Trápi vás, že nedokážete v niečom uspieť? Máte pocit, že sa snažíte, no napriek tomu výsledok neprichádza? Skúste sa pozrieť hlbšie na možné príčiny.
Napoleon Hill je priekopníkom motivačnej literatúry a i mnoho súčasných motivátorov vychádza práve z jeho poznania . Venoval sa štúdiu úspechu a neúspechu dlhé roky a jeho poznatky vošli do dejín známe ako filozofia úspechu. Hoci Napoleon sformuloval základy tejto filozofie pred takmer 100 rokmi, jeho poznania boli tak nadčasové a pravdivé, že je aj v súčasnosti jedným z najcitovanejších autorov a celoživotnou inšpiráciou mnohých motivačných rečníkov. Svoje názory opísl aj v mimoriadne úspešnej knihe Mysli a zbohatni.
Napoleon Hill je presvedčený, že každý môže dosiahnuť nevídaný úspech a to, kde sa nachádza a aký život žije, závisí od toho, čomu jeho myseľ uverí. Tvrdí, že najväčším nešťastím v živote sú ľudia, ktorí sa úprimne snažia a napriek tomu nikdy neuspejú. A toto nešťastie tkvie podľa neho v tom, že týchto ľudí je drvivá väčšina.
Keď si budete prechádzať jednotlivé príčiny neúspechu, ktoré N. Hill pomenoval, porovnávajte ich so svojím vlastným životom a prístupom k veciam. Možno z nich väčšinu dokážete odstrániť včas a budete sa vedieť zaradiť k menšine, ktorá má aj vďaka veľkým finančným príjmom život pod kontrolou.
Podľa nedávneho prieskumu časopisu Forbes z 50 top miliardárov sveta získalo svoj prvý milión takmer 60 % skôr ako dovŕšilo 30 rokov. Skúste sa zamyslieť nad tým, čo môžete urobiť lepšie vy. Určite i na vás čaká príležitosť, ktorej sa len musíte dostatočne chopiť.
Tridsať hlavných príčin neúspechu podľa Napoleona Hilla
1) Nepriaznivé zdedené vlastnosti
Určite ste sa stretli s ľuďmi, ktorí boli extrémne bohatí, no neoplývali žiadnou extrémnou inteligenciou, a napriek tomu uspeli. A možno vie o nich i celý svet. Zatiaľ, čo vy ste študovaní, poctiví a netušíte, ako sa im to mohlo podariť. Jednoducho našli riešenie: Využili vzdelanie iných. Ľudia, ktorí sa narodili s deficitom inteligencie môžu preto, aby uspeli, urobiť iba jednu vec: Obklopiť sa skupinou majstrov, teda ľuďmi, ktorí sú odborníci a dokážu ich dostať tam, kde by sa bez ich teoretických vedomostí a praktických skúseností nikdy nedostali.
2) Absencia konkrétneho cieľa
Človek, ktorý nemá jasný konkrétny cieľ nemôže uspieť.
Hill tvrdí, že až 98 zo 100 ľudí žije presne takto – bez konkrétneho cieľa. Idete študovať niečo a neviete, čo chcete robiť potom? Vyštudujete a neviete, na akú pozíciu presne chcete ísť? OBROVSKÁ CHYBA! Musíte mať jasnú predstavu, čo a v akej firme budete robiť. Inak sa vaše zručnosti a vedomosti nemôžu vyvíjať tak, aby ste ich vedeli neskôr použiť.
3) Nedostatok ambícií povzniesť sa nad priemer
Podľa Hilla neexistuje nádej pre človeka, ktorý nemá ambíciu dostať sa vyššie ako ostatní a hlavne nechce pre to nič obetovať.
4) Nedostatok vzdelania
Táto nevýhoda sa dá veľmi ľahko vyriešiť. Napoleon hovorí, že najvzdelanejší ľudia sú aj tak podľa neho tí, ktorí sa vzdelávali sami. Univerzitný diplom na vyššie ciele nestačí. Vzdelanie nie sú naučené vedomosti, ale NEUSTÁLE APLIKOVANÉ vedomosti. Aj zamestnávatelia vás budú platiť len za to, ČO VĎAKA SVOJIM VEDOMOSTIAM VIETE UROBIŤ a nie za to, čo viete teoreticky.
5) Nedostatok disciplíny
Disciplínu získate iba sebaovládaním. Žiadna skratka neexistuje. Pred tým ako môžete začať kontrolovať iných, musíte zvládať samého seba. Získavanie sebaovládania je tou najťažšou úlohou, ktorá vám stojí v ceste.
6) Zlé zdravie
Pamätajte, že nikto nemôže dosiahnuť veľký úspech, ak nie je v plnom zdraví. A väčšina chorôb je iba nedostatkom dobrej sebadisciplíny.
