Hry s vodou – inšpirácie, ako zabaviť najmenšie deti v horúce dni

Deti sa zabavia s vodou aj v záhrade či na balkóne.
Deti sa zabavia s vodou aj v záhrade či na balkóne. / Foto: Freepik

Niet pochýb o tom, že deti milujú vodu a dokážu ju užívať všetkými možnými spôsobmi. Dni začali byť teplejšie a so  teplotou pravdepodobne bude stúpať aj radosť detí z vody. Ak nemôžete ísť na kúpalisko či k jazeru, zabaviť ich môžete aj s týmito aktivitami.

 

Častokrát si rodičia myslia, že hra s vodou je pre deti len obyčajnou hrou pre zábavu a možno aj na to, aby nahnevali svojich rodičov, keď ju rozlievajú po byte. Avšak pri hre s vodou ide nielen o zábavu, ale o skúmanie, relax, experimentovanie, rozvoj zručností, spája sa tam fyzika s matematikou... Všetko v jednom. Tie najobyčajnejšie aktivity bývajú často tie najzaujímavejšie. Deti obvykle milujú špliechanie s vodou, striekanie, oblievanie. Ak sa na to pozriete z tohto uhla pohľadu budete spokojní obidvaja. Ponúkame vám niekoľko hier s vodou, ktoré ich zabavia a zároveň sú prospešné aj pre ich vývin.

 

 1. „Staráme sa o rastlinky“ – vyneste všetky izbové rastliny na dvor alebo na balkón. Naplňte vodu do lavóra, dajte im handričku. Najprv im ukážte, ako majú jemne utierať list po liste. Ak budú čisté môžete im dať hadičku alebo rozprašovač, s ktorými ich na konci polejú prípadne ostriekajú, aby sa osviežili.
   
 2. „Čistenie hračiek“ – dajte deťom lavór s vodou a uterák. Môžete im dať aj nejaký šampón. Ak by ste im povedali „a teraz si umy všetky svoje hračky“ možno by sa im to nepáčilo. Avšak ak im poviete „teraz sa môžeš pohrať s vodou a hračkami, tak, že ich okúpeš a vysušíš“, určite sa im bude páčiť. „Bábiky sa budú cítiť ako v bazéne“ .Pre nich je slovo „HRA“ zázračným slovom. Postupne ich môžu umývať a následne poutierať.
   
 3. „Delíme a prelievame“ – k tejto hre budete potrebovať niekoľko nádob a lievikov. Naplňte lavór alebo vaničku vodou a zvyšok už nechajte na deti a sledujte, ako prelievajú, vylievajú, nalievajú. Pri tejto hre si môžu precvičiť ruky, motoriku aj presnosť. Ak im pridáte aj nejaké odmerky, môžu precvičovať aj objem. 
   
 4. „Môj vodný svet“ – spoločne s deťmi si doma môžete vyrobiť mokraď a zároveň sa s nimi o tom aj porozprávať. Môže vzniknúť oceán plný rýb a morských živočíchov. Rozvíjate tým ich zručnosti aj fantáziu.
   
 5. „Vodné balóniky“ – už dlhé roky známa a obľúbená detská aktivita. Naplňte vodné balóny vodou a priviažte ich na šnúru natiahnutú medzi stromami (sušiakom na bielizeň, stĺpmi...). Ich úlohou je chodiť popod balóny so zaviazanými očami a s mäkkou pálkou. Cieľom je
  prasknúť čo najviac balónov. Namiesto sladkostí bude odmenou osviežujúca sprcha.
   
 6. „Špongia v akcii“ – budete potrebovať dve misky a obyčajnú špongiu. Jednu misku naplňte vodou. Úlohou dieťaťa je pomocou špongie preniesť vodu do druhej misky, čo najrýchlejšie. Môžete merať čas a následne môže dostať aj nejakú odmenu.
   
 7. „Farebný vodný svet“ – k tejto aktivite budete potrebovať potravinové farby (3 základné farby: červená, modrá a žltá). Dajte deťom tri nádobky s vodou v daných základných farbách, pipetu a nechajte ich miešať, skúšať, pozorovať.
   
 8. „V zajatí ľadu“ - Zmrazte v nádobe vodu, do ktorej nahádžete nejaké predmety. Môžu to byť drobné hračky napríklad z kinder vajíčok, kamene a podobne. Dieťa sa môže zahrať na baníka, ktorý hľadá vzácne predmety. Pri rozbíjaní ľadu sa určite poriadne osvieži a zabaví.
   
 9. „Lovenie predmetov“ – Naplňte lavór alebo malú vaničku vodou a nahádžte do neho žlté kinder vajíčka, vrchnáky od výživ či z PET fliaš. Následne mu dajte naberačku, sitko alebo iný nástroj a nechajte ho predmety loviť. Touto aktivitou môžete rozvíjať aj trpezlivosť a motorické zručnosti.
   
 10. „Striekaný obraz“ – zaveste niekoľko výkresov na šnúru vo vertikálnej polohe. Rozprašovač naplňte zafarbenou vodou a nechajte dieťa, aby striekalo na výkres a maľovalo podľa svojich predstáv. Namiesto rozprašovača sa dajú použiť aj pipety. Potrénuje si prsty a zároveň vznikne aj krásne dielo.
   
 11. „Ako sa bude správať?“ – Budete potrebovať nádobu s vodou a rôzne predmety. Spoločne s dieťaťom pozbierajte rôzne predmety a tipujte, čo zostane na hladine a čo klesne ku dnu. Potom to otestujte v praxi. Môžete sa s ním aj porozprávať o tom, prečo je to tak.
   
 12. „Tanec hrozienok“ – budete potrebovať pohár so sýtenou vodou a zopár bobúľ hrozna. Hoďte do pohára so sýtenou vodou zopár hrozienok a pozorujte, ako padajú na dno a vzápätí ich bublinky vynášajú hore.
   
 13. „Ruky sú zakázané“ - Poháre naplňte vodou a položte ich na stolík alebo na stoličku. Dieťa si dá ruky za chrbát a snaží sa napiť. Deti to robia veľmi rady, keď to pomenujete ako „hra“ zábava je zaručená.
   
 14. „Lovenie ovocia“ -  Úlohou dieťaťa je vyloviť ovocie z lavóra vody bez pomoci rúk. Ruky sú za chrbtom.
   
 15. „Domáce práce s vodou“ - Malé deti fascinujú bežné činnosti v domácnosti, túžia sa zapojiť a byť rodičom plnohodnotným partnerom. Práve z tohto dôvodu by sme im to mali umožniť. Pri tejto príležitosti sa s vodou tiež zahrajú.

   

 16. „Umývame okná“ – k tejto aktivite vám stačí obyčajný rozprašovač, farbičky na sklo a malá handrička. Dovoľte deťom, aby si pomaľovali okno, prípadne zrkadlo podľa svojich predstáv a následne ich môžu umývať a zabaviť sa aj s vodou.
Zdieľať na facebooku