Články: Pre študentov
O projekte

 

Pohybom a zmyslami k duševnej pohode

Beáta Tancsáková
Autor článku
Foto: Pexels
Nezabudnite sa hýbať aj v období / Foto: Pexels

 

Obmedzenie pohybu v čase pandémie neznamená úplné vynechanie pohybu zo svojho denného režimu. 

 

Nariadenie karantény zasiahlo nás všetkých. Obmedzenie pohybu, práca z domu, zatvorenie škôl sú pre viacerých z nás skúškou psychiky a zároveň aj medziľudských vzťahov. Je však úplne normálne, ak máme strach a sme smutní. Pociťujeme úzkosť, strach a tým sa narúša aj celková schopnosť bežného fungovania. Strácame kontrolu a moc nad aktuálnou situáciou. Možno máme pocit, že celý svet sa rozsypal. Je to ozaj situácia, v ktorej je ťažké zachovať si chladnú hlavu. Práve preto by sme sa mali snažiť adekvátne vyhodnotiť aktuálnu situáciu, brať do úvahy len informácie, ktoré pochádzajú z relevantných zdrojov a nájsť si činnosti, ktorými sa zamestnáte. Ako si môžeme zvýšiť svoju mentálnu kapacitu a nastoliť si pozitívne emócie v tomto obmedzenom režime? Asi najviac podceňované sú v tomto období spánok a pohyb napriek tomu, že majú zásadný vplyv na naše psychické zdravie.

 

Prečo je dôležitý pohyb aj v týchto dňoch?

Pohyb rozohráva v našom organizme celý reťazec skrytých reakcií, ktoré majú veľký a zreteľný dopad na naše psychické aj fyzické zdravie. Už v evolučnej histórii si môžeme všimnúť, že stres bol veľmi úzko spojený s pohybom. Ak sa objavilo nejaké nebezpečenstvo, bolo účelné rýchlo utiecť alebo bojovať. Ako však pôsobí na našu psychiku?

 

  1. Produkuje chemické látky, ktoré nám zlepšujú náladu a dodávajú nádej. Ide predovšetkým o endorfíny, ktoré fungujú ako prírodné, naším telom vyprodukované, analgetiká (proti bolesti) a sedatíva (proti stresu). Tieto hormóny nám dávajú pocit sily, uvoľnenia aj bezpečia.
     
  2. Zrýchľujú sa všetky fyziologické procesy a tým sa rýchlejšie zregeneruje aj mozog. Pri fyzickej aktivite sa zvyšuje tep aj tlak, dochádza k intenzívnejšiemu prúdeniu krvi, rýchlejšie sa vyplavia toxické látky a pridávajú sa nové a užitočné. Postupne sa zvyšuje tempo dôležitých chemických reakcií, vyplavujú sa neurotransmitéry, ktoré bojujú proti depresii a úzkosti.
     
  3. Pohyb znižuje stres. Stresová reakcia je sprevádzaná veľkými zmenami v nervovom prostredí. Vyplavuje sa adrenalín a ďalšie hormóny a aktivuje sa sympatický nervový systém. Systém, ktorý pripravuje organizmus k útoku, úteku alebo obrane. V súčasnej dobe, keď prežívame stres, tak sa väčšinou nehýbeme a dôležité telesné zmeny sa nedokážu prejaviť svojim prirodzeným spôsobom. Vyplavený adrenalín, sympatický nervový systém a ďalšie látky, ktoré sa vyplavujú zostávajú v tele nečinne. Táto nadmerná energia sa nemá ako uvoľniť a biochemické látky, ktoré nie sú využité pre pohyb začnú negatívne ovplyvňovať telesné reakcie, orgány ako aj celkový imunitný systém. Následne to len zhoršuje náš celkový psychický stav.
     
  4. V dôsledku toho, že sa vďaka pohybu cítime lepšie, ovplyvní to aj našu náladu. Aj preto máme väčšiu vôľu a ochotu plniť všetky dôležité zásady a povinnosti, ktoré sme si stanovili.

 

Na regeneráciu a uvoľnenie môžeme okrem pohybu zapojiť aj naše zmysly. Zmyslové vnímanie a príjemné podnety dokážu mať veľmi významný vplyv na regeneráciu v období krízy. Ak presmerujeme našu pozornosť k zmyslom, dokážeme sa zaoberať prítomnosťou a na určitý čas uniknúť od starostí a od myšlienok ohľadom nejasnej budúcnosti. Ako môžeme prepojiť zmysly s činnosťami?

 

Zrak – môžete si popozerať nejaké obrazy z galérii, fotky alebo stačí, ak sa pozeráte na prírodu z okna. Skúste prežívať a všímať si aké emócie sa vo vás objavia.
 

Sluch –hudba podľa vlastného výberu. Každého upokojuje nejaká iná. Môžete si zaspievať, prípadne si zahrať na hudobnom nástroji. Zatancujte si, zatvorte si oči a nechajte sa len tak unášať hudbou a všímajte si aké pohyby z vás vyvolá.

 

Hmat – patrí tu nejaká príjemná masáž, jóga, ponaťahovanie svalov, kúpeľ, manuálna činnosť.

 

Chuť – uvarte si nejaké chutné jedlo, koláč. Dajte si pohár kvalitného vína.

 

Čuch – aromaterapia, vône, ktoré sú vám príjemné. Rôzne esenciálne oleje, ktoré stačí nakvapkať do dlane, trošku pošúchať a zhlboka sa nadýchnuť aspoň trikrát.

 

Dôležité je vyberať si takú aktivitu, s ktorou už máte nejaké pozitívne skúsenosti a viete, že vám pomáha. Denne ju opakujte, venujte sa jej dlhodobo a často. Zakomponujte to do plánu a režimu dňa.

Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.