Veci, ktoré by ste mali robiť, keď sa cítite osamelo

  Foto: Pexels /Pixabay

Pocity osamelosti môžu byť pre človeka skľučujúce a je dobré, ak sa naučíte, ako sa ich zbaviť.

 

Vďaka online rozhovorom na rôznych platformách, udalostiam živého vysielania a sociálnym médiám sme prepojení viac ako kedykoľvek predtým. Používame textové správy a e-maily, aby sme povedali „Ľúbim ťa“, využívame sociálne médiá na to, aby sme ostatným zablahoželali k narodeninám, meninám, vykonávame bankovníctvo, vybavujeme dovolenky a objednávame potraviny, a to všetko dotykom prsta. Iróniou však je, že čím viac sme technologicky prepojení, tým viac sa pýtame, ako sa vysporiadať s osamelosťou. 

 

Čo je osamelosť?

Dôležité je jasne rozlišovať medzi samotou a pocitom osamelosti. Samota je dobrá pre každého, umožňuje vám dobiť energiu a venovať sa sebe, starať sa o seba, ale je dôležité, aby ste sa vždy rozhodli byť sami. Keď ste vo veľkej skupine ľudí a cítite sa osamelo, možno je čas položiť si otázku, či máte nejaké známky osamelosti. Jedným z najjasnejších znakov osamelosti je neschopnosť nadviazať silné a intímne spojenia s ostatnými. Je ľahké nadviazať rozhovor s kýmkoľvek, ale práve emotívne a srdečné rozhovory ľudí skutočne zbližujú. Ďalším znakom osamelosti je pocit odcudzenia a izolácie, aj keď ste v práci, v dopravnom prostriedku alebo na večierku s priateľmi. Aj keď máte rozsiahlu sociálnu sieť, osamelosť môže spôsobiť, že napríklad náhle prerušíte kontakt s ľuďmi alebo nebudete reagovať na pozvania na nejaké stretnutia. Osamelosť a izolácia sú zložité ľudské emócie, ktoré každý v určitom okamihu svojho života zažíva. K osamelosti dochádza, keď vaše potreby sociálnej interakcie a ľudského spojenia nie sú uspokojené. Rôzni ľudia majú rôzne potreby interakcie, takže sa to nedeje každému v rovnakom čase.

 

Čo robiť, keď ste sa cítite osamelí?

Zapisujte si pozitívne spomienky 

Toto je jedna rád, ktoré ste už určite dostali, no v skutočnosti ste sa k nim nikdy neodhodlali. Teraz je čas dať tomu skutočnú šancu. Venovať 15 minút denne zapisovaniu špeciálnych momentov, ktoré ste zdieľali s priateľmi a rodinou, môže stačiť na prekonanie negatívnych pocitov. Tento proces vám pripomenie, že nie ste sami, a spomienky vám určite zlepšia náladu.

 

Započúvajte sa

Hudba vám môže zlepšiť náladu, zatiaľ čo audioknihy môžu poskytnúť rozptýlenie a dočasný únik do sveta snov. Ďalej podcasty informujú a zabávajú a ich konverzačná atmosféra môže tiež pomôcť vytvoriť pocit spojenia. Obľúbená televízna relácia alebo film vám môže pomôcť prelomiť ticho upokojujúcim spôsobom, aj keď si nesadnete a nepozeráte ho celý čas. Ak otvoríte okno, aby ste počuli vtáky a okoloidúcich, môžete sa cítiť viac prepojení so širším svetom.

 

Pripojte sa do klubu alebo sa zúčastnite kurzu

Zo začiatku vám to môže byť nepríjemné, ale môže to tiež stáť za to vyskúšať to. Prihláste sa napríklad na kurz varenia, tanca alebo do posilňovne či začnite hrať golf. Interakcia s ľuďmi, s ktorými zdieľate spoločný záujem, dáva väčšiu šancu na vytváranie zmysluplných spojení, čo je zvyčajne to, čo osamelým ľuďom v živote chýba.

 

Urobte si rozvrh pre seba a držte sa ho

Možno váš život potrebuje viac štruktúry. Urobte si plán na budúci týždeň dostatočne vopred. Nastavte si budík na rannú rozcvičku, urobte si čas na telefonát s priateľom alebo spoločnú večernú prechádzku. Ich predbežné plánovanie vám tiež navodí pocit kontroly. Keď už si vymyslíte rozvrh, držte sa ho, ako sa len dá. Niekedy to bude ťažké, ale pokiaľ to budete dodržiavať jeden deň po druhom, štruktúrovaná rutina vám bude pripadať čoraz prirodzenejšia.

 

Zavolajte priateľovi

Aj keď sa pravidelne nevidíte so všetkými svojimi priateľmi alebo rodinou, stále si môžete zachovať blízkosť. Niekedy sa rýchly text môže zdať ako najjednoduchší spôsob spojenia, ale nepodceňujte silu rozhovoru s inou osobou. Aj bežný 10-minútový telefonát môže pomôcť zmierniť osamelosť.

 

Choďte von

Zmena prostredia vás môže rozptýliť a pomôcť zmierniť bolesť z osamelosti. Čas v prírode môže tiež pomôcť zmierniť emocionálne utrpenie a zlepšiť vašu celkovú pohodu. Prejdite sa po svojom okolí. Preskúmajte ulice, ktoré ste nikdy nenavštívili, a pozdravte susedov, keď sa vaše cesty skrížia.

 

Kreatívne aktivity

Aktivity ako umenie, hudba a písanie môžu pomôcť zlepšiť duševné zdravie. Ak vám tieto aktivity prinášajú radosť a pomáhajú vám cítiť sa viac prepojení, môžu tiež pomôcť znížiť pocity osamelosti.

 

Trávte čas so zvieratami

Zvieratá možno nevedia rozprávať, ale napriek tomu poskytujú veľmi príjemnú spoločnosť. Prítomnosť iného živého tvora vás môže utešiť a ich vyčíňanie vám môže pomôcť zdvihnúť náladu a zmierniť stres. Ak nemáte vlastného domáceho maznáčika, zvážte hľadanie dobrovoľníckych príležitostí v miestnych útulkoch.

 

Preskúmajte svoje obmedzujúce presvedčenia

Obmedzujúce presvedčenia alebo príbehy, ktoré si rozprávate o tom, kto ste a čo si zaslúžite, sú jednou z najčastejších príčin všetkých negatívnych emócií, vrátane pocitu osamelosti. Ak skutočne neveríte, že si zaslúžite ľudskú lásku a spojenie, dve z našich najhlbších ľudských potrieb, nedovolíte si to pocítiť.

 

Požiadajte o pomoc

Psychológovia vás nedokážu vyviesť z vašej osamelosti, to môžete urobiť iba vy, ale „môžu vám pomôcť vyrovnať sa so situáciou“. Pripomenú vám, koľko sily máte na to, aby ste sa z toho pohli vpred tým, že vám pomôžu presne určiť, čo vo vašom živote môže byť mimo dosahu a prispievať k vašej osamelosti.

 

Veľa ľudí sa snaží utiecť pred samotou. Zamestnávajú sa zbytočnými vecami, ako sú druhé zamestnania alebo nadčasy v práci, aby potlačili osamelosť. To však nie je správny krok. Možno vám to pomôže na chvíľu zabudnúť, že ste osamelí, ale nakoniec sa budete cítiť ešte horšie. Kľúčom je trochu spomaliť a sústrediť sa na niečo, čo naozaj milujete, alebo na niečo, čo ste vždy chceli robiť, ale nikdy ste to neurobili.

Zdieľať na facebooku