Jesenná únava trápi mnoho ľudí. Ako ju prekonať?

Jesenná únava trápi mnoho ľudí.
Jesenná únava trápi mnoho ľudí. / Foto: Pexels

Či sa nám to páči alebo nie, prichádza chladné, sychravé obdobie, ktoré musíme privítať bez ohľadu na účinky, ktoré má na naše telo. 

 

Nástup chladných období prináša so sebou aj dlhšie obdobie vyčerpania známe ako „jesenná únava“. Dni sú čoraz kratšie, chladnejšie a hlavne temnejšie, ranné vstávanie je čoraz ťažšie. Môžeme pociťovať príznaky depresie, úzkosti, únavy alebo problémy so sústredením. S pribúdajúcou zimou sa to môže ďalej stupňovať. Ide o prirodzenú reakciu nášho organizmu, keďže telo nedostáva toľko slnečného žiarenia ako v lete. Následkom nedostatku D vitamínu, chladu a tmy zaradí náš organizmus nižší „prevodový“ stupeň.

 

Príznaky jesennej (sezónnej) únavy

Napriek tomu, že sú to podobné príznaky ako pri depresii, môžu sa veľmi líšiť. Hovoríme o tzv. sezónnej afektívnej poruche SAD. Prejavuje sa množstvom rôznych príznakov, či už psychických alebo fyzických. Každý to prežíva inak. Príznaky môžu byť od mierneho podráždenia až po silnú depresiu, ktorá ovplyvňuje náš každodenný život. Tento stav môže postihnúť v podstate kohokoľvek a v každom veku. 
 

Typické príznaky pre SAD:

 • podráždenosť,
 • zlá nálada,
 • negatívny obraz o sebe, pocity zúfalstva, viny a bezcennosti,
 • plačlivosť,
 • stres / pocity úzkosti,
 • sociálna izolácia,
 • nižšia aktivita,
 • nedostatok energie,
 • potreba dlhšieho spánku, ťažšie ranné vstávanie,
 • zvýšená chuť na sladké a mastné jedlá.

 

Ako proti tomu bojovať?

 1. Držte sa zdravej výživy - Keď sa cítite unavení, môže vás zlákať nejaká čokoládová tyčinka alebo kúsok koláča. Príliš veľa cukru však môže celú situáciu ešte zhoršiť tým, že sa budete cítiť unavenejší ako predtým. Zamerajte sa na sezónne jedlá bohaté na vitamíny, ktoré posilňujú váš imunitný systém a konzumujte jedlá „dobrej nálady“ (orechy, vajcia, fazuľa, ryby, huby, tekvica, sušené ovocie).
   
 2. Trávte veľa času na čerstvom vzduchu – pobyt na čerstvom vzduchu je veľmi dôležitý v každom ročnom období, avšak na jeseň a v zime obzvlášť. Stačí len krátka obyčajná prechádzka na čerstvom vzduchu, prípadne si to môžete spojiť s cvičením.

  Jesenné prechádzky na čerstvom vzduchu sú na zlepšenie nálady ideálne. / Zdroj: Pexels
   
 3. Fototerapia, tzv. terapia svetlom, je vedecky uznávaná liečba, ktorá využíva svetlo a používa sa pri viacerých zdravotných problémoch, okrem iného dokáže pomáhať aj pri depresii, nespavosti či únave. Ide o rôzne špeciálne biolampy, ktoré nahrádzajú priame slnečné svetlo. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že práve denný pobyt na priamom dennom svetle prirodzene zaháňa depresívne nálady, smútok a dodáva telu energiu.
   
 4. Fyzická aktivita je dôležitá – je vedecky tiež dokázané, že cvičenie a fyzický pohyb zvyšujú hladinu serotonínu. Fyzická aktivita podporuje náš imunitný systém, kardiovaskulárny systém a pomáha nám udržiavať zdravú telesnú hmotnosť. 
   
 5. Aromaterapia – éterické oleje a vonné sviečky nás dokážu dobre naladiť. Vyvolávajú v nás pozitívne emócie a majú priamy vplyv na naše telo i dušu. Vône je dôležité vyberať na základe vašej preferencie. Každému vonia niečo iné. Počas jesene a zimy väčšina ľudí uprednostňuje vône, ktoré im pripomínajú teplo a útulnosť. 
   
 6. Hydratácia je dôležitá – v lete venujeme veľkú pozornosť pitnému režimu. Nemali by sme však zabúdať na dostatok tekutín ani vtedy, keď sa počasie ochladí. Pitie príliš malého množstva vody môže spomaliť metabolizmus a spôsobiť únavu. 
   
 7. Nalaďte sa na dobrú hudbu - Hudba je ďalším skvelým spôsobom, ako si zlepšiť náladu a zábavným liekom na sezónnu únavu. Je všeobecne známe, že hudba môže stimulovať produkciu hormónu serotonínu, ktorý nám zabezpečí dobrú náladu. Môže dokonca dočasne zmierniť - alebo natrvalo eliminovať - ​​príznaky depresie.
   
 8. Doprajte si kvalitný spánok – kvalitný spánok pomáha aj pri sezónnej únave. Doprajte svojmu telu spánok, ktorý potrebuje. Je to obzvlášť dôležité počas chladnej sezóny na dobitie energie a udržanie imunitného systému v správnej kondícii.
   
 9. Relaxujte – duševné zdravie je rovnako dôležité ako zdravie fyzické. Ak sa v tomto ročnom období cítite mimo rovnováhy, vyskúšajte niektoré relaxačné techniky. To, ako sa na veci pozeráme, závisí od nás a dá sa to zmeniť. Niekedy vidíme svet komplikovanejší, ako je v skutočnosti. Relaxačné procedúry, ako napríklad dychové cvičenia, antistresové omaľovánky, meditácia alebo joga, preukázali blahodarne účinky na náš mozog a stav relaxácie.
   
 10.  Užívajte si čaro jesene – nalaďte sa na farby jesene, urobte si domáce dekorácie, spríjemnite váš byt jesennými farbami. Na chvíľku si odložte diár a mobilný telefón a urobte si pohodlie pri šálke dobrého čaju a obľúbenej knihe či filme. Vyskúšajte si nové recepty zo sezónneho ovocia a zeleniny.

 

Jeseň nám ukazuje ako krásne je nechať veci odísť. Zamerajte sa na seba, na veci, ktoré už nie sú potrebné vo vašom živote, sústreďte sa na to, čo chcete, čo vás robí šťastným a venujte sa tomu. Vytvorte si vlastné osobné rituály, ktoré oživia tieto pochmúrne, ale zároveň krásne mesiace. Zostaňte pozitívne naladení.

Zdieľať na facebooku