Dobročinný Ples v opere si programom uctí storočnicu vzniku Československa

Tento rok má Ples v opere za cieľ podporiť vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením.
Tento rok má Ples v opere za cieľ podporiť vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením. / Zdroj: Orange

BRATISLAVA, 23. november 2017 – Nadchádzajúci dobročinný Ples v opere, ktorý 13. januára 2018 otvorí plesovú sezónu na Slovensku, bude zároveň významným spoločenským podujatím oslavujúcim začiatok jubilejného roku storočnice vzniku Československa. Prostredníctvom svojho programu nabitého vystúpeniami legiend slovenskej a českej hudby vzdá hold tejto významnej dejinnej udalosti.


Rovnako ako počas uplynulých ročníkov, aj nastávajúci Ples v opere bude predovšetkým napĺňať svoj dobročinný charakter a podporí vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením. Zároveň si osemnásty dobročinný Ples v opere uctí sté výročie založenia spoločného československého štátu. „V roku 2018 si budeme pripomínať významný míľnik našej histórie a vážime si, že si ho budeme môcť uctiť spolu s našimi vzácnymi hosťami. Veríme, že pripravený program bude dôstojnou oslavou tohto jubilea,“ približuje Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere.

 

Slovenské a české legendy

Pri tejto príležitosti bude historická budova divadla patriť výhradne významným a úspešným predstaviteľom slovenskej a českej hudobnej scény, ktorí sú vďaka svojej tvorbe právom označovaní ako legendy populárnej hudby. Chýbať preto nebude vystúpenie Miroslava Žbirku alias Mekyho, ktorý začínal v československej popmusic ako člen skupiny Modus. Do povedomia fanúšikov sa zapísal v roku 1977, kedy získal zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev spolu s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou. V roku 1982 sa dokonca stal prvým slovenským interpretom, ktorý v Československu získal Zlatého slávika.

 

Program doplnia aj ďalší interpreti, rovnako úspešní u nás aj v susednej Českej republike – famózna Jana Kirschner, Katka Knechtová, Dan Bárta či známa skupina Lucie vo svojej pôvodnej formácii. Hostí Plesu v opere budú počas večera sprevádzať svojimi najznámejšími hitmi, ktoré si získali priazeň širokého slovenského aj českého publika. Viacerí z interpretov sa predstavia v netradičných spojeniach česko-slovenských dvojíc. „Mnohí sme sa narodili ešte v Československu a dodnes vnímame výročie jeho vzniku ako oslavu príkladného spolužitia dvoch príbuzných národov. Máme toľko spoločného, nielen v hudbe a kultúre, stále sme si blízki ľudsky a dokážeme naďalej spolupracovať. Veď čo môže byť krajším príkladom ako keď legendárny československý orchester dlhé roky vedie slovenský dirigent,“ hovorí Vladimír Valovič, riaditeľ Slovenského inštitútu v Prahe. Práve pod jeho taktovkou zaznejú počas večera známe slovenské a české hity v podaní Big Bandu Gustava Broma.

 

Podporovateľka dobročinnosti Jana Kirschner

Pre Ples v opere je veľká česť, že podporovateľkou jeho dobročinného charakteru a pomoci deťom sa tento rok stala výnimočná speváčka Jana Kirschner, ktorá je sama mamou dvoch dcér. Hostia Plesu v opere si budú môcť vypočuť jej najznámejšie skladby, ktoré sa stali hitmi aj v susednej Českej republike. „Som veľmi rada, že organizátori Plesu v opere si vybrali práve mňa, aby som tento rok pomohla s dôležitým projektom, ktorý sa týka vzdelávania detí, a ktorý je podľa mňa v dnešnej dobe veľmi zmysluplný a potrebný. Myslím si, že spolu s Plesom v opere vieme urobiť naozajstnú zmenu a pomôcť tým deťom, ktoré to naozaj potrebujú,“ hovorí Jana Kirschner, speváčka a podporovateľka dobročinného charakteru Plesu v opere.

 

Foto: Orange

 

V ďalších priestoroch historickej budovy SND sa pod vedením primáša Martina Sleziaka predstaví Ľudová hudba Lúčnice, ktorej meno je veľmi dobre známe nielen u nás doma a v susedných Čechách, ale aj vo svete. Hostia Plesu v opere si tak budú môcť vďaka výnimočným muzikantom vychutnať a oceniť aj virtuozitu ľudovej hudby. Počas večera vystúpia tiež Svetlana Rymarenko a Martin Madej.

 

Československú storočnicu bude okrem programu symbolizovať aj občerstvenie pre hostí dobročinného Plesu v opere. Servírovať sa bude výber známych špecialít slovenskej a českej národnej kuchyne a v rámci tematického menu budú mať svoje zastúpenie aj slovenskí a českí vinári.

 

Pomoc zdravotne znevýhodneným deťom

Dobročinný Ples v opere plní už deviaty rok svoje poslanie pomáhať a prispievať k pozitívnym zmenám v spoločnosti. Na tento účel prispeli hostia plesu sumou už 1,5 milióna eur a organizátor s hostiteľom ju v plnej výške venovali na dobročinné účely. Svoj spoločenský význam v nadchádzajúcom ročníku zužitkuje Ples v opere v prospech zdravotne znevýhodnených detí a ich vzdelávania. Jednou z naozaj akútnych tém na Slovensku je sťažený prístup detí so zdravotným znevýhodnením ku vzdelávaniu. Preto Ples v opere nadviazal spoluprácu s Nadáciou pre deti Slovenska a Koalíciou pre deti Slovensko a spoločne veríme, že vďaka výťažku nadchádzajúceho plesu a upriamením pozornosti na systémové nedostatky sa nám podarí prispieť k zlepšeniu situácie týchto detí a ich rodín,“ vysvetľuje Pavol Lančarič, generálny riaditeľ hostiteľa Plesu v opere, spoločnosti Orange a člen Čestného plesového výboru.

Zdieľať na facebooku