Veci, ktoré šťastní ľudia neriešia

Len my máme kontrolu nad naším myslením a pokiaľ sa nám nedarí žiť dobre, inšpirovať sa môžeme ľuďmi, ktorí sa v našom okolí tešia zo života a sršia optimizmom.
Len my máme kontrolu nad naším myslením a pokiaľ sa nám nedarí žiť dobre, inšpirovať sa môžeme ľuďmi, ktorí sa v našom okolí tešia zo života a sršia optimizmom. / Foto: Unsplash

Ak máme všetci niečo spoločné, je to hľadanie šťastia. Chceme sa cítiť dobre a veľa našich aktivít sa viaže k dosiahnutiu tohto pocitu. Pokiaľ sa vám to nedarí, možno vám len chýbajú správne životné návyky. Skúste sa vzdať tých, ktoré vám vnášajú do života negativitu a veľa vecí sa môže zmeniť. Len my máme kontrolu nad naším myslením a pokiaľ sa nám nedarí žiť dobre, inšpirovať sa môžeme ľuďmi, ktorí sa v našom okolí tešia zo života a sršia optimizmom. 

 

Čo šťastní ľudia nikdy nerobia?

 1. Niky sa neobviňujú z vecí, ktoré sa im nedaria – sú v živote veci, ktoré do značnej miery nemôžeme ovplyvniť. Šťastní ľudia sa zameriavajú na to, čo môžu ovládať, pretože čím viac sa zaoberáme tým, nad čím nemáme žiadnu kontrolu, tým sme nešťastnejší.
   
 2. Neobklopujú sa negatívnymi ľuďmi - šťastní ľudia uznávajú, že každý má zlé dni, ale čím viac sa nachádzate v okolí nešťastných ľudí, tým viac budete pravdepodobne vnímať svet tak, ako oni.
   
 3. Nežijú v minulosti - vieme, že šťastnejší ľudia majú tendenciu kráčať ďalej a hodiť za hlavu negatívne udalosti, ktoré prežili. Dôležité je zobrať si ponaučenie zo zlých vecí, udalostí, ale potom žiť v prítomnosti a kráčať dopredu. 
   
 4. Namiesto krátkodobého potešenia volia dlhodobé šťastie - každý deň máte veľa možností, ktoré testujú silu vašej vôle. Musíte si vybrať, či budete sedieť na gauči alebo pôjdete cvičiť, dáte si fast food alebo zdravú večeru, budete sa často pozerať na televíziu alebo budete robiť niečo, čo pomôže vášmu rastu. Vieme, že dlhodobé šťastie si vyžaduje isté obete. Ak teda chcete byť šťastní, je dôležité vedieť povedať nie rýchlemu potešeniu, a namiesto toho si zvoliť návyky, ktoré vedú k udržateľnejšej a dlhodobej radosti.
   
 5. Nezostávajú v nezdravých vzťahoch - častokrát zostávame v nezdravých vzťahoch alebo priateľstvách, pretože je to pre nás pohodlné. Hlavnou úlohou vzťahov je poskytnúť bezpečnosť, podporu, povzbudenie a spoločnosť. Ak zistíte, že ste vo vzťahu, ktorý vám to neponúka, možno je načase pohnúť sa ďalej, týka sa to nielen partnerských, ale aj priateľských vzťahov.
   
 6. Nehovoria všetkému áno - je dôležité tráviť čas so svojimi priateľmi a rodinou. Niekedy máte pracovné povinnosti, ktorých je lepšie sa zúčastniť, avšak šťastní ľudia nepovedia áno každej veci, o ktorú sú požiadaní. Máme tendenciu hovoriť áno veciam, ktoré nechceme robiť alebo na ktoré nemáme čas, pretože nechceme niekoho nahnevať a chceme každému vyhovieť. To je ale jasná cesta k našej vnútornej nespokojnosti. 
   
 7. Nezanedbávajú spánok - spánok je dôležitý nielen pre to, aby ste sa necítili unavení. Nedostatok spánku môže časom ovplyvniť náladu, zhoršiť pamäť a pozornosť. Nie je neobvyklé, že ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku, majú depresiu, úzkosť, a keď sa chronický nedostatok spánku stane životným štýlom, môže to negatívne ovplyvniť nielen zdravie, ale aj vašu prácu a vzťahy.
   
 8. Neporovnávajú sa s ostatnými - je na mieste a žiadúce hľadať u ostatných inšpiráciu alebo motiváciu, ale šťastní ľudia sa nepostavia proti ostatným, aby určili svoju vlastnú hodnotu.
   
 9. Nezabúdajú snívať - šťastní ľudia nezabúdajú snívať, veria v seba a v to, že tieto sny sú možné, dosiahnuteľné a uskutočniteľné. Nájdu si čas na sny a plánujú si život tak, ako by chceli, aby veci boli.
   
 10. Nekupujú veci, aby boli šťastní - šťastní ľudia nepotrebujú míňať peniaze v obchodoch, aby boli šťastní. Hodnoty vidia v iných než materiálnych veciach.
   
 11. Neberú život ako samozrejmosť - šťastní ľudia neberú život ako samozrejmosť, pretože vedia, že život je krátky. Sú to ľudia, ktorí maximálne využívajú svoje skúsenosti, vytvárajú si vlastné okolnosti a vážia si prítomný okamih.
   
 12. Nezabúdajú na vďačnosť - šťastní ľudia nezabúdajú na slovo "vďačnosť". Vedia, že je to jedna z najdôležitejších vecí, ktoré môžu kedy urobiť. Vďačnosť vám umožňuje zamerať sa na všetkých úžasných ľudí a veci, ktoré máte vo svojom živote, ako aj na miesta a zázraky krásy, ktoré boli pre vás stvorené. Zameraním sa na tieto okolnosti vytvoríte pre seba spokojnosť, nie potrebu ďalších.
   
 13. Nestrácajú čas - šťastní ľudia si nedovolia strácať čas. Keď si uvedomia, aký je život vzácny, vždy svoj čas využijú múdro. Tým, že si dovolíte strácať čas, prídete o niečo, čo už nemôžete vrátiť.
   
 14. Nezabúdajú byť šťastní - nezabúdajte byť šťastní! Šťastie je voľba a veda. Šťastie prichádza cez to, na čo sa rozhodneme myslieť. Naše myšlienky vytvárajú naše pocity, ktoré vytvárajú emócie a naše emócie sú tým, čo nás robí šťastnými alebo nešťastnými. Múdro si vyberte svoje myšlienky, zistite, čo vás teší, čo vás nabíja energiou a čo si v živote ceníte. Vedieť, kto ste, vám umožní pochopiť, čo vás robí šťastnými.
   
 15. Nesnažia manipulovať alebo meniť iných ľudí - vedia, že zmena je vnútorná práca a jediný spôsob, akým sa ľudia menia, je, ak chcú. Tieto znalosti sú nevyhnutné pre šťastný život, pretože to znamená nemrhať časom pokúšaním sa manipulovať s ostatnými. Väčšina šťastných ľudí sa nehanbí podeliť sa o svoje názory alebo myšlienky, ale je si vedomá toho, že transformáciu nemôže vnucovať iným. Namiesto toho sa zameriavajú na to, čo môžu urobiť, aby sa dostali z negatívnej situácie.
Zdieľať na facebooku