V základných školách sa dnes čítali rozprávky, zapojil sa aj minister školstva

V základných školách sa dnes čítali rozprávky, zapojil sa aj minister školstva
V základných školách sa dnes čítali rozprávky, zapojil sa aj minister školstva / Foto> Bigstock

24.10.2016 |

Bratislava 24. októbra (TASR) - Spoločné čítanie rozprávky v základných školách na celom území Slovenska zorganizovalo nadnes Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Do iniciatívy, ktorá mala počas Medzinárodného dňa školských knižníc podporiť vzťah detí a žiakov k čítaniu, sa v Základnej škole I. Bukovčana 3 v Bratislave v Devínskej Novej Vsi zapojil aj minister školstva Peter Plavčan. "V tejto časti som na žiadnej škole ešte nikdy nebol, mám obídených veľa škôl, základných, stredných, vysokých, ale tu som ešte nebol, chcel som sa pozrieť. A rád sem chodievam, je tu krásna príroda," zdôvodnil voľbu školy v Devínskej Novej Vsi, v ktorej šiestakom prečítal rozprávku od Kláry Jarunkovej O psovi, ktorý mal chlapca.
"Treba veľa čítať a hľadať súvislosti, veľmi dôležité bude podnietiť v deťoch záujem o čítanie a toto je jedna z ciest," komentoval minister iniciatívu, ktorá má zlepšiť čitateľské návyky žiakov. "Sám som veľa čítal a považujem to pre rozvoj dieťaťa za veľmi dôležité," podčiarkol. Uvítal by, keby sa zo spoločného čítania rozprávok v základných školách stala každoročná tradícia. "Dnes to bolo po prvý raz, ale je to dobrý nápad, využijem ho," povedal pre TASR Plavčan k snahe ministerstva aj takýmto príkladom priviesť deti a žiakov k pravidelnému čítaniu. "Bol by som rád, keby sa táto tradícia rozšírila aj do rodín, že rodičia budú čítať svojim deťom, alebo naopak. Je veľmi dôležité, aby deti čítali aj doma, nielen učebnice, ale aj ďalšiu literatúru," zdôraznil.
Minister prezradil zvedavým žiakom, ktorí sa pýtali aj na jeho školské časy a obľúbené predmety, že vlastní knižnicu s 2000 zväzkami knižiek. "Čítanie kníh ma veľmi obohacuje, to, čo vo filme už je dané, kniha sama vyvoláva - predstavivosť. Mám veľmi veľa knižiek, rád čítam, ale čítam hlavne po víkendoch, alebo večer, keď nemôžem zaspať," doplnil s tým, že číta všetko, niekedy siahne aj po knihe určenej mladším čitateľom. Keďže ho zaujímalo, čo čítajú deti a mladí ľudia, prečítal si tiež všetky diely Harryho Pottera.
V závere stretnutia Plavčan pokrstil papierovými jednotkami nový prírastok do školskej knižnice - prvú knihu s príbehmi šiestakov ZŠ I. Bukovčana s názvom Poviedky za školou, ktorá vyšla pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. "Želám jej, aby mala aj ďalšie sestry a bratov, aby bola čo najošúchanejšia, čo bude znamenať, že bola veľa čítaná."
Ministerstvo školstva vyhlásilo školský rok 2016/2017 za Rok čitateľskej gramotnosti. Národný ústav certifikovaných meraní (NÚCEM) zistil, že výsledky slovenských žiakov v matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti zaostávajú za priemerom krajín OECD. Pokles úrovne čitateľskej gramotnosti však nie je len slovenským špecifikom, ale týka sa aj iných krajín. V tejto súvislosti sa začína hovoriť o novom fenoméne - bibliofóbii, alebo o tzv. a-gramotnosti. Ide o trvalú ľahostajnosť voči čítaniu a knihám. Preto rezort školstva organizuje počas celého školského roka rôzne aktivity na podporu čítania. "Očakávam, že sa bude viac hovoriť o čítaní a literatúre, dúfam, že sa na školách budú viac otvárať knihy. Možno budeme sami iniciovať, aby sa konali súťaže v čítaní, prednese a podobne. Viem, že takéto súťaže už existujú, ale v tomto roku by sme boli radi, keby toho bolo viac," uzavrel Plavčan.

Čítajte viac o téme: Čítame s deťmi, Čitateľská gramotnosť
Zdieľať na facebooku