Študentka: Chcela som po škole niečo vedieť a robiť v dobrej firme. Duálne vzdelávanie sa mi zdalo ideálne

Zuzana Gránska
Sponzorovaný článok
KRISTÍNA ŠTYRIAKOVÁ je študentka IT odboru Duálneho vzdelávania v spoločnosti T-Systems v Košiciach.
KRISTÍNA ŠTYRIAKOVÁ je študentka IT odboru Duálneho vzdelávania v spoločnosti T-Systems v Košiciach. / Foto: YouTube

KRISTÍNA ŠTYRIAKOVÁ je študentka IT odboru Duálneho vzdelávania v spoločnosti T-Systems v Košiciach. Čo ju priviedlo k štúdiu IT a prečo sa rozhodla pre duálne vzdelávanie?

 

Dievčatá sú v IT odbore ešte stále skôr výnimkou. Kedy si sa rozhodla pre IT štúdium ty?

Vyštudovala som Gymnázium na Šrobárovej v Košiciach. Veľa som zvažovala, akým smerom sa vybrať, lebo na gymnáziu je to vždy veľmi všeobecné. Pre IT odbor som sa rozhodla až v poslednom ročníku a dnes som naozaj veľmi rada.

 

Čo ťa na tomto odbore lákalo? Prečo práve IT?

Chcela som mať istotu, že sa zamestnám hneď po škole a budem mať dobrý príjem. Dnes je veľa mladých ľudí nezamestnaných a ja som si chcela vybrať dobre oblasť, v ktorej skončím. IT oblasť stále rastie a všade na sveta tam hľadajú nepretržite viac kvalitných ľudí. Len na Slovensku sa ich nedostatok každoročne zvyšuje a aj preto ich platy rastú. Snažila som sa vybrať si zodpovedne.

 

Prečo si sa rozhodla študovať duálne vzdelávanie v spoločnosti T-Systems Slovakia?

Určite to považujem za lepšiu voľbu ako vysokú školu. Je tu až 70 percent praxe, čo je v priebehu 3 rokov až 1600 hodín tréningu reálnych zručností  a to dnes na vysokých školách chýba. Je to veľká škoda. Chcela som byť po škole hotový človek použiteľný v akejkoľvek IT firme. Nie je nič horšie, ak ako mladý človek zostanete doma bez práce. Tu na východe to nie je jednoduché.

 

Čo presne študuješ?

Chodím na 3-ročné pomaturitné štúdium v odbore Počítačové systémy, ktoré realizuje spoločnosť T-Systems v spolupráci so  Strednou priemyselnou školou elektrotechnickou v Košiciach.

 

Ako vyzerá deň študentky IT s takýmto zameraním?

V škole začíname o 8 ráno a končíme o 14:30. Učíme sa tu konkrétne veci z Windows-u, Linux-u, programovania. Zadávajú nám úlohy a na nich sa učíme. Keď prídeme do firmy, tam sa učíme už prakticky, ako to využívať a pod. Čo sa týka pracovného dňa v tíme, tak to je flexibilnejšie. Som tu ako klasický zamestnanec. Aktuálne plním úlohu administrátora v tíme Back up and storage operation.

Za veľmi dobrú prípravu na zamestnanie považujem, že množstvo času, ktoré vo firme trávime, sa každý rok počas štúdia zvyšuje. V prvom ročníku sme 3 dni v škole a 2 dni vo firme, v druhom je to opačne, teda 2 dni v škole a 3 dni vo firme. V prvom polroku 3. ročníka máme vyučovanie v škole len jeden deň v týždni a ostatné dni sa učíme vo firme. Celý druhý polrok tretieho ročníka máme prax vo firme, priebežne študenti pracujú  na svojej záverečnej práci.

 

Dostávate za prácu vo firme aj mesačný plat?

Odmena sa pohybuje vo výške  2,33 – 3,0 Eura na hodinu, v závislosti od navštevovaného ročníka. Máme tiež možnosť získať aj podnikové štipendium, ktorého výška predstavuje sumu od 66 – 240 eur mesačne.

 

Nemala si nikdy pochybnosti, či si si vybrala dobrý smer? Nebolo to pre teba priťažké?

