Smejte sa, koľko len vládzete. Je to ten najlepší liek na všetky choroby

Smiech má pre naše zdravie veľa pozitív, preto je dobré mať ho vo svojom živote čo najviac.
Smiech má pre naše zdravie veľa pozitív, preto je dobré mať ho vo svojom živote čo najviac. / Foto: Bigstock

Smiech má pre naše zdravie veľa pozitív, preto je dobré mať ho vo svojom živote čo najviac.

 

Pravdepodobne ste už počuli staré príslovie: „Smiech je najlepší liek.“ Aj keď tento prejav radosti nemôže nahradiť modernú medicínu, veda potvrdzuje, že smiech je pre naše zdravie veľmi prospešný. Priťahuje ľudí k sebe spôsobom, ktorý v tele vyvoláva zdravé fyzické a emocionálne zmeny. Smiech posilňuje náš imunitný systém, zlepšuje náladu, zmierňuje bolesť a chráni nás pred škodlivými účinkami stresu. Nič nefunguje rýchlejšie ani spoľahlivejšie ako dobrý smiech, aby sa naša myseľ a telo dostali do rovnováhy. Humor odľahčuje naše bremená, vzbudzuje nádej, spája nás s ostatnými a drží nás pri zemi, sústredene a v strehu. Pomáha nám tiež zbaviť sa hnevu a odpustiť skôr. Je obrovským zdrojom na prekonávanie problémov, posilnenie našich vzťahov a podporu fyzického i emocionálneho zdravia. Najlepšie na tom je, že tento neoceniteľný liek je zábavný, bezplatný a ľahko použiteľný. 

 

Ako prospieva nášmu zdraviu?

 1. Smiech uvoľňuje celé telo - dobrý a srdečný smiech zmierňuje fyzické napätie a stres a naše svaly zostanú uvoľnené.
   
 2. Posilňuje imunitný systém - znižuje stresové hormóny a podporuje tvorbu imunitných buniek a protilátok, ktoré bojujú proti infekciám, čím zlepšuje našu odolnosť voči chorobám.
   
 3. Uvoľňuje v tele endorfíny, ktoré podporujú celkový pocit pohody a dokonca môžu dočasne zmierniť bolesť.
   
 4. Chráni srdce - smiech zlepšuje funkciu ciev a zvyšuje prietok krvi, čo vás môže chrániť pred infarktom a inými kardiovaskulárnymi problémami.
   
 5. Zmierňuje hnev - nič nerozptýli hnev a konflikty rýchlejšie ako spoločný smiech. Pohľad na zábavnú stránku môže dať problémy do perspektívy a umožní nám prejsť od konfrontácií bez toho, aby sme sa držali trpkosti alebo odporu.
   
 6. Pomáha udržať si duševné zdravie - smiech nám dáva dobrý pocit. A tento pozitívny pocit v nás zostáva aj potom, čo smiech opadne. Humor nám pomáha udržať si pozitívny, optimistický pohľad na ťažké situácie, sklamania a straty.
   
 7. Zastaví znepokojujúce emócie - keď sa smejeme, nemôžeme cítiť úzkosť, hnev ani smútok.
   
 8. Pomôže nám relaxovať a načerpať novú energiu - znižuje stres a zvyšuje energiu, čo nám umožní zostať koncentrovaní a dosiahnuť viac.
   
 9. Zbližuje nás s ostatnými, čo môže mať zásadný vplyv na všetky aspekty nášho duševného a emocionálneho zdravia. Spoločný smiech je jedným z najúčinnejších nástrojov na udržanie čerstvých a vzrušujúcich vzťahov. Humorná a hravá komunikácia posilňuje naše vzťahy tým, že vyvoláva pozitívne pocity a podporuje emocionálne spojenie. 
   
 10. Bojuje proti nespavosti - mnohí z nás zažili nepríjemnú situáciu, keď po namáhavom dni sme išli spať, a zistíme, že je takmer nemožné zaspať, pretože naša myseľ opakuje určité udalosti znova a znova. Aby sme tomu zabránili, nie je nič lepšie, ako sledovať niečo zábavné v televízii alebo sa stretnúť s priateľmi na dobrom rozhovore a zabaviť sa. Zaspávanie pôjde určite ľahšie.

