Beriete veci príliš osobne? Vzdajte sa toho!

Prečo berieme veci osobne a čo to vôbec znamená?
Prečo berieme veci osobne a čo to vôbec znamená? / Foto: Pexels

Prečo berieme veci osobne a čo to vôbec znamená? Keď berieme veci osobne, znamená to, že nesprávne interpretujeme niečie myšlienky a činy a veríme, že sú namierené proti nám. Je prirodzené chcieť byť rešpektovaný. Často prehliadame komplimenty, ktoré dostávame, ako napríklad:  „Dnes vyzeráš dobre." Niekedy míňame príliš veľa energie na nedostatky, o ktorých ľudia hovoria. 

 

Prejavy, že veci môžete brať príliš osobne a že názory iných majú na vás negatívny vplyv:

  • Spoliehate sa na súhlas iných ľudí, aby ste boli šťastní.
  • Zbytočne sa ospravedlňujete.
  • Hranice si spravidla neurčujete ani neudržiavate.
  • Bojíte sa povedať „nie“.
  • Veríte všetkým drsným komentárom o sebe a beriete si ich k srdcu.
  • Chybu v správaní vnímate ako svoju vlastnú charakterovú chybu.
  • Ľahko sa nahneváte.

 

Ľudia, ktorí sa zapájajú do tohto typu správania, majú často nízke sebavedomie a môžu mať dokonca problém milovať samých seba, a preto sú náchylnejší veriť, že ostatní sa im snažia zámerne ublížiť.  Aby sme napravili tento myšlienkový vzorec, musíme sa snažiť porozumieť ako samotnému zvyku, tak aj základnej príčine, napríklad nízke sebavedomie.

 

Ako prestať brať veci osobne

Zamestnajte sa

Keď je človek nečinný, má tendenciu rozprúdiť v sebe množstvo myšlienok a emócií. Tieto negatívne myšlienky a pocity sa môžu často spájať s negatívnymi slovami druhých. Je dobré tráviť čas rozumne, aby ste sa nedostali do kolotoča negatívneho myslenia. Keď ste zaneprázdnení, nemáte čas starať sa o to, čo hovoria ostatní. Namiesto toho máte ďalšie pozoruhodné momenty svojho života a produktívne veci, o ktorých môžete hovoriť. Kľúčom je ponoriť sa do koníčka, ktorý milujete. Začnete priťahovať podobne zmýšľajúcich ľudí a spoločný záujem sa stane témou konverzácie.

 

Poznaj svoju hodnotu

Mať sebavedomie a poznať svoju vlastnú hodnotu je základom, na ktorom je postavené všetko ostatné: vaše úspechy, vaše vzťahy, vaša schopnosť ísť ďalej, keď sa život a práca kazia. 

 

Nerobte unáhlené závery

Keď si o vás ľudia robia úsudok alebo kritizujú vás, len zriedkavo ide o vás. V skutočnosti je to takmer vždy o nich, ich problémoch, potrebách a ich túžbe ovládať vás a/alebo situáciu. Ak chcete zvládnuť svoju reakciu na konfrontáciu, zistite, na čo ste citliví a čo spúšťa vaše negatívne emócie, aby ste sa mohli pripraviť, ak ich niekto vyvolá.

 

Upravte svoje očakávania

Často sme sklamaní, pretože máme od ľudí vysoké očakávania. Zamyslite sa nad tým, kedy ste si naposledy niečo zobrali osobne. Prečo sa to stalo? Ak budete dostatočne premýšľať a budete k sebe úprimní, pravdepodobne dospejete k záveru, že ste sa cítili naštvaní, pretože niekto neurobil niečo, čo by splnilo vaše očakávania.

 

Staňte sa sebavedomejšími

Hlavný dôvod, prečo si ľudia berú veci osobne, má veľa spoločného s osobnou neistotou. Ak chcete vybudovať sebadôveru a prestať brať veci osobne, začleňte do svojho životného štýlu sebalásku. Keď máme bezpečné puto sami so sebou, nestaráme sa o to, čo si druhí myslia o tom, kto sme. Napíšte si zoznam svojich silných stránok. Názory a správanie ľudí sú presne také. Stávame sa náchylnejšími na niekoho názory, ak máme pochybnosti a prikladáme príliš veľa svojej vlastnej hodnoty do názorov a činov iných. Keď ste si istí svojimi schopnosťami, je menej pravdepodobné, že vás ovplyvní hrubé správanie alebo negatívny názor inej osoby. Pocit hrdosti a sebadôvery vo svoje schopnosti je dôležitejší ako mylné názory iných.

 

Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi

Vybudujete si väčšiu dôveru v seba a budete šťastnejší, ak sa budete stretávať s ľuďmi, ktorí sa k vám správajú dobre. Prerušte vzťahy s toxickými ľuďmi zo svojho života. Sú to ľudia, ktorí sa k vám správajú zle, alebo ktorí na vás zhadzujú všetky svoje problémy bez toho, aby sa oplatili podporným spôsobom, keď to potrebujete.

 

Požiadajte o vysvetlenie

Ak počujete komentár, ktorý považujete za urážlivý alebo hrubý, porozmýšľajte nad tým, že by ste dotyčnú osobu požiadali, aby vysvetlila, čo tým myslí. Možno sa nevhodne vyjadrila, alebo ste možno nesprávne počuli.

 

Prvé skúsenosti v živote zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní vašich reakcií na kritiku. Spôsob, akým dnes zvládate kritiku, môže byť odrazom toho, ako s vami zaobchádzali ako s dieťaťom. Ak ste boli často kritizovaní alebo znevažovaní, možno ste si vyvinuli zvýšenú citlivosť na negatívnu spätnú väzbu. Zmeňte svoju perspektívu. Začnite tým, že sa na zmenu budete pozerať ako na príležitosť, nie ako na hrozbu. Prijmite neistotu, ktorá s tým prichádza, a nechajte ju poháňať vašu zvedavosť a kreativitu. Pamätajte, že každá výzva, ktorú prekonáte, je odrazovým mostíkom na vašej ceste k emocionálnej odolnosti.

Zdieľať na facebooku