Toto sú niektoré z nich: prejedanie nezdravými jedlami, zlé myšlienkové návyky, negatívne rozmýšľanie, málo pohybu, ....
7) Nepriaznivý vplyv prostredia v detstve
Anglické porekadlo hovorí, že „ako vetvičku ohnú, tak porastie strom“. Aké vzory ste pozorovali v detstve, tak sa môžete uberať i vy. Ak boli vaši rodičia naučení kradnúť či brať úplatky, rovnako budete s veľkou pravdepodobnosťou rozmýšľať aj vy a budete hľadať životné skratky.
8) Váhanie
Patrí medzi najčastejšie prekážky, aby ľudia uspeli. Väčšina z nás prežije život bez markantného úspechu, lebo čakáme na tú správnu chvíľu, šancu. Mnohí ľudia však nevedia to najpodstatnejšie: Ten správny čas nikdy nepríde. Musíte začať tam, kde sa nachádzate a len s tým, čo máte. Spomeňte si na mnohých známych ľudí, ktorí vybudovali svoje veľké silné firmy prakticky z nuly ako Steve Jobs (Apple), Jeff Bazos (Amazon) či obchodník a investor Warren Buffett.
9) Nedostatok vytrvalosti
Takmer všetci sme úžasní v prinášaní nápadov, manažovaní vecí či kritizovaní toho, čo už existuje. No majte na pamäti, že len mizivé percento ľudí je schopné svoje myšlienky reálne uskutočňovať. Pustiť sa do práce a navyše v nej i vytrvať až do samého konca. Len ten, kto vytrvá, dočká sa slávy.
10) Nepríjemná osobnosť
Úspech je možný dosiahnuť vďaka MOCI. A moc nadobudneme iba vďaka spoločnému úsiliu s inými ľuďmi. Moc môžeme získať prirodzene iba tým, že si získame rešpekt iných, a to si vyžaduje osobnosť, ktorú majú ľudia radi a vážia si ju.
11) Nedostatok kontrolovanej sexuálnej túžby
Sexuálna energia je vraj najmocnejšia zo všetkých podnetov, ktoré vedú ľudí k činom. Mali by ste ju však primerane kontrolovať a transformovať do iných oblastí života.
12) Nekontrolovaná túžba dostať niečo za nič
Tento princíp nikdy nefungoval a nikdy fungovať nebude. Dostať NIEČO ZA NIČ proste neexistuje. V histórii nájdete kopec príkladov, ktoré túto skutočnosť len potvrdzujú. Možno ste si nedávno oživli svoje spomienky na kolaps burzy na Wall Street prostredníctvom úspešného filmu s Leonadrom Di Capriom Vlk z Wall Street. I v tomto prípade sa potvrdilo, že tento princíp jednoducho nefunguje.
13) Absencia schopnosti rýchleho rozhodovania
Úspešní ľudia sa rozhodujú veľmi rýchlo a menia svoje rozhodnutia veľmi pomaly. Nerozhodnosť a váhavosť bývajú nerozlučnou dvojicou. Ak máte jednu z nich, zväčša máte i druhú. Tento pár musíte zlikvidovať skôr, ako oni zlikvidujú vás.
14) Jeden alebo viac zo základných fantómov strachu
Fantómov strachu sa musíte zbaviť, ak chcete robiť veci efektívne. Zväzujú vám ruky.
15) Zlý výber partnera v manželstve
Manželský alebo partnerský zväzok vás privádza do veľmi úzkeho dennodenného kontaktu. Ak si vyberiete k sebe nesprávneho partnera, zničí nielen vaše súkromie, ale i kariéru. Vaše ambície sa vplyvom nesprávneho partnera rozplynú tak, že si to ani neuvedomíte.
16) Prílišná opatrnosť
Ak neriskujete, vždy musíte akceptovať len zvyšky, čo zostali po iných. Na to sa pripravte. Prílišná opatrnosť vás paralyzuje rovnako ako žiadna opatrnosť. Vyberte si zlatý stred.
17) Nesprávny výber zamestnávateľa
Doba je ťažká a človek je dnes rád, že má prácu. No i napriek tomu by ste mali hľadať medzi tými najschopnejšími a najlepšími menami. I štart v pracovnom živote môže vaše životné smerovanie a kariéru veľmi ovplyvniť. Ak si vyberiete firmu s ľuďmi, ku ktorým môžete vzhliadať a mnohé sa pracovne i ľudsky naučiť, máte vyhraté. Vyberte si zamestnávateľa, ktorý je hodný nasledovania!
