Ako si môžete v živote vytvoriť vlastný bezpečný priestor?

Každý z nás potrebuje svoj bezpečný priestor, kde načerpá stratenú energiu.
Každý z nás potrebuje svoj bezpečný priestor, kde načerpá stratenú energiu. / Foto: Pexels

V často netolerantnom svete je bezpečný priestor, kam môžete uniknúť, nesmierne dôležitý pre udržanie dobrého duševného zdravia. Bezpečné miesto je fyzické alebo virtuálne miesto, kde si môžete oddýchnuť a nabiť sa energiou. Zóna bez úsudku, kde môžete byť skutočne sami sebou. Inšpirujte sa, ako si pre seba vytvoriť niekoľko takýchto „bezpečných priestorov“ v rôznych oblastiach svojho života.

 

1 | Navštívte tradičné skupiny podpory

Podporné skupiny združujú ľudí, ktorí prežívajú alebo prešli podobnými skúsenosťami. Ak máte pocit, že stres, ktorý prežívate, je ohromujúci, alebo ak sa stretávate s traumou alebo vážnou situáciou, ktorej bežný človek nemusí rozumieť, môžu byť terapeuti a podporné skupiny úžasne účinné. Podporná skupina poskytuje ľuďom príležitosť zdieľať osobné skúsenosti a pocity, stratégie zvládania.

 

2 | Vytvorte skupinu na sociálnych sieťach

Platformy sociálnych médií, ako sú Facebook a LinkedIn, ponúkajú členom možnosť zakladať skupiny ľudí a pripojiť sa k nim online. Členstvo v skupinách je dobrovoľné a môže byť predmetom schválenia správcom skupiny. Hlavnou funkciou skupín sociálnych médií je podpora konverzácie a prepojenia medzi členmi. Ak je skupina obmedzená alebo vôbec nie je viditeľná pre verejnosť, dokáže vytvoriť prostredie, v ktorom sa členovia môžu cítiť pohodlnejšie a bezpečnejšie, keď sa vyjadrujú a zdieľajú svoje názory, skúsenosti či pocity.

 

3 | Pripojte sa ku skupinovému cvičeniu

Nájsť skupiny úplne rovnako zmýšľajúcich ľudí nie je vždy ľahké, ale môžete sa staviť, že existuje skupina ľudí, ktorí majú rovnaké záujmy. Je inšpiratívne a motivujúce byť obklopený oddanými, rovnako zmýšľajúcimi jednotlivcami. Pravidelná účasť na hodinách umožňuje ľuďom nadviazať nové kamarátstva. Osamelé cvičenie doma alebo v posilňovni môže niekedy pôsobiť ako príťaž, ale hodina skupinového cvičenia je vždy zábavná.

 

4 | Pravidelne sa stretávajte s ľuďmi, ktorých máte radi

Pravdepodobne už vo svojom živote máte ľudí, ktorých by ste mohli lepšie spoznať, alebo vzťahy, ktoré by sa mohli prehĺbiť. Myslite na svojich obľúbených ľudí a požiadajte ich, aby ste sa stretávali častejšie. Môžete byť tým, kto si ich navzájom predstaví, alebo to môže byť malá skupina priateľov, ktorých ste stretli v triede, v kostole alebo v zamestnaní. Už len stretnutie s ľuďmi, vďaka ktorým sa cítite dobre, môže byť veľmi doplňujúcim a skvelým spôsobom, ako vo svojom živote vytvoriť väčšiu emocionálnu podporu. 

 

5 | Urobte si z vášho domova útočisko bez stresu 

Vytvorenie fyzického priestoru, kde môžete skutočne relaxovať, je nevyhnutné. Pri hľadaní spôsobov, ako zvládať stres, ľudia často prehliadajú jednu z najjednoduchších a najefektívnejších stratégií: vytvoriť pokojný domov. Pretože väčšina našich dní sa začína a končí doma - mať doma pokojný domov ako základňu, čo nám pomôže každý deň vyraziť do sveta z menej stresovaného miesta.

 

6 | Dajte si pauzu, keď pocítite napätie, stres

Pocit, že sa vám nechce nič robiť, môže byť znakom toho, že ste v strese alebo vyhorení. Niekedy je to najlepšie, čo môžete urobiť, dať si pauzu a venovať nejaký čas starostlivosti o seba. Zvážte, či si nemôžete dať „deň duševného zdravia“, v ktorom opustíte svoje očakávania toho, čo si myslíte, že chcete dosiahnuť. Namiesto toho sa sústreďte na veci, ktoré vám pomôžu cítiť sa nabitý energiou a pohodlne. Doprajte si spánok alebo salónik s útulnou dekou a obľúbenou knihou. Kľúčové je stráviť tento čas relaxáciou a odpočinkom svojej mysle a tela.

 

7 | Trávte čas aj sami so sebou

Ak uvažujete o tom, že strávite nejaký čas osamote, je dôležité to urobiť spôsobmi, ktoré sú prospešné pre vašu duševnú pohodu. Byť sám je najpriaznivejšie, keď je to dobrovoľné. Je tiež dôležité, aby ste mali pocit, že sa môžete kedykoľvek vrátiť do svojho spoločenského sveta. Každý človek má odlišné potreby samoty a spoločenského času, takže je dôležité pokúsiť sa nájsť rovnováhu medzi týmito dvoma potrebami. Niektorým môže občas stačiť na obnovenie energie, dobrej nálady len pár minút, zatiaľ čo iní môžu vyžadovať viac času. 

 

8 | Môžete vyskúšať dobrovoľníctvo 

Dobrovoľníctvo pre vec, v ktorú veríte, môže mať rovnaké výhody ako účasť na hodine alebo vstup do klubu: stretnutie s ostatnými, členstvo v skupine a vytváranie nových skúseností. Môže vám pomôcť nájsť vo vašom živote ďalší zmysel. Okrem zníženia osamelosti to môže priniesť väčšie šťastie a spokojnosť so životom. Spolupráca s tými, ktorí majú menej ako vy, vám navyše môže pomôcť pocítiť hlbší pocit vďačnosti za to, čo máte vo svojom vlastnom živote.

 

9 | Nebojte sa vyhľadať odborníka

Cítiť sa vystresovaný alebo ohromený je v dnešnom svete bežné. Schopnosť vyrovnať sa a zaobchádzať zdravo, pozitívne a konštruktívne je často rozdiel medzi úspechom a neúspechom v živote. Človek, ktorý nie je schopný zvládnuť sám seba, keď sa situácia zhoršuje, môže mať pred sebou ťažké obdobia. Účasť na terapii to môže zmeniť. Spoluprácou s odborníkom, ktorý sa špecializuje na pomoc iným, sa môžete naučiť zdravé mechanizmy zvládania, ktoré vám umožnia zvládnuť výzvy života bez toho, aby ste vyhoreli alebo sa rozpadli. Ako ľudia čelíme všetkým výzvam a ťažkým časom. 

 

Ak zistíte, že vás už nič nerobí šťastným, začnite so svojím myslením, obráťte sa na svoje fyzické a duševné zdravie, znovu začnite s aktivitami, ktoré ste predtým považovali za príjemné, a potom urobte „inventúru“ svojej situácie. Práca na sebe vám môže pomôcť, aby ste sa vo svojej vlastnej koži cítili príjemnejšie, a aby ste sa cítili emočne bezpečnejšie, nech ste kdekoľvek. Naučte sa povedať nie stresu, stanovte si zdravé hranice, pamätajte (a oddávajte sa) svojim silným stránkam a úspechom.

Zdieľať na facebooku