Hra je nevyhnutná pre rozvoj, pretože prispieva ku kognitívnej, fyzickej, sociálnej a emocionálnej pohode dieťaťa. Existuje toľko hračiek, ktoré sú v médiách nadmieru vyzdvihované kvôli ich vzdelávacej hodnote. V snahe urobiť pre svoje dieťa to najlepšie, mnohí rodičia utekajú kúpiť novú hračku. Rodičia vedia, ako to chodí: s nadšením nakupujú nové a nové hračky, tešia sa z úsmevov dieťaťa, keď otvorí prvé dve alebo tri, a potom hneď trpia výčitkami svedomia kupujúcich, keď sledujú, ako sa viac zabáva s baliacim papierom a krabicou ako pri skutočných hračkách. Malé dieťa je absolútnym majstrom v symbolickej hre a často nepotrebuje žiadne zásoby alebo len veľmi málo, z ktorých väčšina je už okolo domu.
Ako rýchlo zabaviť alebo upútať pozornosť dieťaťa bez hračiek?
Tieto aktivity môžu zabaviť dieťa na istý čas bez potreby hračiek akéhokoľvek druhu. Namiesto toho sú to jednoduché veci, ktoré dokážu udržať konverzáciu v chode a zároveň zabavia vaše dieťa na niekoľko minút.
- Nakreslite prstom písmeno na chrbát alebo ruku vášho dieťaťa a uvidíte, či ho dokáže uhádnuť. Vymeňte si úlohy a zistite, či dokážete uhádnuť písmeno.
- Vyzujte si topánku a nechajte svoje dieťa precvičiť si zaväzovanie topánok alebo zistite, či nenájde iný spôsob šnurovania.
- Zahrajte si hru „kameň, papier, nožnice“.
- Spievajte si zábavné piesne (potichu, aby ste nikoho nerušili). Ako alternatívu robte piesne pohybmi rúk a slová úplne vynechajte.
- Skúste si spomenúť na jednu z obľúbených rozprávok vášho dieťaťa a prerozprávajte príbeh. Nechajte svoje dieťa opraviť vaše chyby.
- Nechajte svoje dieťa rozprávať o obľúbenom filme alebo s ním urobte rozhovor pre predstierané televízne spravodajstvo.
- Vyberte si číslo od 1 do 10 a zistite, či dokážu uhádnuť, na aké číslo myslíte.
- Zahrajte si „hádaj na čo myslím“.
- Povedzte dieťaťu slová, ktoré má hláskovať alebo vymýšľať rýmy.
- Vyskúšajte jazykolamy alebo si vymyslite zábavné, smiešne prirovnania.
- Vymyslite rozprávku alebo príbeh tak, že sa striedate vo vetách jednu vetu za druhou a uvidíte, aký príbeh spolu dokážete vytvoriť. Môžete urobiť to isté s básňou, snažiac sa skončiť s riekankami.
- Spočítajte, koľko slov nájdete na nápisoch, plagátoch a oblečení okolo vás.
- Vyzujte svojmu dieťaťu topánky a ponožky a použite ponožky ako bábky.
- Skryte niečo do jednej päste a nechajte svoje dieťa hádať, v ktorej ruke to máte.
- Ukážte dieťaťu obrázky vo svojej peňaženke a porozprávajte o nich.
- Ak je vaše dieťa dosť staré na to, aby vedelo, že si mince nemôže dávať do úst, dajte mu päť téglikov a vrecúško mincí. Nalepte páskou obrázok každej mince, ktorá sa má vložiť do každej nádoby, a nechajte svoje dieťa, aby ich roztriedilo.
- Dajte dieťaťu úlohu a urobte z toho naozaj veľkú vec. Povedzte mu, že potrebuje nakresliť obrázok pre otca alebo že musí urobiť pevnosť pre babičku. Ak si myslí, že je to dôležitá práca, nebude sa sťažovať, že na nej pracuje nezávisle.
- Ak je vaše dieťa príliš malé na samostatné čítanie, vezmite si zvukové verzie jeho obľúbených kníh. Nechajte ho sadnúť si, otáčať stránky a zároveň počúvať priateľský hlas , ktorý mu číta . Alebo ak nemôžete nájsť nahrávku, vytvorte si ju pomocou telefónu sami.
- Striedajte sa v pomenovaní zvieratka pre každé písmeno abecedy alebo si zahrajte 20 otázok.
- Buďte navzájom zrkadlovými obrazmi s jednou osobou, ktorá vedie hru.
- Hoďte imaginárnu loptičku, ak vám to priestor dovolí.
- Precvičte si počítanie po dvojkách, trojkách, päťkách, 10-tich alebo skúste počítať spätne od 100.
- Pre väčšie deti. Uveďte rok narodenia príbuzného a nechajte ho zistiť, koľko má rokov.
- Premýšľajte o rýmovaných slovách pre veci okolo vás.
- Vypočujte si podcasty pre deti.
- Dajte dieťaťu fotoaparát alebo mobilné zariadenie s fotoaparátom a povzbuďte ho, aby urobilo zábavné alebo zaujímavé fotografie okolitého sveta.
- Pomáhať druhým má jeden z najväčších vplyvov na vaše šťastie a deti tiež získavajú podporu z dávania druhým. Vyzvite svoje dieťa, aby vymyslelo päť pekných vecí, ktoré môže urobiť pre niekoho, koho miluje, a potom ich urobte.
- Absolvujte virtuálnu prehliadku múzea či zoologickej záhrady.
Mala by existovať rovnováha medzi časom stráveným štruktúrovanou aktivitou a časom stráveným vo voľnej hre. Doprajte svojim deťom možnosť voľnej hry. Nechajte ich experimentovať, spochybňujte existujúce a buďte zvedaví pri objavovaní nových hier. Nevymýšľajte pre nich stále nové hračky a nové hry. Nech sa ich predstavivosť stane hnacou silou. Dieťa s izbou plnou hračiek sa už nedokáže sústrediť kvôli zrakovému a duševnému neporiadku. Čokoľvek, čo má v rukách, nebude stačiť, pretože druhá hračka je tiež dostupná. Hračky sú dnes vyrobené tak, aby boli dokonalé, takže neumožňujú rozširovanie fantázie. S trochou kreativity a pomocou týchto nápadov dokážete svoje dieťa zabaviť tak dlho, ako bude treba. Než sa nazdáte, všetko, na čo čakáte, skončí a vy budete mať peknú spomienku na spoločné chvíle.