Zubná lekárka Andrea Hrubá: S deťmi by ste mali chodiť na preventívne prehliadky dvakrát ročne

Zubná lekárka Andrea Hrubá založila blog Zápisník zubárky.
Zubná lekárka Andrea Hrubá založila blog Zápisník zubárky. / Foto: archív AH

MDDr. Andrea Hrubá je zubná lekárka pôsobiaca v Bratislave. Vo svojej práci vynaliezavo prepojila profesiu zubárky a instablogerky. Založila blog Zápisník zubárky, prostredníctvom ktorého búra mýty o traumatizujúcom zubnom ošetrení a vzdeláva širokú verejnosť v starostlivosti o zuby.

 

Spojili ste svoju profesiu lekárky s instablogerkou, v ktorej role sa cítite viac doma?

Veľmi ma zaujíma zubné lekárstvo po svojej odbornej stránke, no často je potrebné dodržiavať presné postupy. V role blogerky naopak môžem popustiť uzdu svojej kreativite. Zápisník zubárky je pre mňa projektom, ktorý spája obe. V práci sa venujem najmä estetickej stomatológii a ošetreniu koreňových kanálikov, menšiu časť mojich pacientov tvoria aj deti. V blogu s pomocou môjho partnera vzdelávame širokú verejnosť v starostlivosti o ústne zdravie.

 

Predpokladám, že zubní lekári si pracovne za posledný rok pandémie oddýchli trochu viac ako po iné roky. Už sa pomaly dostávate do normálu s množstvom úkonov a pacientov?

Keďže ako zubárka v ambulancii som začala pracovať priamo počas najväčšej pandémie Covid, ťažko sa mi to hodnotí.

 

Keď už hovoríme o dopadoch pandémie, Covid postihoval rôzne orgány. Mali nejaké prejavy pacienti s Covidom aj v ústnej dutine? Stretli ste sa s tým?

Počas pandémie som ošetrovala aj ľudí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19. Väčšina z nich boli mladí ľudia niekoľko týždňov po prekonaní ochorenia a nemali žiadne pretrvávajúce príznaky v ústnej dutine. U jedného pacienta však bola zvýšená citlivosť ďasien a znížené vnímanie chutí.

 

Ako sú na tom momentálne Slováci so starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu? Lepšíme sa rokmi? Vedieme k tomu naše deti?

Mnoho Slovákov stále, bohužiaľ, vyhľadáva lekára až v stave akútnej bolesti, pretože sa ošetrenia báli a odkladali ho dlhšiu dobu. Strach zo zubára je stále aktuálnou témou. Stretávam sa s tým, že mnohí sa boja odsúdenia zo strany lekára. Zubný lekár by mal pacienta podporiť, motivovať a pomôcť mu vyriešiť jeho problém. Nebojte sa nájsť si empatického stomatológa, ktorému budete dôverovať a chodiť k nemu celý život.

 

Nezabúdame na preventívne prehliadky? Kedysi sme chodili ako deti na preventívne zubné prehliadky aj priamo v školách. Ocenili by ste niečo také aj dnes? Pomohlo by to významnejšie pri prevencii?

Podľa údajov od poisťovní absolvuje preventívnu prehliadku len približne polovica ľudí. Čo sa týka detí, v dnešnej dobe je pre rodičov pomerne náročné nájsť zubného lekára, ktorý prijíma nové deti. Pedostomatológov je na Slovensku veľmi málo. V prevencii by pomohlo najmä to, aby malo každé dieťa svojho ošetrujúceho lekára a chodievalo na preventívne prehliadky dvakrát ročne.

 

Kedysi sme nechápali, ako môže byť zdravotná starostlivosť v Amerike pre ľudí drahá. Často riešili práve finančnú náročnosť ošetrenia ústnej dutiny. Zubné zákroky sa však stávajú finančne veľmi náročné už aj u nás. Prečo je to tak?

Ak chce lekár poskytovať zdravotnú starostlivosť na kvalitnej úrovni, musí mať zakúpené najmodernejšie vybavenie. Prístroje a nástroje používané pri ošetrení sú veľmi drahé, mnoho lekárov si na ne musí vziať pôžičku. Takisto materiálov je na trhu veľké množstvo. Ak chce lekár používať kvalitné materiály, musí investovať do ich kúpy. Nie všetky materiály a zákroky hradí poisťovňa. Toto všetko sa môže prejaviť na cene ošetrenia.

 

Ako by ste poradili postupovať rodičom, ktorí si z finančných dôvodov nemôžu dovoliť drahého zubára pre dieťa, ale zároveň chcú, aby malo zuby ošetrené kvalitne a bezbolestne?

Verím tomu, že každý zubný lekár ošetruje deti najkvalitnejšie ako len dokáže. Bezbolestnosť by mala byť taktiež samozrejmosťou. Všetkým rodičom odporúčam najmä prevenciu. Pravidelné čistenie zubov a prehliadka dvakrát ročne je základom predchádzania ochorení v ústnej dutine.