18) Poverčivosť a zaujatosť
Poverčiví a zaujatí ľudia sú takí, ktorí sa boja. Úspešní ľudia sa neboja ničoho a majú oči otvorené.
19) Nesprávny výber zamestnania
Tu by som apelovala hlavne na mladých ľudí. Dôkladne sa zaoberajte tým, čo chcete ísť študovať. Nepodceňujte toto životné rozhodnutie, pretože ak si vyberiete povolanie, ktoré nemáte radi, neuspejete. Nikto nemôže uspieť v niečom, čo nemá rád.
20) Nedostatok koncentrovaného úsilia
„Majster všetkých remesiel“ je málokedy v niektorom z nich skutočne dobrý. Sústreďte sa na konkrétny hlavný cieľ. Sústreďte sa na niečo, v čom budete výnimoční.
21) Neselektívne míňanie peňazí
Márnotratníci vždy stoja jednou nohou v chudobe. Ak chcete byť úspešní, musíte sa naučiť peniaze šetriť. Z každého svojho príjmu by ste mali byť schopní určité percento odložiť. Peniaze vám budú dodávať odvahu. Ten, kto ich nemá sa musí uspokojiť s tým, čo mu ponúknu.
22) Nedostatok nadšenia
Ak nemáte nadšenie vy sami, nemôžete presvedčiť ostatných. Nadšenie je nákazlivé, a preto ak ho máte, budete mať dvere otvorené všade, kde sa vyberiete.
23) Neznášanlivosť
Neznášanlivý človek sa len výnimočne môže dostať hore.
24) Nestriedmosť
Tie najnebezpečnejšie formy súvisia s prejedaním, pitím a prehnanou sexuálnou aktivitou. Preháňanie ktorejkoľvek z nich vám neprinesie úspech, ale iba veľké sklamanie.
25) Neschopnosť spolupráce s inými
Tento nedostatok vás doslova diskvalifikuje ešte pred súťažou o získanie svojho životného úspechu. Ak nebudete schopní spolupracovať s inými, nemáte pre iných hodnotu.
26) Disponovanie mocou, ktorú človek nezískal vlastným pričinením
Do tejto skupiny hlavne patria synovia a dcéry bohatých ľudí a ľudia, čo sa dostali k peniazom, ktoré nezarobili oni sami. Do rúk dostali moc, ktorá im nepatrí. Hovorí sa, že RÝCHLE ZBOHATNUTIE JE NEBEZPEČNEJŠIE NEŽ CHUDOBA.
27) Zámerná neúprimnosť
Človek, ktorý je neúprimný zámerne a spôsobuje iným škodu, nemá nádej na úspech. Jeho negatívne skutky ho dostihnú a ich následky budú bolestivejšie ako by predpokladal.
28) Egoizmus a namyslenosť
Toto sú výstražné svetlá, ktoré vzďaľujú ľudí od úspechu. Na kohokoľvek pôsobia odpudivo a nikto si s egoistickými ľuďmi nedokáže budovať potrebné dôverné vzťahy.
29) Hádanie namiesto myslenia
Ľudia sú leniví na to, aby vyhľadávali dôležité fakty, lebo je to pracné. Radšej sa rozhodujú na základe domnienok a špekulácií. Takéto rozhodovanie ich však nemôže priviesť k cieľu, ktorý si predstavujú.
30) Nedostatok financií
Ide o veľmi častú príčinu zlyhania nováčikov v podnikaní. Nedostatok financií, ktoré pokryjú ich omyly a prenesú ich cez ťažšie obdobia, aby získali dôležitú REPUTÁCIU býva častou príčinou neúspechu, pretože sa vzdajú skôr ako im úspech otvorí dvere.
V týchto príčinách neúspechu nájdete možno i viacero príčin, ktoré obmedzujú váš rast, vaše víťazstvá a životnú pohodu. No žiadna z nich nie je trvalá a každý má šancu na sebe pracovať. Ideálne, ak nájdete niekoho, kto sa vie na vás objektívne pozrieť a všetky vaše negatíva, ktoré bránia vášmu úspechu dá na papier. Aj jedno z najstarších prikázaní hovorí: "Poznaj sám seba," až potom môžeš napredovať. Mnohí tvrdia, že „peniaze sú zlé a kazia charakter“. Nie je to pravda. Peniaze sú zlé až vtedy, ak ich začnete míňať na nesprávne veci. Ak sa pokúsite získať v živote veľké bohatstvo a podarí sa vám to, môžete ho investovať do mnohých ušľachtilých vecí či aktivít. Môžete pomôcť rozvoju spoločnosti a tým, ktorí neboli tak silní ako vy. Je len na vás, na čo v živote použijete svoju silu a schopnosti, ktoré vám boli dané.
Zdroj: Napoleon Hill: Mysli a zbohatni