Často neuvedomujeme dôležitosť sebareflexie a vplyv, ktorý môže mať na náš život. Naikan terapia vás naučí, ako si pomocou nej zlepšiť život.
Kedy ste si naposledy našli chvíľku na zamyslenie sa nad svojím životom? Možno to bolo na konci decembra, keď ste sa pripravovali na privítanie nového roka. Okrem toho nie je veľa príležitostí, kedy by sme sa mohli cítiť nútení tráviť čas sebareflexiou. Pravdou je, že mnohí z nás sú tak zaneprázdnení snahou posunúť sa vpred vo svojom živote, že si len málokedy nájdeme chvíľku na to, aby sme spomalili a boli zajedno so svojimi myšlienkami. Navyše si často neuvedomujeme dôležitosť sebareflexie a vplyv, ktorý môže mať na náš život. Sebareflexia jedným z najlepších spôsobov, ako môžete zmeniť svoje myslenie, zvýšiť pozitivitu vo svojom živote a objaviť silnejšie spojenie so sebou samým. Sebareflexia je proces upriamenia našej pozornosti na to, čo sa deje v našom živote pozorným a otvoreným spôsobom. Práve tomu sa venuje aj Naikan terapia.
Čo je Naikan terapia?
Naikan je japonské slovo, ktoré znamená „pozerať sa dovnútra“, alebo „vidieť seba samého očami mysle“. Ide o štruktúrovanú metódu sebareflexie, ktorá nám pomáha pochopiť seba samých, naše vzťahy a základnú podstatu ľudskej existencie. Naikan bol vyvinutý v Japonsku v 40. rokoch 20. storočia Ishinom Yoshimotom. Dnes sa v Japonsku používa pri poradenstve v oblasti duševného zdravia, liečbe závislostí, v školách či v oblasti podnikania.
Ako funguje Naikan terapia?
Na úvod nám ponúka praktický test, ktorý nám pomôže preskúmať náš život, vplyv, ktorý máme na druhých a vplyv druhých na nás. Patrí sem aj základná otázka na zamyslenie: Ak si predstavíme sami seba na konci nášho života a pozrieme sa späť na to, ako sme žili (ako keby sme si prehrali film), čo by sme videli?
Namiesto čakania, kým bude príliš neskoro, môžeme lepšie pochopiť seba a svoj vzťah s ostatnými prostredníctvom uvedomenia si. A práve tu môže pomôcť terapia Naikan. Základom reflexie v tejto terapii sú tri otázky:
- Čo som dostal od _____?
Začneme tým, že si premyslíme, čo sme dostali od konkrétnej osoby, predmetu alebo daného času. Začnite tým, že si vytvoríte zoznam všetkého, čo ste dostali v konkrétny deň. Napríklad: Návšteva reštaurácie. Čašník sa usmial. Stavbár, tesár, inštalatér, elektrikár vytvorili príjemné prostredie, v ktorom sedím. Zberači, spracovatelia a prepravcovia zabezpečili suroviny na moje jedlo. Osoba za pultom mi umyla tanier, pohár... Každá osoba hrá kľúčovú úlohu v dlhom reťazci udalostí. Vytváranie zoznamu všetkého, čo ste dostali, podporuje vďačnosť. Stanete sa vďačnými za teplo reštaurácie v chladnom dni a chuť jedla. Alebo láskavé prijatie manželky po príchode domov.
- Čo som dal _____?
Čo ste dali a dostali v poslednej dobe? Beriem si od sveta viac, ako dávam? Zamyslite sa nad tým, čo robíte pre ostatných a napíšte si zoznam.
- Aké problémy a ťažkosti som spôsobil ___?
Málokedy si všimneme alebo sa rozhodneme zámerne ignorovať škodu, bolesť alebo nepríjemnosti, ktoré spôsobujeme druhým. Skúste sa opýtať samých seba „Kedy som nahneval ostatných? Kedy som im priamo alebo nepriamo spôsobil ťažkosti? Kedy som ich zranil?“. Vytvorte si nový zoznam, aby ste zachytili problémy a ťažkosti, ktoré ste spôsobili ostatným za posledných 24 hodín, a buďte konkrétni.
Uvažovanie o troch otázkach si vyžaduje prax a môžu vám pomôcť nasledujúce cvičenia:
Denné a týždenné úvahy
Strávte každý deň 30 minút prehodnotením troch základných otázok o Naikan. Na konci každého týždňa si zhrňte posledných sedem dní a rozpoznajte kroky, ktoré treba urobiť, ako napríklad poďakovanie, ospravedlnenie sa za niečo alebo vytvorenie plánu, ako sa budúci týždeň pokúsite zvládnuť veci lepšie.
Okamžitá vďačnosť
Postupom času a praxou sa môžeme naučiť spomaliť a oceniť to, čo pre nás v súčasnosti robia iní. Stanovte si cieľ byť viac všímavý a vyjadriť svoju vďačnosť za službu alebo pomoc, ktorú ste dostali. Pokúste sa byť konkrétny, pokiaľ ide o to, čo ste dostali.
Ocenenie predmetov
Môže byť cenným cvičením rozpoznať a byť vďačný za tie predmety, ktoré zostávajú nepovšimnuté, no robia náš život bezpečnejším, produktívnejším a spokojnejším.
Sebareflexia o klamstve
Nasledujúce cvičenie je užitočné na skúmanie našich prehreškov. Odpovedzte si na nasledujúce otázky: Povedali ste ostatným niečo, čo nebolo úplne pravdivé? Nedodržali ste sľuby, záväzky? Konali ste spôsobom, ktorý spôsobil, že vám ostatní neverili? Zaviedli ste alebo oklamali ostatných? Predali ste alebo vymenili niečo chybné alebo ste v tom neboli úplne pravdiví? Keď sa zamyslíme nad otázkami, je jasné, že všetci sme vinní z klamstva, avšak môžeme z toho mať prospech, ak začneme uvažovať o tom, čo a kedy sme urobili zle.
Naikan terapia sa zdá byť bližšie k všímavosti ako k tradičným terapiám. Nič z toho, čo máme, či už je to láska, peniaze, priateľstvo alebo majetok, neprichádza bez toho, aby sme si vytvorili vzťah s ostatnými. Nie sme oddelení jednotlivci, ale sme súčasťou prepojenej spoločnosti. Namiesto toho, aby sme ignorovali, že sme súčasťou väčšieho celku, na ktorom sme v podstate závislí, by sme mali rozpoznať, premýšľať a privítať príležitosť dávať a prijímať od iných a zároveň znižovať škody, ktoré im spôsobujeme. Aplikovaním praktík Naikan terapie na naše vzťahy s ostatnými môžeme vytvoriť hodnotnejšie a autentickejšie spojenie s ľuďmi okolo nás a s naším prostredím. Koniec koncov, život v rovnováhe a vďačnosti čoraz častejšie povedie k šťastiu a zvýšenému pocitu blaha pre nás a ostatných.