Tieto projekty zlepšili školy v Košiciach, Senci i Detve. Inšpirujte sa, ako zlepšiť tú vašu!

Aj takto sa zlepšovali školy naprieč Slovenskom vďaka podpore programu Gesto pre mesto.
Aj takto sa zlepšovali školy naprieč Slovenskom vďaka podpore programu Gesto pre mesto. / Zdroj: Raiffeisen banka

Aj vy môžete zlepšiť vašu školu či škôlku. Ak neviete ako, skúste sa inšpirovať. Tieto školy mali nadšenie a skvelé plány a Raiffeisen banka im ich pomohla zrealizovať.

 

Nadšenie a motivácia sa dá do škôl dostávať rôznymi spôsobmi. Niekomu pomôže nová vyučovacia metóda, inému vynovená školská herňa či parádne vonkajšie ihrisko. Učitelia i deti trávia každý deň väčšinu svojho času v škole. Je preto dôležité, aby sa v nej cítili dobre. Viete, čo by pomohlo vám?

Ak sú na splnenie vášho sna potrebné financie, nemusíte si lámať hlavu odkiaľ ich vziať. Prostredníctvom programu Gesto pre mesto Raiffeisen banka každoročne pomáha plniť sny aj v oblasti vzdelávania. Stačí ak na webe Gestopremesto.sk vyplníte jednoduchý online formulár, ktorý odošlete najneskôr do 15. mája 2019 a možno práve váš projekt získa finančnú podporu 1000 €. Pozrite si 5 škôl, ktorým sa ich sny vďaka finančnej podpore zrealizovať podarilo.

 

Včelnica – učenie o včelách naživo má úplne iné čaro

V SOŠ ekonomickej v Spišskej Novej Vsi chýbala študentom možnosť intenzívnej praktickej práce so včelami. „Včelárstvo sa u nás učilo mnoho rokov, no nikdy nie prakticky. Naši žiaci vždy chodili na praktické hodiny na exkurzie k včelárom. Bolo to dosť náročné, a tak sme si povedali, že takéto praktické hodiny by sme vedeli realizovať aj u nás, lebo máme veľký pozemok. Rozhodli sme sa teda urobiť školskú včelnicu v našej vlastnej záhrade,“ približuje situáciu riaditeľka školy Ing. Andrea Iovdijová.

„Napísali sme dva projekty, získavali sme finančné zdroje od sponzorov a podarilo sa nám to celé finančne pokryť. Môžem povedať, že k dnešnému dňu sme, okrem mzdy učiteľa, na školskú včelnicu nedali ani jeden cent zo školských peňazí,“ hovorí s nadšením riaditeľka a dodáva, že kto chce, riešenie si nájde.

 

Hodina agropodnikania na SOŠ ekonomickej v Spišskej Novej Vsi / Zdroj: Raiffeisen banka

 

„Dnes naši žiaci z odboru agropodnikanie štyri hodiny do týždňa vo včelnici realizujú praktické hodiny včelárstva,“ hovorí Ing. Andrea Iovdijová. Pochvaľuje si, že žiaci sa o včely pekne starajú a už rok po osadení úľov stáčali prvý med. Dopĺňa, že včelnicu sa snažia využiť na maximum, a tak ponúkajú exkurzie aj pre mladších žiakov, aby k nim chodili aj deti zo základných a materských škôl a mohli sa oboznámiť s fascinujúcim životom včiel bližšie.

 

Včelnica, ktorú mohla škola zrealizovať vďaka podpore v programe Gesto pre mesto. /  Zdroj: Raiffeisen banka

 

Malá Tarzánia – ihrisko, ktoré deťom prinieslo ešte väčšiu radosť z pohybu

Areál 30-ročnej materskej školy na Radvanskej ulici v Banskej Bystrici dlhé roky chátral. Hoci mali okolo škôlky deti veľké plochy, kde sa mohli vybehať a zahrať loptové hry, ihrisko vyhovujúce dnešným bezpečnostným normám bolo už dlho ich snom. Staré kovové preliezky museli vypíliť, pretože zákony nepustia, hoci sa na nich deti hrávali rady. Túžili deťom poskytnúť lepšie možnosti na hru na čerstvom vzduchu, no financie nazvyš neboli.

 

Nové ihrisko Malá Tarzánia zmenilo deťom v materskej škole na Radvanskej ulici v Banskej Bystrici úplne možnosti, ako môžu tráviť čas na čerstvom vzduchu.  /  Zdroj: Raiffeisen banka

 

Tento sen sa im podarilo naplniť vďaka finančnej podpore programu Raiffeisen banky a vzniklo jedinečné nové ihrisko, kde dnes deti trávia väčšinu svojho času vonku.

„Nové ihrisko Tarzánia nám úžasne nahradilo staré preliezky. Je krásne a ponúka deťom veľa možností. Bez neho by tu nebolo absolútne nič,“ vysvetľuje učiteľka Mgr. Ivana Petrovičová. Aby nové ihrisko zodpovedalo bezpečnostným normám, je vyrobené z javorového dreva. Sú na ňom rebríky, hrazdy, pavučinové siete, lezecká stena a má aj potrebnú dopadovú plochu.

V materskej škole na Radvanskej ulici začali s budovaním svojho nového okolia vďaka ihrisku Tarzánia, ale s nadšením dodávajú, že v skrášľovaní okolia školy pokračujú ďalej.

