Články: Pre študentov
O projekte

 

Detské prejavy lásky, ktoré nás dobíjajú energiou

Beáta Tancsáková
Autor článku
Foto: Bigstock
Aj deti nám prejavujú lásku, hoci nevedia hovoriť. / Foto: Bigstock

Aj deti nám prejavujú lásku, hoci nevedia hovoriť a majú len pár dní či mesiacov. Stačí ich vnímať.

 

Láska má mnoho podôb, fráza, ktorú pozná takmer každý z nás. Byť milovaný je prirodzenou túžbou človeka. Prvé, čo dieťa cíti je láska a niet pochýb o jej vplyve na správny a plnohodnotný vývin dieťaťa. Lásku môžeme prejavovať rôznymi spôsobmi a práve tak, ako rodičia ju dávajú najavo svojim deťom aj ony sa ju snažia vrátiť a prejavovať náklonnosť už od útleho veku. Využívajú pritom rôzne gestá, mimiku a signály, ktoré si len stačí všímať. V každom veku ju prejavujú iným spôsobom. Pre rodičov sú nenahraditeľnou odmenou aj keď sú veľmi vyčerpaní a potrebujú 

 

Spôsoby, akým dieťa prejavuje lásku

Očný kontakt, vôňa a hlas

Novorodenci priam zbožňujú pozerať sa na ľudské tváre, avšak už v brušku veľmi dôverne poznajú hlas matky, cítia vôňu a po príchode na svet vedia kam patria. Už týždňové bábätká sa dokážu otáčať za vôňou, v ktorej cítia materské mlieko. Veľmi ľahko si k známym zvukom a vôňam dokážu priradiť aj tvár a dívať sa na ňu hlbokým, oduševneným pohľadom. Tento pohľad je zároveň spojený s potrebou prežitia, ktorý im priláka pozornosť toho, kto sa o nich najviac stará. Ide o pohľad, ktorý je začiatkom bezpodmienečnej lásky medzi rodičom a dieťaťom.

 

Úsmev

Novorodeniatka sa veľmi často usmievajú zo sna, avšak ako začnú pomaly rásť, začínajú sa usmievať na ľudí, ktorých poznajú po hlase a prihovárajú sa im a ktorým poznajú tváre. Tento úsmev je signálom lásky a značí zároveň aj poďakovanie za to, že sa o nich staráte a že ste tu pre nich vždy, keď vás potrebujú.

 

 

Detské bozky

Babätká veľmi skoro prídu na to, že bozk je zároveň aj prejavom lásky. Keď ich často bozkávate a obsypávate ich pusinkami aj ony vám budú ich chcieť vrátiť. Aj keď na začiatku to môžu byť len uslintané pokusy alebo jemné uhryznutia, verte, že ide o skutočnú lásku.

 

Prítomnosť a pozornosť

Približne v šiestich mesiacoch si môžete všimnúť, že sú nespokojné a plačú, keď vás nemajú na dohľad. Nie je to najsladší spôsob prejavu lásky, avšak keď sa na to pozriete ich očami, je to akoby vám hovorili: „neodchádzaj, neopúšťaj ma, ľúbim ťa“. Malé deti totiž nevedia vyhodnotiť, či sa vrátite o minútu alebo už nikdy. Ak si toto uvedomíte, detský plač naberie razom iný význam. Akonáhle sa však vrátite začnú sa usmievať ako slniečko a vy si uvedomíte, že ste pre nich tá najdôležitejšia osoba a nechcú vás ani na chvíľu stratiť z dohľadu. Jasnejším znakom je, keď dieťa položíte na postieľku a prvé, čo urobí je, že naťahuje ručičky smerom ku vám. Viacerí poznajú aj situáciu, kedy sa objaví cudzia osoba a prvé čo dieťa urobí je, že si zaborí tváričku do vášho hrudníka. Nerobí to len tak, obracia sa na vás ako na ochranu a znamená to, že vás miluje, cíti pri vás istotu a bezpečie.

 

Napodobňujú vás

Nech už robíte čokoľvek, dieťa sa to snaží napodobniť. Niektoré dieťa tak volá o pozornosť a je to prejavom toho, že vám dôveruje, verí vašim názorom aj konaniu. Hovorí sa, že napodobňovanie je najúprimnejšou formou lichotenia, ale pre také malé dieťa to predstavuje úprimnú formu úcty a lásky.

 

Pritúlia sa

Ste ich záchrancom v každej situácii. Ak ste v novom prostredí, ktoré ešte nepoznajú, veľmi rady ho začnú skúmať, avšak každú chvíľu k vám dobehnú pritúliť sa. Je to jasným prejavom lásky a dôvery. Predstavujete pre nich prístav bezpečia a miesto, kam sa môže stále vrátiť ak potrebuje. Podobne pri prechádzke, keď sa niečoho zľaknú, inštinktívne dvihnú ruky, aby ste ich zdvihli a podržali.

 

Vymýšľajú si

Tento spôsob prejavu lásky sa objavuje hlavne v predškolskom veku. Ak si dieťa všimne, že mu nevenujete dostatočnú pozornosť, urobí všetko pre to, aby ste si ho všimli. Môže udrieť kamaráta, buchnúť si hlavu o stenu... Ak už nedostane od vás pozitívnu pozornosť, vyhovie mu aj negatívna. Hlavne je, že mu ju venujete.

 

Skutočné vyznanie lásky

Približne okolo troch a štyroch rokoch vám dieťa začne vyjadrovať lásku aj slovami. Nemusí to byť „ľúbim ťa“, môže vám to povedať inými slovami „chcem si ťa vziať za ženu“, „máš také jemné a krásne vlasy“... V prípade, ak dieťa sklamete alebo raníte jeho city, môže sa s tým vyrovnávať urážkami „ty si zlá“,si tá najhoršia mama na svete“, ale v skutočnosti to tak nemyslí. Urážka predstavuje výstižnejší spôsob, aby ste si uvedomili, že ste ho zranili a preto sa vám snaží ublížiť aj ono. 

 

Darčeky z lásky

Dojímavé dary ako kvetinka zo záhrady alebo kresba - aj to je jeden z dojímavých spôsobov prejavu lásky, ktorému deti venovali množstvo svojho času a snažili sa pritom zapojiť svoje schopnosti najlepšie ako dokážu. Ich jediným cieľom je úprimne vás potešiť.

Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.