Kraniosakrálna terapia a jej účinky

Kraniosakrálna terapia sa dnes vo veľkej miere praktizuje po celom svete a naďalej si získava popularitu u širokého spektra ľudí.
Kraniosakrálna terapia sa dnes vo veľkej miere praktizuje po celom svete a naďalej si získava popularitu u širokého spektra ľudí. / Foto: Bigstock

Kraniosakrálna terapia sa dnes vo veľkej miere praktizuje po celom svete a naďalej si získava popularitu u širokého spektra ľudí.

 

Všetky formy tejto formy terapie pochádzajú od Williama Sutherlanda, osteopata a študenta Andrewa Taylora Stilla na konci devätnásteho storočia. Cranium znamená lebka a sacrum zase krížová kosť. Je to jemný, ale účinný spôsob práce s telom pomocou ľahkého dotyku. Žijeme rýchlu a náročnú dobu. Medicína síce napreduje veľmi rýchlo, zdokonaľuje sa, špecializácia je rozsiahla, kompetencie pri vyšetrovaní a liečbe človeka sú rozdeľované. Niekedy však stále máme pocit, že sme bokom, nikto sa nám nevenuje hlbšie a častokrát nám chýba individuálny a celostný prístup.

 

Kraniosakrálny systém v ľudskom tele

Kraniosakrálny systém, ako je tiež známe, je najdôležitejšou funkciou ľudského tela. Skladá sa z lebky, krížovej kosti, chrbtice a mozgovomiechového moku, tekutiny, ktorej tvorbu riadia mozgové komory. Pulzuje opakovane v rytme, približne 6 až 12 krát za minútu. Počas pulzácie sa mení aj tlak tekutiny, ktorému sa musia prispôsobiť všetky kosti v ľudskom tele, ako aj lebka. Mozgovomiechová tekutina vyživuje a zároveň aj detoxikuje našu nervovú sústavu. Ak sa tento systém naruší v organizme naruší sa prenos nervových impulzov v tele a tým môže dôjsť aj k poškodeniu ďalších telesných funkcií. Tento dôležitý rytmus hovorí o javoch v organizme a o stave vnútorných orgánov, nielen ovplyvňuje ďalšie systémy v tele, ale je aj nimi ovplyvňovaný (nervový, kardiovaskulárny, lymfatický, endokrinný, svalový, respiračný). Predstavuje aj akýsi barometer našich emocionálnych, psychických aj telesných zmien. K narušenie kraniosakrálneho rytmu môže dôjsť fyzickým  aj psychickým spôsobom, napríklad po úraze, dôsledkom tráum, dlhodobého stresu a záťaže.

 

Základný princíp kraniosakrálnej terapie

Ide o veľmi bezpečnú metódu, ktorá je určená pre každého, pre všetky vekové kategórie a rôzne stavy od akútnych ťažkostí až po chronické stavy. Väčšinou sa kombinuje aj s inou formou liečby, ale nie je to nutnosť.  Ide o neinvazívnu praktickú terapiu zameranú na zlepšenie vlastných liečivých schopností tela. Vychádza z osteopatie, čo je prístup, ktorý zdôrazňuje úlohu muskuloskeletálneho systému pre zdravie a choroby. Pri typickom jedno až dvojhodinovom sedení leží pacient ticho, oblečený, zatiaľ čo odborník nadväzuje ľahký kontakt vo vybraných bodoch okolo hlavy, trupu, kolien a chodidiel. Tento ľahký kontakt spočíva v jemnom tlaku prstov bez akejkoľvek manipulácie s kosťami alebo silných ťahov, ako sú napríklad chiropraktické metódy, nastavovanie kostí alebo osteopatia. Terapeut zaznamená, čo vníma vo vybraných bodoch tela a v kraniosakrálnom systéme (membrány a mozgovomiechový mok, ktoré obklopujú a chránia mozog a miechu), ako aj postoj a zámery pacienta. Cieľom kraniosakrálnej terapie je pomôcť zbaviť sa obmedzení v tomto systéme, aby sa zlepšilo fungovanie centrálneho nervového systému. Dôležité je si uvedomiť, že terapia nie je náhradou za lekárske vyšetrenie, diagnostiku a akúkoľvek lekársku starostlivosť, ale veľmi dôležitým doplnkom.

 

V čom pomáha kraniosakrálna terapia?

Kraniosakrálna terapia môže pomôcť pri:

 • hojení, zmierňovaní rôznych chorôb a dysfunkcií
 • vylepšovaní fungovania autonómneho nervového systému, ktoré umožňuje telu efektívnejšie reagovať na stres, napätie
 • odpore imunitného systému
 • migrénach, bolestiach hlavy, chrbtice, kĺbov i svalov
 • hormonálnych poruchách, problémoch menštruačného cyklu
 • problémoch s dýchacími cestami, alergiami alebo astmou
 • škrípaní zubov, zubnej neuralgii, problémoch s čeľustnými kĺbmi
 • poruchách učenia, pozornosti, hyperaktivite, úzkosti
 • uvoľnení psychiky a tela v tehotenstve, mobilizuje prirodzené adaptačné procesy tela
 • životných zmenách a vyjadrovaní seba samého

 

Počas liečby alebo po ukončení liečby sa nezistili žiadne závažné vedľajšie účinky. Ale najbežnejším vedľajším účinkom, ktorý môže človek pociťovať od skúseného a licencovaného lekára, je mierne nepohodlie. Vedľajší účinok je veľmi dočasný a trvá najviac 24 hodín.

 

Neodporúča sa pre ľudí, ktorí majú:

 • závažné problémy a poruchy súvisiace s krvou
 • aneuryzmu
 • poranenia hlavy, úrazy, poranenia lebky
 • bolesti srdca, hypertenzia, artérioskleróza

 


Zdroj: youtube.com
Zdieľať na facebooku