 

Ihrisko má viacero pavučín, hrazdy, lezecké steny a deti si tu môžu do sýta trénovať svoje koordinačné schopnosti.  /  Zdroj: Raiffeisen banka

Ekohranie v detvianskej záhrade

Materská škola v Detve žije v spojení prírodou. Učitelia v nej si uvedomujú, aké dôležité je dať priestor malým deťom tráviť čas obklopený zeleňou na čerstvom vzduchu. Škôlka je zapojená aj do ekoprogramu Zelená škola. A hoci trávia veľa času s deťmi vonku, trápil ich nedostatok didaktických pomôcok na vonkajšie učenie, vybavenie na pestovanie rastliniek, pozorovanie živočíchov, ako aj zriadenie ekoučebne v záhrade materskej školy. To sa im vďaka finančnej podpore v programe Gesto pre mesto podarilo zmeniť.

 

Vonkajšia ekoučebňa v záhrade materskej školy v Detve. /  Zdroj: Raiffeisen banka

 

"Vďaka finančnej podpore sme mohli zakúpiť detské vyvýšené záhony a hmyzí domček, zároveň sme do záhrady nainštalovali drevené pódium a altánok, ktoré budeme využívať v ďalšom výchovno-vzdelávacom procese. Naša záhrada sa stala miestom poznávania, experimentovania a skúmania. Miestom, kde sú deti v priamom kontakte s prírodou a prostredníctvom svojich zmyslov hľadajú cesty k jej lepšiemu porozumeniu," povedala riaditeľka školy Mgr. Marcela Paulišinová.

 

Projekt krúžku Robotika - S technológiami dokážu deti robiť aj zmysluplné veci

Futurológovia stále častejšie prízvukujú, že hoci nevieme toho veľa o budúcnosti, s istotou vieme povedať, že bude o automatizácii, robotizácii a umelej inteligencii. Významnú rolu u absolventov škôl bude zohrávať matematika a technické odbory, preto je dôležité podporovať každú príležitosť, ako deťom dopriať spoznávanie týchto vied pomocou zážitkov. Mnohé deti sa síce venujú technológiám denne, no prieskumy hovoria, že sú iba pasívnymi prijímateľmi obsahu, ktorý im ponúkajú. Na Gymnáziu A. Bernoláka v Senci majú malí nadšenci technológií vlastný krúžok, kde robia presný opak. Tvoria, programujú a hľadajú riešenia na ťažké úlohy použitím robotov, ktorých sami navrhli, postavili a naprogramovali. Následne sa zúčastňujú súťaží ako First Lego League, kde jednotlivé tímy v športovom duchu hravým spôsobom súťažia so svojimi robotmi.

 

Vďaka finančnej podpore si deti mohli zadovážiť nové lego súčiastky na krúžok robotiky. /  Zdroj: FB Gymnázium A. Bernoláka v Senci

 

Vďaka výzve Gesto pre mesto od Raiffeisen banky na podporu vzdelávania sme si zakúpili nové lego súčiastky. Zaplatili sme štartovné na súťaž First Lego League, kde sa nám v tomto roku v rámci regionálneho turnaja v Bratislave podarilo vyhrať 4. miesto a s výskumným projektom sme vyhrali 1. miesto. Potrebovali sme rôzny materiál, z ktorého sme vytvorili interaktívny model pre náš výskumný projekt a navrhli sme tímové tričká, ktoré sme dali vyrobiť," hovoria žiaci Gymnázia A. Bernoláka zo Senca.

 

 

Učiť sa na vzduchu chceli aj v Košiciach

Základnej škole na Krosnianskej 2 v Košiciach taktiež chýbalo na vyučovanie i relax vybavenie vonkajšieho prostredia pre ich žiakov. Ich snom bolo obohatiť vyučovanie prírodovedných, jazykovedných a spoločenskovedných predmetov v čase dopoludňajšieho výchovno-vzdelávacieho procesu a tiež dopriať deťom oddych vonku v popoludňajších hodinách v školskom klube. Vďaka zapojeniu do projektu mohli pre ich školu zakúpiť vonkajšie lavičky a altánok, ktoré umiestnili medzi existujúcu zeleň. „V danom priestore sa nachádza hmyzí domček skonštruovaný našimi žiakmi v rámci environmentálneho projektu Tatranskí rytieri. Okolie hmyzieho domčeka bude obohatené o kvetinový záhon. Starú a rokmi poškodenú zadnú stenu sme vymaľovali z vlastných zdrojov prírodnými motívmi,“ hovorí riaditeľka školy Júlia Špilárová, ako sa priestor snažia aj naďalej zveľaďovať. „Celé toto zoskupenie je balzamom pre dušu i oči,“ dodáva s nadšením.

 

Altánok, ktorý slúži na vyučovanie i oddych na ZŠ Krosnianska 2 v Košiciach. /  Zdroj: Raiffeisen banka

 

Zaujímavú myšlienku vedenia školy, rodičov, pedagógov či žiakov môžu do programu prihlásiť školy, škôlky, ale aj mimovládne neziskové organizácie či mestá a obce, ako aj verejné inštitúcie, ktoré svojou činnosťou vykonávajú verejnoprospešný účel.

Nápad na skvalitnenie vzdelávania je potrebné prihlásiť na stránke Gestopremesto.sk do 15. mája 2019 (vrátane).


Článok vznikol v spolupráci s Raiffeisen bankou.
Čítajte viac o téme: Granty
Zdieľať na facebooku