Zo začiatku som si nebola istá. Potom som ale pochopila, že tá práca je aj administratívna, aj kreatívna a každý si v nej dokáže nájsť  to svoje. V mojom prípade je hlavne kreatívna a to ma baví. Pre mňa je tiež k spokojnosti určite veľmi dôležitý aj tím ľudí okolo mňa  a ten je v T-Systems úžasný. Mám vynikajúcich kolegov, ktorí mi pomáhajú a vytvárajú tu atmosféru, že sa do práce teším a popritom sa učím kopec nových vecí. Vždy mi vedia pomôcť a viem, že sa na nich môžem za každých okolností spoľahnúť.

 

Ako je to na tejto škole s jazykmi? Potrebuješ ich pri svojej práci?

Jazyky sú pri mojej práci veľmi potrebné, hlavne čo sa týka angličtiny, pretože všetky materiály sú v anglickom jazyku. Dokonca aj e-maily aj všetka komunikácia so zákazníkmi a kolegami z iných tímov sú v angličtine. Nemčina sa tu dá taktiež využiť, keď si píšem s kolegami z Nemecka a taktiež máme veľa nemeckých zákazníkov. Bez jazykov sa tu veľmi zaobísť nedá , keďže je to medzinárodná firma. Počas štúdia máme našťastie dostatok hodín anglického aj nemeckého jazyka, aby sme to neskôr v pohode zvládli.

 

Ak by sme vás porovnávali s vysokoškolákmi, ktorí využívajú na svoje vylepšenie CV aj zahraničné skúsenosti z univerzít cez Erasmus, máte aj vy niečo podobné?

Máme možnosť ísť v druhom ročníku do Nemecka, kde môžeme isté obdobie pracovať. Ale myslím si, že ešte by sme prijali aj viac takých príležitostí.

 

Kam by si sa vybrala ty, ak by vám škola ponúkala viac možností cestovať?

Tak určite by som rada šla aj do Nemecka, ale potom by som rada navštívila aj Anglicko a USA. Keďže mám veľmi rada cestovanie, tak by som šla naozaj asi všade.

 

Foto: T-Systems

 

Môžeš porovnať prístup učiteľov v škole a mentorov vo firme? V čom sú ľudia vo firme iní oproti učiteľom?

Určite v tom, že nám vedia povedať všetko z vlastných skúseností. Toto je veľmi veľká výhoda. Vedia nám povedať o všeličom, čo sa im prihodilo, ako sa k tomu postavili a ako to vyriešili. Vedia nás naučiť naozaj veľa, vedia čo nám v produkcii treba, čo sa využíva a teda aj to, na čo sa zamerať. Myslím si, že učitelia v škole učia skôr podľa toho, čo si myslia, že by sa nám mohlo zísť.

 

Máš pocit, že je pre študenta motivačné, ak mení pravidelne prostredie školy a firmy? Baví ťa takéto učenie viac?

Áno, je to príjemné spestrenie učenia, keď nesedíme len v škole, ale chodíme aj do  firmy. Určite by som to nemenila.

 

Vieš si predstaviť, že by si nešla na takúto školu?

Keby som nebola na duálnom vzdelávaní, tak by som pravdepodobne išla do vedy, alebo  myslím si, že by to bolo tiež v IT oblasti.

 

Obmedzuje ťa duálne vzdelávanie v niečom?

Jedine v tom, že sa tu treba učiť. To je ale potrebné na každej škole.

 

Ako sa môžeš prihlásiť?

Začni svoju kariéru Duálnym vzdelávaním...

 

 

Viac sa o štúdiu dozviete aj TU. Duálne vzdelávanie T-Systems Slovakia nájdete aj na Facebooku a na Instagrame.

 

 


O spoločnosti T-systems

Spoločnosť T-Systems Slovakia, s. r. o., vznikla v januári 2006 ako dcérska spoločnosť T-Systems International GmbH. T-Systems Slovakia predstavuje strategické miesto servisnej dodávateľskej siete materskej spoločnosti T-Systems International, ktorá patrí medzi svetových dodávateľov služieb informačných a komunikačných technológií (IKT). Momentálne zamestnáva na Slovensku 3638 zamestnancov. Medzi služby spoločnosti T-Systems Slovakia patrí správa sietí, serverov, operačných systémov, databázových systémov, systémov SAP®, middlevérových softvérových produktov a mnohých ďalších špeciálnych zákazníckych aplikácií.

Zdieľať na facebooku