Kroky, ktoré treba urobiť, keď sa cítite uviaznutí v živote

  Foto: Bigstock

Pravdepodobne všetci poznáme pocit uviaznutia. Každý deň sa pokúšame prejsť cez nejaké prekážky a niekedy môžeme mať pocit, že sa cez niektorý z problémov nikdy nedostaneme. Je to prinajmenšom nepríjemné. Pocit uviaznutia však nemusí byť trvalým spôsobom života. Existujú veci, ktoré môžete urobiť, aby ste sa odpútali a začali žiť plnohodnotnejší život. 

 

Čo to znamená uviaznuť vo svojom živote?

Možno ste sa dostali na miesto, kde vás práca nebaví, váš vzťah nie je taký, o akom ste snívali, alebo ste jednoducho unavení z každodennej rutiny. Pocit uviaznutia môže spôsobiť, že sa človek cíti úplne demotivovaný a môže sa zdať, že nie sú dostupné žiadne možnosti na to, aby sa jeho situácia zmenila. Každý prežíva uviaznutie inak. Pre niekoho uviaznutie znamená byť v pasci, pre iného zotrvačnosť a stagnáciu.

 

Prečo môžete mať pocit uviaznutia?

Vplyv na vašu životnú spokojnosť môžu mať aj sociálne médiá, kde ste svedkami zobrazovania najlepšej verzie života ľudí a porovnávate vaše vlastné životy s touto víziou dokonalosti. Môže to byť neužitočné porovnanie a priviesť vás k tomu, aby ste boli tvrdším kritikom svojej súčasnej situácie, než by ste mali byť.

 

Ďalšou príčinou uviaznutia môže byť neustály tlak na výkon a na to, aby ste si vybudovali nejakú pozíciu vo svete. To vám môže neuveriteľne sťažiť, aby ste si našli čas na prehodnotenie oblastí svojho života, s ktorými momentálne nie ste spokojní, zo strachu z potenciálnej neistoty, ktorá môže nastať, keď sa veci začnú meniť. Napríklad, môžete mať úspešnú kariéru, ale zistíte, že každodenná náročnosť vašej práce vás už neuspokojuje. Pri zmene kariéry sa však bojíte finančnej neistoty, toho, čo budete robiť ďalej, a toho, čo si budú myslieť vaši priatelia a rodina o tom, že opustíte svoju pozíciu. Toto je klasický prípad vonkajších tlakov, ktoré vás vedú k tomu, aby ste zostali uviaznutí.

 

Neriešenie pocitov uviaznutia môže znamenať, že sa tieto pocity potlačia, ale nejakým spôsobom zostanú prítomné v dôsledku pretrvávania všeobecnej životnej nespokojnosti, negatívnych vzorcov myslenia a rastúcej úzkosti. Je dôležité si uvedomiť, že robiť zmeny vo svojom živote, aby ste znížili pocit uviaznutia, neznamená, že musíte okamžite urobiť veľké zmeny. Už vďaka niekoľkým malým krokom sa môžete opäť začať cítiť dobre a vymaniť sa zo svojej nekomfortnej zóny.

 

Ako poraziť pocit uviaznutia v živote?

Prijmite tento pocit

Musíte uznať, že uviaznutie je prirodzený pocit, ktorý všetci zažívame, či už v pracovnom živote, vo vzťahu, alebo možno v inej oblasti života. Musíte si dovoliť uvedomiť si, že život je ťažký a prídu dni, týždne či mesiace, kedy nebudete mať pocit, že máte dosť energie a síl na to, aby ste napredovali. Nech už čelíte akýmkoľvek prekážkam, ktoré vám spôsobujú neschopnosť nadchnúť sa v každodennom živote, musíte najprv pochopiť, že to sú prirodzené pocity a nie ste sami, kto ich zažíva.

 

Identifikujte zdroj vašich prekážok

Všetci musíte niekedy čeliť nepriazni osudu. Stáva sa, že uviazneme v nejakej situácii, ale pokračujeme v rovnakých prístupoch, ktoré spôsobili, že sme sa zasekli v danej situácii namiesto hľadania alternatívnej cesty vpred. Keď máte pocit stagnácie, je čas začať s hodnotením svojej situácie, aby ste sa pokúsili lepšie pochopiť, čo je zdrojom tohto pocitu. Pokúste sa vystopovať a určiť, čo vás v prvom rade dostalo do tohto duševného stavu. Vedieť, prečo a pracovať na pochopení vnútorného základu tohto momentu apatie vám umožní vykonať potrebné zmeny, aby ste sa dostali z tohto trápenia a začali sa šplhať k šťastnejšiemu životu.

 

Pustite minulosť, aby ste sa mohli pohnúť vpred

Je ľahké uviaznuť v kolobehu spomienok, najmä ak ste zažili traumu alebo smútite po hlbokej strate. Snažte sa mať na pamäti, že minulosť nemôžete vrátiť späť. V určitom bode musíte prijať to, čo sa stalo, aby ste sa mohli pohnúť vpred a nájsť pokoj v duši. Ak sa napríklad obviňujete z chyby, ktorú ste urobili, odpustite si. Každý deň si pripomínajte, že ste človek a nie ste dokonalý. Nikto nie je! Ak sa budete naďalej obviňovať, nepovedie to k rastu ani k pozitívnej zmene.

 

Urobte vo svojom živote malé zmeny

Zmena je nepríjemná, preto buďte na ten pocit pripravení. Začnite malými zmenami vo svojom každodennom živote, aby vás to nepreťažilo. Majte na pamäti, že aj malé zmeny sa hromadia a v priebehu času môžu mať podstatný vplyv na váš život. Keď si zvyknete robiť malé zmeny, prepracujte sa časom k väčším výsledkom. Napríklad zmeňte dennú rutinu, absolvujte kurz niečoho, čo vás zaujíma, cvičte dvakrát týždenne...

 

Preskúmajte svoj cieľ a zistite, čo vás robí šťastnými

Zmyslom vášho života je to, vďaka čomu sa cítite najviac nažive na tomto svete. Je to to, pre čo cítite vášeň a ste ochotní za to bojovať.

 

Dohodnite si stretnutie s terapeutom, ak máte problémy

Nezdravé myšlienkové vzorce môžete ťažko zmeniť sami. Terapeut alebo odborník na duševné zdravie vám môže pomôcť zistiť, prečo ste uviazli, a pomôcť vám naučiť sa zdravé spôsoby, ako sa pozbierať a začať odznova. Terapia je bezpečný a dôverný priestor, kde môžete zdieľať myšlienky a spracovávať veci, ktorými ste prešli.

Zdieľať na facebooku