Prečo snívame a zaujímavé fakty o snoch, ktoré ste nevedeli

O snoch toho vieme zatiaľ stále málo.
O snoch toho vieme zatiaľ stále málo. / Foto: Bigstock

Sny sú pre nás každodennou realitou, no pritom obrovskou neznámou. Čo sú sny a prečo snívame?

 

Približne tretinu svojho života strávime spánkom a počas toho snívame. Napriek tomu, že existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú, prečo snívame, nikto zatiaľ úplne nerozumie ich účelu alebo tomu, čo presne sny znamenajú. Niektorí vedci veria, že majú symbolický význam, zatiaľ čo iní veria, že sny súvisia s bdelým životom. Pravdou je, že takmer každý sníva zakaždým, keď spí, a tieto sny môžu byť fascinujúce, vzrušujúce, desivé alebo jednoducho zvláštne. Čo všetko by sme mali vedieť o snoch? 

 

Prečo snívame?

Sny sú obdobia duševnej aktivity, ktoré sa vyskytujú počas spánku, v ktorých spiaci človek zažíva predstavy a vízie. Veda za snami je obmedzená a presná funkcia zostáva nejasná - výskum však objasnil niektoré mechanizmy snívania. Ukázalo sa, že sny pochádzajú z predného mozgu, zatiaľ čo samotný REM spánok pochádza z mozgového kmeňa. Počas REM spánku sú hladiny acetylcholínu aj dopamínu zvýšené, acetylcholín udržuje mozog v aktívnom stave a dopamín vo vyšších dávkach je spojený s halucináciami. Rovnako ako v prípade halucinácií, jednotlivec vníma vízie ako „skutočné“ a predpokladá sa, že dopamín zohráva úlohu v tejto skúsenosti. Stále úplne nevieme, prečo snívame alebo aký je ich hlavný účel, ale skutočnosť, že sa primárne (ale nie výlučne) vyskytujú počas REM spánku, môže byť dôležitá. Snívanie ako také môže byť pre telo spôsob, ako umožniť obnovenie kľúčových neurotransmiterov a telesných funkcií (opravných mechanizmov), ku ktorým nemôže dôjsť, keď je telo v bdelom stave. Môže tiež zohrávať kľúčovú úlohu pri upevňovaní spomienok a vedomostí/zručností. Presné funkcie snívania sú sporné a nie sú ešte úplne známe. 

 

Fakty o snoch, snívaní

Obrazy, scény alebo príbehy, ktoré sa odohrávajú vo vašej mysli počas spánku, sú vždy prítomné počas REM spánku. Nazvali ich snami a vďaka nim môže byť váš nočný odpočinok vzrušujúci, mätúci, mystifikačný a niekedy aj desivý.

 

Každý sníva

Mozog je aktívny celú noc, s obzvlášť intenzívnou mozgovou aktivitou v prednom a strednom mozgu počas spánku s rýchlym pohybom očí (REM), kedy snívame. Dospelí aj deti snívajú približne dve hodiny za noc, aj keď  si to po prebudení nepamätajú. V skutočnosti vedci zistili, že ľudia majú zvyčajne každú noc niekoľko snov, pričom každý z nich trvá približne od päť do 20 minút.

 

Slepí ľudia snívajú

Ľudia, ktorí po narodení oslepli, môžu vidieť obrazy vo svojich snoch . Ľudia, ktorí sa narodili slepí, nevidia žiadne vizuálne prvky, ale majú rovnako živé sny , ktoré zahŕňajú ich ďalšie zmysly – zvuk, vôňu, dotyk a emócie.


 

V snoch vidíte len tváre, ktoré už poznáte

Myseľ si nevymýšľa tváre v snoch vidíte skutočné tváre skutočných ľudí, ktorých ste počas života videli, ale možno ich nepoznáte alebo si ich nepamätáte. Všetci ste počas svojho života videli státisíce tvárí, takže máte nekonečnú zásobu postáv, ktoré môže váš mozog využiť počas vašich snov.

 

Symbolika snov

Ak snívate o nejakej konkrétnej téme, nestáva sa často, že sen je o tom. Sny hovoria hlboko symbolickým jazykom.

 

Zvieratá tiež snívajú

Mnohí si myslia, že keď spiaci pes vrtí chvostom alebo keď spiaca mačka pláca labkami, sníva sa mu. Aj keď je ťažké s istotou povedať, či je to naozaj tak, vedci sa domnievajú, že je pravdepodobné, že väčšina zvierat vrátane cicavcov, vtákov, plazov a rýb prechádza štádiami spánku, vrátane REM a non-REM, čo znamená, že áno. Zvieratá však nemusia prežívať sny rovnakým spôsobom ako ľudia.

 

Počas snívania ste paralyzovaní

Počas REM spánku je telo paralyzované mechanizmom v mozgu, ktorý zabraňuje pohybom, ktoré sa vyskytujú vo sne, aby spôsobili pohyb fyzického tela. Je však možné, že tento mechanizmus sa spustí pred normálnym spánkom, počas neho alebo po ňom, keď sa mozog prebúdza. Ľudia, ktorí trpia silnejšou formou tohto ochorenia , známou ako spánková paralýza, často uvádzajú, že sa nemôžu hýbať, keď sú napoly bdelí a zároveň sú v snovom stave.

 

Muži a ženy snívajú odlišným spôsobom

Muži majú tendenciu viac snívať o iných mužoch. Približne 70 % postáv v mužskom sne tvoria iní muži. Na druhej strane, ženský sen obsahuje takmer rovnaký počet mužov a žien. Okrem toho majú muži vo svojich snoch vo všeobecnosti agresívnejšie emócie ako ženy.

 

Lucidné snívanie

Existuje celá subkultúra ľudí praktizujúcich to, čo sa nazýva lucidné alebo vedomé snívanie. Pomocou rôznych techník sa títo ľudia údajne naučili prevziať kontrolu nad svojimi snami a robiť úžasné veci, ako je lietanie, prechod cez steny a cestovanie do rôznych dimenzií alebo dokonca späť v čase.

 

Počas snívania nemôžete čítať ani hovoriť o čase

Ak si nie ste istý, či sa vám sníva alebo nie, skúste si niečo prečítať. Veľká väčšina ľudí nie je schopná čítať vo svojich snoch. To isté platí pre hodiny: zakaždým, keď sa pozriete na hodiny, povedia iný čas a ručičky na hodinách sa nebudú zdať, že by sa pohybovali, ako uvádzajú ľudia s lucidnými snami. 

 

Predtuchy snov

Existuje niekoľko ohromujúcich prípadov, keď ľudia skutočne snívali o veciach, ktoré sa im neskôr stali, presne tým istým spôsobom, o akom snívali. Dalo by sa povedať, že nahliadli do budúcnosti, alebo to mohla byť len náhoda. Faktom zostáva, že ide o skutočne zaujímavé a bizarné javy. Niektoré z najznámejších snov predtuchy zahŕňajú: Abraham Lincoln sníval o jeho zavraždení, mnohé z obetí 11. septembra mali sny, ktoré ich varovali pred katastrofou...

Zdieľať na facebooku