 

Odporúča sa používanie sonickej kefky, zubnej nite, medzizubnej kefky, detskej pasty, gélov, jednozväzkovej kefky. Rodič sa v tom často stráca, a je rád, ak sa mu podarí otvoriť detské ústa a pár sekúnd ich prebehnúť kefkou. Ako starostlivosť to však určite nie je dostačujúce. Aké tipy a nevyhnutnú výbavu by ste odporučili rodičom malých detí a odkedy už môžu nechať čistenie zubov na deti?

Na prvé zúbky rodičom bohato postačuje jednozväzková kefka, pri prerezávaní stoličiek je vhodné zakúpiť klasickú detskú kefku. Pogumované prstiačiky sú absolútne nevhodné na čistenie zubov, pretože nedokážu odstrániť zubný povlak efektívne. Zubnú pastu pre deti je možné používať od prvého zúbka, stačí jej za drobné ryžové zrniečko, viac nie. Fluoridov v detskej paste sa netreba obávať, no zároveň to s nimi netreba preháňať, keďže malé deti nevedia vypľúvať. Čo sa týka medzizubných kefiek a šabličiek, ich používanie je samozrejmosťou, ak sa niektoré zuby dotýkajú. Nezáleží, ako staré je dieťa. Na záver by som podotkla, že deťom je potrebné zuby dočisťovať, kým si ich nezvládnu dokonale vyčistiť samy. Najmä v mladšom školskom veku zvyknú deti čistenie zubov flákať, preto by mal mať rodič nad hygienou dohľad.

 

S detským chrupom je spojených mnoho mýtov. Niektoré vyslovene zdraviu a psychike dieťaťa škodia. Niektoré mamy sa napríklad zo strachu pred vznikom zubného kazu rozhodnú odstaviť dieťa od materského mlieka. Prečo si niektorí ľudia stále myslia, že dojčenie poškodzuje detské zuby? Nepoškodzuje tým pádom zubnú sklovinu aj zostatok umelého mlieka na zuboch?

Materské mlieko obsahuje mliečny cukor laktózu a minimálne množstvá iných cukrov. Neznamená to, že mlieko nie je kariogénne, no je kariogénne menej ako napríklad sladké vody. Samotné mlieko zuby nekazí, kazí ich zubný povlak. Ten je nutné minimálne dvakrát denne dôkladne odstrániť. Oveľa problematickejšie sú sladené vody a džúsiky podávané niekoľkokrát denne.

 

Aké sú najčastejšie problémy ústnej dutiny, s ktorými sa u detí stretávate?

Najčastejším problémom detí je zubný kaz. U detí je to kaz raného detstva, ktorý postihuje predné zúbky, ďalej sú to medzizubné kazy na stoličkách a žuvacie plôšky stoličiek. Ďalšiu skupinu tvoria úrazy predných zubov.

 

Aký postup odporúčate rodičom, ak spozorujú u detí medzierku medzi zubami? Môže deťom škodiť aj inak ako vizuálne, ak nie je uzdička prestrihnutá? Ak má medzierku dieťa na mliečnych zuboch, bude ju mať automaticky aj na trvalých? Je dedičná?

Medzierka je v mliečkom chrupe fyziologická. To, či bude uzdičku potrebné odstrániť je veľmi individuálne, väčšinou to nie je potrebné. Ak má dieťa medzierky medzi prednými zúbkami, neznamená to, že ich bude mať aj v trvalom chrupe. Trvalé zuby sú totiž širšie ako mliečne. Viac informácii o tejto téme nájdete aj v mojom článku na webe, kde sa tomu venujem viac do hĺbky.

 

Čo by ste odporučili ako pomoc rodičom detí, ktoré trpia zlozvykmi, zaťažujúcimi ústnu dutiny ako používanie cumlíka, obhrýzanie nechtov, pier, vnútornej strany líc, škrípaním zubov, obhrýzaním rôznych povrchov? A ktoré môžu reálne vplývať na rozvoj sánky, zhryz, reč?

Zlozvyky u detí nesmieme prehliadať, mnohé z nich dokážu výrazne ovplyvniť zhryz z čeľustnoortopedického hľadiska. Každý zlozvyk by mal byť sledovaný rodičom a zubný lekár by o ňom mal vedieť. Niektoré zlozvyky je lepšie čím skôr odstrániť. Napríklad, príliš dlhé nosenie cumlíka a cmúľanie palca môže spôsobiť otvorený zhryz a mať vplyv na vývoj podnebia. Zlozvyky detí a aj dospelých by mali byť sledované lekárom.

 

Skúste dať rodičom na záver nejaké tri odporúčania, aby ich deti mali v dospelosti zdravé zuby. Na čo sa zamerať?

Základom je perfektná hygiena, je potrebné ju mať v malíčku. Druhým bodom sú správne stravovacie návyky v rodinách a po tretie sú to pravidelné preventívne prehliadky.

Čítajte viac o téme: Rozhovory
Zdieľať na facebooku