Ukázať svoje emócie nie je znakom slabosti

Ukázať svoje emócie nie je znakom slabosti
Ukázať svoje emócie nie je znakom slabosti / Foto: Gui Spinardi / Pexels

Veľa ľudí má problém vyjadrovať svoje emócie, no ich prejavovanie nám môže v mnohom pomôcť. 

 

V spoločnosti o emóciách veľa nehovoríme. Hoci prejavovanie emócií je prirodzené, spoločnosť ich historicky vnímala ako prejav slabosti. Napriek pokroku a osvete v oblasti duševného zdravia ľudia stále pripisujú prejavy emócií často v negatívnom kontexte. Konverzácie majú tendenciu sústrediť sa viac na to, čo robíme alebo čo si myslíme. V skutočnosti je pre väčšinu ľudí jednoduchšie začať vety slovami „Myslím...“ namiesto „cítim sa...“ jednoducho preto, že im to pripadá menej trápne. Väčšina z nás nie je nikdy poučená o pocitoch. Všetci vieme, že je dobré vyjadriť šťastie a radosť vždy, keď nastane pozitívna situácia. Je v poriadku robiť to isté, keď veci nejdú podľa našich predstáv alebo úplne zle, pretože ak tieto emócie vypustíme von, namiesto toho, aby sme nosili masku, aby sme zakryli negatívne pocity, ktoré máme, nám pomôže stať sa duševne silnejšími. Uvoľnenie negatívnych emócií pomáha znižovať hladinu stresu, prekonávať strachy a dokonca zvyšovať povedomie o všetkých emóciách, ktoré cítime. 

Nemôžeme nevyhnutne kontrolovať to, ako sa cítime. Môžeme však nájsť zdravé spôsoby, ako tieto pocity zvládnuť, čo nám dá väčšiu silu pri ich zvládaní, keď prídu. Meditácia, vedenie denníka, zdieľanie s priateľom a profesionálna terapia sú techniky, ktoré môžeme použiť na zvládnutie emócií. Je tiež prospešné normalizovať vyjadrovanie emócií. Rodičia by sa mali so svojimi deťmi porozprávať o tom, aby sa mohli podeliť o to, ako sa cítia. Tiež by sme sa nemali báť plakať pred svojimi deťmi a pomôcť im pochopiť, že pocity patria k životu. Veľmi dôležité to je budovať už u malých detí a byť pre nich vzorom.

Ako príklad môžeme uviesť pracovný pohovor. Predpokladajme, že sa veľmi obávate pracovného pohovoru. Je to preto, že pochybujete o svojej schopnosti vykonávať túto prácu? Je to preto, že vo svojom srdci viete, že tam naozaj nechcete pracovať? Bojíte sa, že poviete niečo hlúpe n pohovore? Keď sa ponoríte sami do seba a zistíte, čo spôsobuje vaše emócie, môžete vyvinúť stratégie na riešenie základnej príčiny. Ak naozaj nechcete prácu, možno by ste mali zrušiť pohovor. Ak pociťujete nedostatok sebadôvery, zamerajte sa na svoje minulé úspechy a na to, čo dokážete priniesť. A ak sa obávate, ako budete odpovedať na otázky, precvičte si rozhovor s dôveryhodným priateľom.

 

Ako vyjadriť svoje pocity

Prvým krokom k vyjadreniu svojich pocitov je pomenovanie niektorých základných emócií. Ľudia môžu cítiť toľko emócií, že sú zmätení z toho, čo prežívajú. Niektoré pocity sú prezlečené za iné, napríklad úzkosť, ktorá na začiatku vyzerá ako hnev. Niekedy sú však naše pocity veľmi jasné a my len potrebujeme pre ne nájsť to správne slovo. Spojenie so svojimi osobnými pocitmi v emocionálnom momente si vyžaduje čas. Identifikovať naše pocity nám pomôže všímanie si svoje fyzické reakcie. Naše pocity sú hlboko spojené s našimi fyzickými telami.

  • Prijmite svoje pocity. Predtým, ako budete môcť urobiť čokoľvek iné, musíte uznať a prijať, že budete mať pocity a nie je na tom nič zlé. Pocity nie sú správne alebo nesprávne, len existujú.
  • Praktizujte všímavosť, meditujte, cvičte jogu alebo dychové cvičenia.
  • Pracujte na tom, aby ste boli zraniteľnejší s ľuďmi, ktorým na vás záleží.
  • Nerobte si starosti s tým, že poviete veci dokonale na prvýkrát, prax robí majstra.
  • Nechajte svoju reč tela, aby vám pomohla vyjadriť vaše emócie.
  • Vyjadrite aj negatívne emócie. Samozrejme, vyjadrenie negatívnych emócií môže byť zraňujúce, ak sa to robí bezmyšlienkovite. Preto, či už ide o vzťahy medzi intímnymi partnermi, priateľstvami alebo spolupracovníkmi, pred vyjadrením negatívnych pocitov sa zhlboka nadýchnite a komunikujte ich s taktom, empatiou a citlivosťou.
  • Vyjadrite emócie prostredníctvom umenia a písania. Bez ohľadu na vaše schopnosti je písanie efektívnym spôsobom vyjadrovania emócií a komunikácie s ostatnými. Či už dávate prednosť zapisovaniu do denníka, rozprávaniu príbehov alebo nejakému inému typu písania, choďte do toho, určite to stojí za to vyskúšať. Kreslenie je ďalší zábavný a jednoduchý spôsob, ako vyjadriť emócie a prijať šťastie.
  • Vytvorte koláže - možno si spomínate, ako ste na základnej škole zbierali časopisy a lepili koláže. Táto zábavná aktivita však nie je len pre deti. Vytváranie koláží je skutočne skvelým spôsobom, ako môžu ľudia všetkých vekových kategórií vyjadriť pocity, ktoré je ťažké vyjadriť verbálne.
  • Vizualizujte si rôzne možnosti vyjadrenia svojich pocitov v danej situácii. Spôsob, akým vyjadrujete svoje pocity, je voľba, ktorú môžete urobiť len vy. Na každú situáciu, ktorá sa vám predstavuje, môžete reagovať negatívne alebo pozitívne a vizualizácia všetkých možných odpovedí vám môže pomôcť utriediť si vaše skutočné pocity z danej situácie.
  • Pracujte na svojej empatii. Naučiť sa identifikovať, pochopiť a akceptovať emócie iných ľudí vám môže pomôcť urobiť to isté pre vaše vlastné. Budujte svoju empatiu kladením otázok, ktoré vám pomôžu pochopiť, ako sa ostatní cítia. Buďte zvedaví na ich názory a skúsenosti a skúste sa vžiť do ich kože.

 

Najčastejšie kladené otázky:

Prečo sa cítim zle, keď vyjadrujem svoje pocity? Mnoho ľudí sa cíti zle, keď vyjadrujú svoje emócie a potreby. Možno ste boli naučení dávať druhých na prvé miesto a cítiť sa sebecky, keď sa vyjadrujete. Môžete si tiež myslieť, že vaše pocity nie sú dôležité alebo že to ostatných nebude zaujímať. To sú veci, s ktorými vám môže pomôcť terapeut.

 

Prečo nedokážem vyjadriť svoje emócie slovami? Silné alebo zložité emócie môže byť ťažké vyjadriť slovami. Emócie, ktoré sa spájajú s niečím hlbokým, môžu súvisieť so zážitkami, keď ste boli malým dieťaťom, kým ste sa nenaučili slová, ako sa s nimi vysporiadať. Preto je pre vás ťažké ich vedome analyzovať.

Zdieľať na facebooku