Spôsoby, ako začať, keď sa nám jednoducho nechce

Sú dni, kedy sa venujeme všetkému možnému okrem práce, ktorú je naozaj potrebné urobiť.
Sú dni, kedy sa venujeme všetkému možnému okrem práce, ktorú je naozaj potrebné urobiť. / Foto: Pexels

Sú dni, kedy sa venujeme všetkému možnému okrem práce, ktorú je naozaj potrebné urobiť. Aj tí najinteligentnejší a najkvalifikovanejší ľudia zápasia niekedy s nedostatkom motivácie pustiť sa do práce. A tak ju odkladajú a odkladajú. Každý čelí občas takémuto odporu, ale nemusíme mu dovoliť, aby definoval našu realitu. Nemusíme akceptovať svoju nechuť ako prekážku, ktorú nemôžeme prekonať. V skutočnosti existuje niekoľko veľmi praktických vecí, podľa ktorých sa môžeme v takýchto situáciách riadiť.

 

Prečo je dôležitá motivácia?

Mohli by sme jednoducho ísť s prúdom a nechať svoj život, aby sa prirodzene vyvíjal, a napriek tomu dosiahnuť úspech? Odpoveď je skôr nie. Motivácia je nevyhnutná ľudská hnacia sila, ktorá nás tlačí k dosiahnutiu akýchkoľvek rozhodujúcich a želaných výsledkov v našom živote. Ak odložíme každodenné povinnosti na zajtra, rýchlo zistíme, že takto nič nedosiahneme a zostaneme uviaznutí v bubline, ktorá bráni nášmu pokroku. Jediný spôsob, ako sa pohnúť vpred, je pokračovať v chôdzi a nemôžeme očakávať, že sa niekam dostaneme, ak budeme stáť na jednom mieste. Bez nadšenia a ambícií vo svojom živote si rýchlo uvedomíme, že nedostatok podstaty a zmyslu za činmi bude mať za následok zostupnú špirálu smerom k zlyhaniu a nespokojnosti. Keď nájdeme motiváciu vstať a urobiť zmenu, postavíme sa do pozície väčšieho úspechu. Je lákavé ospravedlniť nedostatok motivácie, pretože čakáme na niekoho iného, ​​kto urobí niečo, čo nás motivuje. Ale najdôležitejšia motivácia prichádza zvnútra. Navyše je oveľa efektívnejšia a trvalejšia.

 

Spôsoby, ako zostať produktívny, keď sa nám práve nechce

Pokiaľ by sme nemuseli zápasiť s nechuťou zbavovať sa ihneď všetkých povinností, ušetrili by sme si v živote kopec pocitov viny, stresu a frustrácie. Nehovoriac o tom, o koľko by sme boli šťastnejší a efektívnejší. Ako teda presvedčiť samých seba pustiť sa do práce?
 

1. Správajte sa, ako keby ste sa cítili motivovaní

Opýtajte sa sami seba: „Čo by som práve teraz robil, keby som sa cítil motivovaný? Zvážte, čo by ste mali na sebe, ako by ste rozmýšľali a aké kroky by ste podnikli. Potom urobte tieto veci a uvidíte, či sa vaša motivácia zvýši.

 

2. Precvičujte si súcit so sebou samým

Možno si myslíte, že byť na seba tvrdý je kľúčom k motivácii. Tvrdá sebakritika nefunguje. Súcit so sebou samým je v skutočnosti oveľa viac motivujúci, najmä keď bojujete s nepriazňou osudu. Hovorte so sebou ako s dôverným priateľom. Opýtajte sa sami seba: „Čo by som povedal priateľovi, ktorý mal tento problém?" Pravdepodobne by ste boli k niekomu inému oveľa láskavejší ako k sebe. Začnite sa teda k sebe správať ako k dobrému priateľovi.

 

3. Použite 10-minútové pravidlo

Keď sa niečoho bojíte je samozrejmé, že nebudete mať na to ani motiváciu. Svoje pocity strachu však môžete znížiť tým, že si dokážete, že úloha nie je až taká zlá, ako si myslíte, alebo že máte silu znášať ju lepšie, ako si predstavujete. Pravidlo 10 minút vám môže pomôcť začať. Dajte si povolenie ukončiť úlohu po 10 minútach. Keď dosiahnete hranicu 10 minút, opýtajte sa sami seba, či chcete pokračovať alebo skončiť. Pravdepodobne zistíte, že máte dostatok motivácie pokračovať. Či už vám teda chýba motivácia začať pracovať na nudnej úlohe, alebo sa vám zdá, že sa neviete zdvihnúť z pohovky, použite pravidlo 10 minút, aby ste sa motivovali k akcii. Začať s úlohou je zvyčajne najťažšie. Keď sa však rozbehnete, je oveľa jednoduchšie pokračovať.

 

4. Choďte na prechádzku do prírody

Čerstvý vzduch, zmena prostredia a trochu pohybu dokážu urobiť s vašou motiváciou zázraky. Byť obklopený prírodou vám môže poskytnúť duševnú pohodu, ktorú potrebujete, aby ste sa vrátili k svojim povinnostiam s väčšou motiváciou ako predtým.

 

5. Spojte nudnú povinnosť s niečím, čo vás baví

Zlepšite si náladu pridaním trocha zábavy k niečomu, na čo nemáte motiváciu. Budete sa cítiť šťastnejší a možno sa dokonca budete tešiť na vykonanie úlohy, keď bude pravidelne spojená s niečím zábavným. Napríklad zavolajte priateľovi a porozprávajte sa počas upratovania domu alebo si zapnite svoju obľúbenú reláciu pri skladaní bielizne. Dôležité je však uistiť sa, že vaša zábava nezhorší váš výkon. Napríklad sledovanie televízie počas písania seminárnej práce vás môže rozptýliť a ešte viac spomaliť alebo rozhovor s priateľom počas varenia môže byť taký rušivý, že nebudete vedieť venovať pozornosť tomu, čo robíte.

 

6. Odmeňte sa za prácu

Vytvorte si malú odmenu, ktorú za svoju tvrdú prácu môžete získať. Možno zistíte, že sústredenie sa na odmenu vám pomáha zostať motivovaní dosiahnuť svoje ciele. Zvážte, či vás viac motivujú menšie, ale častejšie odmeny alebo jedna veľká odmena za kompletne splnenú úlohu. Uistite sa však, že tieto odmeny nesabotujú vaše úsilie. Napríklad odmeňovanie tvrdého tréningu v posilňovni sladkou pochúťkou môže byť aj kontraproduktívne. A kontraproduktívne zlozvyky z dlhodobého hľadiska budú len znižovať vašu motiváciu.

 

7. Začnite

Najdôležitejšou súčasťou každej úlohy je nájsť energiu, aby ste mohli začať. Nemusí to byť žiadny úžasný začiatok. Aj malé úsilie môže viesť po chvíli k vlne energie potrebnej na dosiahnutie viditeľného pokroku. Prijmite myšlienku, že svoje ciele pravdepodobne nedosiahnete okamžite. Pamätajte, že nič nie je nemožné alebo príliš neznesiteľné, keď svoju myseľ zapojíte do práce konštruktívnym, kreatívnym spôsobom. Odložte teda tablet, telefón alebo čokoľvek a pustite sa do toho. Keď urobíte prvý nevyhnutný krok, uvidíte, že nájsť motiváciu na zmenu nemusí byť nakoniec také ťažké.

Zdieľať na facebooku