Dospelí po tridsiatke strácajú pocit šťastia, ukázala štúdia

  Ilustračná foto: Bigstock

Zdá sa vám, že vaši rodičia boli vo vašom veku šťastnejší ako vy? Že napriek tomu, že máme materiálne stále viac a viac, duchovne sa niekde strácate? Zlá správa je, že to nie je pocit, ktorý by ste si sami nahovárali. Vedci zo štátnej univerzity v San Diegu pod vedením profesora Jeana M. Twengea po vyhodnotení dát zo svojej štúdie totiž v týchto dňoch zverejnili záver: Ľudia po tridsiatke nie sú takí šťastní, akí bývali v minulosti. Naopak rastie počet tínedžerov a dvadsiatnikov, ktorí žijú s pocitom šťastia.

 

Vedci v štyroch vlnách prieskumu analyzovali vzorku 1,3 milióna Američanov vo veku 13-96 rokov postupne v období 1972-2014. Podľa nich po roku 2010 postupne zaznamenávali, že výhoda vekovej zrelosti v spojení s pocitom spokojnosti a šťastia sa stráca a tridsiatnici už ani zďaleka nie sú takí šťastní ako tí v kategórii 18-29.

„Súčasná pretechnizovaná doba bažiaca po pozornosti a letmých vzťahoch je vzrušujúca a stimulujúca pre tínedžerov a mladších dospelých. Neponúka však stabilitu a zmysel pre komunitu, ktoré potrebujú zrelí jedinci," hovorí Twenge.

Podľa štatistík bolo na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia "veľmi šťastných" 38 percent ľudí nad 30 rokov. V roku 2010 to bolo len 32 percent. V kategórii 18-29 sa v 70.-tych rokoch za "veľmi šťastných" označilo 28 percent testovaných. V roku 2010 to už bolo 30 percent. V tom čase sa zvýšil aj pomer šťastných tínedžerov z 19 na 23 percent.

 

Americká kultúra sa čoraz viac sústredí na veľké očakávania a plnenie svojich snov. To je to, čím ste nabití, keď ste mladí. Ale priemerný dospelý človek zistil, že sny nie vždy vychádzajú a to mu ukrajuje z pocitov šťastia. Dospelí v minulých desaťročiach možno toľko neočakávali, ale v súčasnosti je tých nárokov toľko, že ich skôr nesplníte," hovorí v štúdii ďalej Twenge a dodáva, že pocit šťastia sa vytráca rovnako u mužov ako aj u žien. Ešte v roku 2008 údajne väčšiu nespokojnosť prejavovali ženy, okolo roku 2010 sa však tento rozdiel vyrovnal.

Čítajte viac o téme: Výskum, Šťastie
Zdieľať na facebooku