Ako reagovať na negativitu a negatívnych ľudí okolo nás

Negatívni ľudia okolo nás nám môžu významne znepríjemňovať život.
Negatívni ľudia okolo nás nám môžu významne znepríjemňovať život. / Foto: Bigstock

Každý deň sa prebúdzame pripravení ísť do sveta a snažíme sa zažiť náš optimálny typ dňa - chceme pokoj, šťastie, produktivitu a úspech. Chceme odmeny a naplnenie. A plánujeme čo najlepšie, aby sme vytvorili taký typ dňa, po akom túžime. Predtým, ako vstúpime do sveta, môžeme vytvoriť správne myslenie a energiu. Môžeme podniknúť sústredené kroky na dosiahnutie požadovaných výsledkov. Môžeme si vybrať, kam ísť, s kým byť a čo robiť. To všetko môžeme ovládať. Existuje však niečo, čo nemôžeme ovládať, a to môže mať zásadný vplyv na všetky veci, ktoré chceme dosiahnuť a zažiť. To niečo predstavujú istým spôsobom ostatní okolo nás. V živote sa rýchlo naučíme, že bez ohľadu na to, aký deň si zvolíme, iní ľudia nám môžu skrížiť cestu a preniesť ich negatívnu energiu na nás. Takže jednou z najlepších vecí, ktoré sa môžeme naučiť na našej ceste osobného rastu, je umenie nereagovať na negativitu. 

 

Ako tomu zabrániť? Čo všetko môžeme urobiť?

1. Identifikujte negatívnych ľudí

Je dôležité naučiť sa, ako identifikovať ľudí, ktorí často vykazujú rôzne negatívne osobnostné vlastnosti. Väčšinou sú to ľudia, ktorí sa neustále sťažujú, majú negatívny pohľad na svet, očakávajú od života len to najhoršie, vždy sa cítia byť obeťou, ľahko sa urazia a podobne.

 

2. Snažte sa udržať realistický uhoľ pohľadu

Negatívni ľudia urobia všetko pre to, aby zmenili náš výhľad a prinútili nás vidieť svet tak, ako vidia oni. Ako láskaví, súcitní ľudia sa snažíme čo najlepšie vyhovieť týmto ľuďom v našom živote s nádejou, že im pomôžeme vidieť inú perspektívu. 

 

3. Stanovte si (pozitívne) hranice

Ak si zachováte pozitívny výhľad a nastavíte zdravé očakávania pre ľudí vo vašom okolí, títo negatívni ľudia budú musieť buď začať vnímať veci pozitívnejšie, alebo sa dostať z vášho sveta. Znie to kruto, avšak stanovenie si hraníc pomôže nielen vám, ale aj negatívnym ľuďom okolo vás. 

 

4. Správajte sa „dospelo“

Je príliš ľahké skloniť sa k detinskému správaniu a byť urážliví alebo impulzívni, ale pamätajte ... už nie ste deti. Je dôležité, aby ste tieto situácie riešili s rešpektom, vyspelosťou, empatiou a citlivosťou.
 

5. Usmievajte sa viac

Usmievanie sa je jednoduchý, nepriamy spôsob, ako negatívnym ľuďom ukázať, že svet nie je hrozné miesto. Negatívni ľudia často vyrastajú s predstavou, že svet je vychýlený alebo „proti nim“. Ak zlyhajú iné možnosti, váš úsmev na nich môže zapôsobiť. Aj vďaka nemu môžu vidieť, že existujú iné spôsoby, ako pozerať na svet.

 

6. Dajte si pauzu

Niekedy sa potrebujete oddeliť od negatívnych ľudí, a to je v poriadku. Všetci máme svoje limity. Je dôležité, aby ste v prípade potreby prihliadali svoje vlastné potreby.

 

7. Vyhnite sa racionalizácii ich problému

Vo všeobecnosti je to neúčinné. Negatívni ľudia sa často chcú iba sťažovať a v žiadnom prípade ich nezaujíma, aby to bolo odôvodnené, nehľadajú ani tak váš súcit a konštruktívny idealizmus, ako skôr len ucho niekoho, kto bude počúvať.

 

8. Neberte nič osobne

To môže byť dosť ťažké, ale ak negatívna osoba premietne na vás svoje problémy, je dôležité, aby ste to nebrali osobne. Vždy si pripomínajte, že negativita iných ľudí nie je o vás. Je to odraz niečoho, čo sa deje v ich mysli a emočnom systéme, a premieta sa to okolo vás alebo k vám. Príliš často sa zamotávame do negativity iných ľudí, pretože naše ego to berie osobne a reaguje na ich správanie alebo slová. Radšej majte presnú perspektívu, že niekto, kto je negatívny, je len človek, ktorý prechádza bolesťou. Nejde o vás.

 

9. Pochváľte ich za pozitívne veci

Negatívni ľudia nie sú negatívni iba pre ostatných. Sú k sebe tiež negatívni. Ak už okolo nich máte negatívny pocit, predstavte si, ako sa musia cítiť neustále. V čom je ten človek dobrý? Čo sa ti na človeku páči? Uznávajte pozitívne veci a chváľte ho za to. Spočiatku bude prekvapený a môže kompliment odmietnuť, ale vo vnútri to bude vnímať pozitívne. Toto je prvé semeno pozitivity, ktoré doň zasadzujete, a z dlhodobého hľadiska kvitne.

 

10. Pomôžte im vyrovnať sa s negativitou

Vo vašom živote môžu byť ľudia, ktorí sú pre vás veľmi dôležití, a preto im chcete pomôcť vyrovnať sa s ich negatívnymi myšlienkami. Najprv im môžete preukázať láskavosť. Urobte čokoľvek, aby mali pocit, že vám na nich záleží. Doprajte svojmu negatívnemu priateľovi komplimenty a pozitívne posilnenie, aby sa cítili potvrdené. To im môže pomôcť pozrieť sa na jasnejšiu stránku veci namiesto toho, aby sa naďalej sústredili na veci, ktoré sa pokazili. Ak navyše viete nájsť riešenie ich problémov, pokračujte v ich navrhovaní. Vžite sa do ich kože a zamyslite sa nad tým, čo by ste robili, keby ste sa nachádzali v ich situácii, bez ohľadu na to, ako bezvýznamný sa vám problém môže zdať.

 

Určite vás zrazí, ak sa príliš veľa času sústredíte na problémy svojho negatívneho priateľa. Precvičujte si sebauvedomenie, aby ste mohli odhadnúť, kedy vaše myšlienky začínajú upadať a váš život začína byť ovplyvnený. Nemáte zodpovednosť za pocity alebo činy iných ľudí, ale ste zodpovední za seba. Z tohto dôvodu musíte v určitom okamihu uprednostniť svoje blaho pred ostatnými a zamerať sa skôr na svoj život, ako na ten ich. Musíte uznať a pochopiť, že každý je na svojej vlastnej jedinečnej ceste životom. Snažte sa vytvoriť vo svojom osobnom živote pozitívne prostredie.Prostredie, ktorým sa obklopujete, ovplyvní vašu náladu. Či už ste doma alebo v práci, vytvorenie pozitívneho prostredia a pozitívna energia môžu urobiť váš život oveľa lepším a zdravším. Ak to chcete urobiť, začnite tým, že sa obklopíte ľuďmi, ktorí zdieľajú váš pozitívny postoj. Navzájom sa budete živiť a ešte viac prispejete k pozitívnym postojom toho druhého.

Zdieľať na facebooku