postavami, s ktorými sa stretávame v príbehoch. Táto schopnosť učiť sa z príbehov je zručnosťou, ktorá bude našim deťom pomáhať počas ich života. Okrem akademických cieľov príbehy obohacujú životy a poskytujú návod na život. Ak chcete pre svoje dieťa urobiť niečo skvelé, preskúmajte spôsoby, ako s nimi začať vytvárať príbehy.