 

Ako vniesť do svojho života viac smiechu

Začnite tým, že si vyhradíte špeciálne časy na hľadanie humoru a smiechu, aby by ste ho mohli cvičiť. Nakoniec budete chcieť začleniť humor a smiech do štruktúry svojho života a nájsť ho prirodzene vo všetkom. Tu je niekoľko spôsobov, ako začať:

 

Usmejte sa - úsmev je začiatkom smiechu a je nákazlivý. Keď sa na niekoho pozriete alebo vidíte niečo, čo i len trošku príjemného, ​​precvičte si úsmev. Namiesto toho, aby ste sa pozerali na telefón, zdvihnite zrak a usmejte sa na ľudí, ktorých míňate na ulici, na osobu, ktorá vám podáva rannú kávu, alebo na kolegov, s ktorými zdieľate výťah. Všimnite si vplyv na ostatných.

 

Trávte čas so zábavnými, hravými ľuďmi - sú to ľudia, ktorí sa ľahko smejú - sami na sebe aj na životných absurditách - a ktorí bežne nachádzajú humor v každodenných udalostiach. Ich hravý uhol pohľadu a smiech sú nákazlivé. Aj keď sa nepovažujete za ľahkovážneho, humorného človeka, stále môžete hľadať ľudí, ktorí sa radi smejú a rozosmievajú ostatných. 

 

Keď počujete smiech, prejdite k nemu - humor a smiech sú niekedy súkromné, zdieľaný vtip medzi malou skupinou, ale väčšinou nie. Ľudia sú častejšie veľmi radi, že sa môžu podeliť o niečo vtipné, pretože im to dáva príležitosť znova sa zasmiať a živiť sa humorom, ktorý v nich nájdete. 

 

Ako môžeme rozvíjať vlastný zmysel pre humor?

 1. Zasmejte sa na sebe. Podeľte sa o svoje trápne chvíle. Najlepší spôsob, ako sa brať menej vážne, je hovoriť o časoch, keď ste sa brali príliš vážne.
   
 2. Skúste sa situáciám skôr zasmiať, ako ich ľutovať. Hľadajte humor v zlej situácii a odhaľte iróniu a absurdnosť života. Keď sa stane niečo negatívne, pokúste sa z toho urobiť vtipnú anekdotu, ktorá ostatných rozosmeje.
   
 3. Obklopte sa pripomienkami, aby ste odľahčili. Hračku majte na stole alebo v aute. Vyveste si do kancelárie zábavný plagát. Vyberte si počítačový šetrič obrazovky, ktorý vás rozosmeje. Zarámujte si fotografie, na ktorých sa bavíte so svojou rodinou alebo priateľmi.
   
 4. Pamätajte si zábavné veci, ktoré sa dejú. Ak sa stane niečo zábavné alebo počujete vtip alebo zábavný príbeh, ktorý sa vám páči, napíšte ho alebo ho povedzte niekomu, kto vám pomôže zapamätať si ho.
   
 5. Nezastavujte sa nad negatívami. Pokúste sa vyhnúť negatívnym ľuďom a nezaoberajte sa spravodajskými príbehmi, zábavou alebo rozhovormi, ktoré vás robia smutnými alebo nešťastnými. Veľa vecí v živote nemôžete ovplyvniť, obzvlášť správanie ostatných ľudí. 
   
 6. Nájdite svoje vnútorné dieťa. Venujte pozornosť deťom a snažte sa ich napodobniť. Koniec koncov sú to odborníci na hranie, branie života na ľahkú váhu a smiech na bežných veciach.
   
 7. Vysporiadajte sa so stresom. Stres môže byť hlavnou prekážkou humoru a smiechu, preto je dôležité udržať si hladinu stresu pod kontrolou. 
   
 8. Smejte sa každý deň. Predstavte si to ako cvičenie alebo raňajky a snažte sa každý deň nájsť niečo, čo vás rozosmeje. Vyhraďte si 10 až 15 minút a urobte niečo, čo vás baví. 
Zdieľať na facebooku