Čo robiť s deťmi na pláži? Tieto aktivity ich určite zabavia

Zabavte sa s deťmi na pláži.
Zabavte sa s deťmi na pláži. / Foto: Bigstock

Pláž je oázou relaxu, tešia sa na ňu deti i dospelí. Občas sa však stáva, že deti sa začnú po pár hodinách nudiť, preto je dobré mať po ruke nejaké aktivity, ktoré vám umožnia zostať na pláži o niečo dlhšie a užiť si aj zábavu.

 

Pláž má čo ponúknuť rodinám, takže niet divu, že toľkí z nás radi dovolenkujú v jej blízkosti. Keď sa počasie oteplí, viacerí sa nemôžu dočkať, kedy vyrazia toto leto na pláž. Deň na pláži môže byť úžasný, ale povedzme si úprimne, je to namáhavé a deti niekedy rýchlo stratia záujem. Pokiaľ nemáme zoradené nejaké zaujímavé plážové aktivity, ktoré by im robili radosť, budeme to mať viac vyčerpávajúce. Okrem povinnej stavby z piesku je tu mnoho ďalších zábavných a kreatívnych aktivít na pláži, ktoré si deti zamilujú. Môžu vám dokonca dať trochu času aj na relax.

 

Lov na plážový poklad

K tejto aktivite budete potrebovať vedro a zoznam predmetov. Dajte deťom zoznam (písomný alebo obrázkový) a vedro, do ktorého budú zbierať nájdené poklady. Nechajte ich loviť drevo, kameň, mušľu, niečo okrúhle, niečo modré, zelené a podobne. Zoznam môže byť tak dlhý alebo krátky, aký si myslíte, že vaše deti zvládnu.

 

Postavte si „snehuliaka“

Budete k tomu potrebovať vedro, lopatu a plážové poklady. Letný „snehuliak“ môže byť zdobený kamienkami, mušľami, morskou riasou, obmedzeniam sa medze nekladú. Deti môžu využiť svoje tvorivé schopnosti.

 

Plážové umenie

Plážové umenie je jednou z najjednoduchších plážových aktivít, ale poskytuje toľko príležitostí na kreativitu! Či už ste na kamienkovej pláži, kamenistej pláži alebo obklopení krásnymi mušľami, môžete vytvárať úžasné obrázky a vzory s pobrežnými pokladmi. Správnym slovom je „prechodné umenie“, inými slovami nestále umelecké dielo.

 

Plážový stan

Vyrobte si stan s palicami, listami a uterákom. Deti vždy radi vyrábajú stany. Hľadanie predmetov pre stan je pre deti zábavnou aktivitou pri hľadaní pokladov.

 

Usporiadajte prekážkovú dráhu / štafetu

Toto je dobré cvičenie a môže byť také ľahké ako skákanie cez vedrá alebo uteráky, behanie k vode, doplnenie vedra a jeho vrátenie a podobne.

 

Zahrajte si piškvorky

Nakreslite hernú dosku do piesku.

 

DIY slnečné hodiny

Vytvorte slnečné hodiny pomocou dreva a kameňov. Postupom dňa sa bude tieň pohybovať v kruhu - rovnako ako ručičky hodín.

 

Vytvorte morský bazén

Pre deti, ktoré si užívajú upokojujúci senzorický zážitok z nalievania a preosievania vody a piesku na pláži, je výroba morských bazénov ďalšou skutočne zábavnou činnosťou. Jednoduchým nápadom je vykopať malú jamku a nechať ju dieťaťom vyplniť vedrá s vodou. Budú sa tešiť z opakovaných pohybov nalievania a hry s vodou a môžu pridať ďalšie vzrušenie zmiešaním kameňov a morských rias do bazénov.

 

Zbierajte mušle

Chyťte vedro a vydajte sa na malý lov mušlí! Hľadajte ich v piesku a na brehu, aby ste zhromaždili rad rôznych mušlí, ktoré vaše deti môžu neskôr ozdobiť alebo použiť pri senzorických hrách doma.

 

Zahrajte si loptové hry, prípadne frisbee.

Loptou nepohrdne žiadne dieťa. Často sa dá lopta na pláži aj kúpiť či zapožičať. Môže byť príjemnou zmenou oproti statickým aktivitám, ako je stavanie hradu z piesku.

 

Postavte si čln alebo auto v piesku dostatočne veľké na to, aby ste tam mohli sedieť. Skvelé na imaginárne cesty.

 

Pozorujte piesok pod lupou

Čo uvidíte? Keď sa pozriete na piesok z diaľky, môže to vyzerať, akoby bol celý jednofarebný. Keď sa začnete pozerať na jednotlivé zrnká piesku, uvidíte množstvo farieb, tvarov a veľkostí rôznych zrniek. Požiadajte deti, aby opísali, čo vidia. Piesok má niekoľko veľmi zaujímavých vlastností. Pretože ide o granulované médium, zobrazuje vlastnosti pevnej látky aj kvapaliny. Keď je na kope, pôsobí ako pevná látka. Ale ak ste vysypali piesok z vedra, vyzerá to ako tekutina! V skutočnosti je široko skúmaný pre svoje pevné a tekuté vlastnosti. Ľahkou ukážkou a experimentom je nalievanie piesku cez lieviky a skúmanie časového rozdielu piesku rôznej zrnitosti, ktorý leje cez otvory rôznych priemerov. Základnou myšlienkou je naliať rovnaké množstvo piesku cez lieviky rôznych veľkostí a zaznamenajte a porovnajte čas, za ktorý prechádzajú rôznymi lievikmi.

 

Vytvorte si náhrdelník

Keď máte niekoľko mušlí s otvorom po ruke, navlečte ich na špagát a vytvorte jednoduchý a krásny náhrdelník.

 

Choďte na prechádzku

Niekedy môžu byť tie najjednoduchšie veci tie najzvláštnejšie a najúžasnejšie. Znovu naneste opaľovací krém a vyrazte na prechádzku po pláži so svojimi maličkosťami. Po ceste môžete loviť, zbierať mušle, pozorovať zvieratá, okolie a ponoriť si chodidlá do mora.

 

Vyrobte si vulkán

Kto povedal, že sopku môžete vyrobiť iba pre školský prírodovedný projekt? Vyskúšajte to na pláži! Môžete tiež vyskúšať vytvoriť ďalšie okolité hory, aby napodobňovali krajinu alebo scenériu.

 

 

Fotografické ilúzie

Buďte kreatívni so svojimi fotografiami a nerobte iba štandardné selfie. Vyskúšajte toľko uhlov, koľko môžete.

 

Pláž ponúka široko otvorenú hernú scénu, kde deti poháňa zvedavosť. Či už na pláži alebo inde vonku, pomôže vám chvíľu spoznať svet optikou dieťaťa, ktoré objavuje svet znova, a spomaliť svoju prítomnosť. Sochy z piesku sa rozpadajú, ale spomienky aj skúsenosti získané hrou sú základom ich celoživotného vzdelávania.

Zdieľať na facebooku