Knihy pre deti od 1 roka: Láska ku knihám sa rodí na kolenách

  Foto: Bigstock

Začnite s detským čítaním už v jednom roku. Darujete tak deťom do života úžasný dar - celoživotné priateľstvo s knihami. Neviete aké knihy pre ne vyberať? Nechajte sa od nás pravidelne inšpirovať!

 

Spomeniete si, kedy ste spoznali rozprávkové príbehy O Červenej čiapočke, Medovníkovom domčeku, či napríklad princeznej a drakovi? Určite veľmi dávno. Zrejme ešte v období, kedy ste ani sami nepoznali písmenká. Ich čaro vás nadchlo a dostalo do svojho zajatia. Čaro toho, čo všetko sa dá z písmen vytvoriť: slovo, veta, príbeh...nádherná kniha.

Isto sa mnohým z vás vynoria v hlavách spomienky, kedy ste so zatajeným dychom počúvali rodičov alebo starých rodičov, ktorí vám s neuveriteľnou trpezlivosťou, hádam aj tisíci krát rozprávali príbehy, ktoré oni sami počuli od svojich starkých či rodičov. Niekedy aj tie isté, vaše najobľúbenejšie, stále dookola a nikdy vás neomrzeli.... Či už vymyslené, alebo aj tie, ktoré sú pre nás známe dodnes a v rôznych podobách a obmenách sa s nimi dennodenne stretávame.

Napriek všetkému technickému, čo nás dnes obklopuje, práve tieto príbehy dodnes nestrácajú na svojej aktuálnosti, kráse a sú pojítkom medzi nami a krásnymi spomienkami na detstvo. Spomienkami na ľudí, čo nás s nimi zoznamovali a sú v našich srdciach milovaní dodnes. Tu sa rodilo naše pevné priateľstvo s písmenkami a knihou na celý život.

Ak túžite, aby aj vaše deti prežili podobne krásne detstvo, zoznámte ich s knihami v čo najmladšom veku. Práve vtedy si vytvoria tento priateľský vzťah na celý život. Umožníte im vďaka príbehom od výmyslu sveta objaviť túto cestu.

Deti sú najvďačnejší poslucháči

Najmenšie deti sú prirodzene zvedavé a radi dostávajú na svoje tisíc krát položené „plečo“ odpoveď.... Ak im budete čítať s radosťou, dokážu počúvať so zatajeným dychom, veľkými otvorenými ústami a sú schopné sa samostatne vyjadrovať i urobiť si vlastný úsudok.

Ak sa dieťa spriatelí s čítaným alebo rozprávaným textom, radosť budete mať obaja.

 

Zistíte, že:

1) Z čítania sa stali vaše jedinečné súkromné chvíľky. Dozviete sa pri nich okrem čítaného príbehu úplne iné všedné, ale i zázračné veci detského sveta vášho malinkého človiečika. V tomto okamihu nie je dôležitý ani samotný príbeh. Najdôležitejšie je “spoločné dobrodružstvo“ z čítania s blízkym človekom. Aj vďaka spoločnému čítaniu sa postupom času medzi vami posilní dôležité puto.

 

2) Že pri takomto rozprávačsko-knižnom stretnutí je dôležitý rozprávač a jeho rozprávačské umenie. A možno i vám prospeje trocha uvoľnenia emócií vo forme hereckého výkonu. Zistíte, kde treba ježibabu urobiť strašnejšiu alebo trošku smiešnejšiu. Budete s veľkou radosťou vnímať a pracovať s pocitmi malinkého človiečika a v neposlednom rade, budete mať radosť z týchto stretnutí aj vy.

Vaša istota v rozprávaní a čítaní, bude stále lepšia a väčšia. Je to ako aj v bežnom živote, vo dvojici sa všetko lepšie ťahá a vždy sa všetko dá rozložiť rovnomerne.

Aké knihy deťom vyberať

Najčastejšie rodičov trápi, aké knihy deťom vyberať, aby sme ich pri budovaní tohto vzťahu zaujali. Ktoré knihy majú tieto zázračné schopnosti? Podľa čoho sa orientovať v záplave rozličnej literatúry? Veľa z nás ide na to intuitívne, hľadá recenzie na internete alebo sa vracia jednoducho ku knihám, ktoré nás oslovili v detstve. Sú i deti, ktoré akosi prirodzene siahajú po knihe. No každé dieťa je individualita a podobne sa správa aj pri výbere kníh. V útlom veku detí sa môžeme vložiť viac do odporúčania kníh a komunikovať s nimi o ich výbere. Pre najmenšie detičky je však vhodné ponúkať im rozprávkové a veselé príbehy. Nemusíte sa báť ani tých novodobých. Určite túžite, aby deti poznali príbehy, na ktorých ste vyrastali vy, no nechajte si ich na neskôr. Začnite s knihami deťom „dobovo“ blízkymi. Mestskému dieťaťu nebude veľa hovoriť príbeh o bačovi, indiánovi či lietajúcom drakovi. Preto ich do toho v úvode netlačte. I samotný jazyk starých kníh môže byť pre malé dieťa náročný. Vyčkajte na vhodnú dobu, kedy im aj tieto skvosty literatúry predstavíte. Časom sami zistíte, ktoré príbehy sú im bližšie a ktoré ich akosi „neberú“.

V mojej praxi sa v knižnici stretávam z množstvom všakovakých čitateľov. Čitateľov jednorazových, príležitostných, ale aj čitateľov, ktorí sa dajú ľahko motivovať, posúvať a rastú z nich ozajstní čitatelia fajnšmekri a tí vedia potešiť.

Pár mojich tipov na čítanie s najmenšími deťmi, ktoré by vo vašej knižnici určite nemali chýbať:


knihy pre najmenšie deti- Hervé Tullet- Knížka- eduworld.skHervé Tullet: Knížka

Vek: 1+

V tejto knihe francúzsky výtvarník, ilustrátor a autor niekoľkých besttselerov rozvíja kreativitu detí len ilustráciami. Kniha sama o sebe je návodom, čo s ňou treba robiť. Pokiaľ ju poslúchnete, pochopíte, že máte v ruke naozaj neobyčajnú knihu. Stačí ňou niekde zatriasť, poklopať, inde fúknuť do farebných bodiek a budú sa diať prekvapivé veci... Kniha rozvíja u detí ich pozornosť, sledovanie inštrukcií, orientáciu, počítanie, zrakové vnímanie predškolákov, pripravuje ich na čítanie a písanie. Táto kniha vás rozhýba, rozosmeje a poteší.

 

 

Eric Carle: Nenásytná húsenička

Knihy pre najmenších- Nenásytná húsenička - eduworld.sk

Vek: 1+

" Ako veľmi môže byť hladná jedna malá húsenička, ktorá sa práve vyliahla z vajíčka? Verte či neverte, zjedla by hoc aj celý svet! Ak nie celý svet, tak aspoň všetko to, čo sa jej na tom šírom svete postaví do cesty a nie je toho málo: rôzne druhy ovocia, tortu, zmrzlinu, kyslú uhorku, lízatko, či klobásu. Nedivme sa preto, že ju po toľkom maškrtení rozbolí brucho. Rozhodne sa, že v nedeľu si urobí pôst a na obed si dá iba zelený list. Potom sa pre istotu na nejaký čas zakuklí. Ale čo sa stane po tom? Kto vylezie z kukly? Bude to znova tá istá nenásytná húsenička, ktorá sa nám medzičasom "zažrala" do srdca?"

Nenásytná húsenička je asi najznámejšia kniha spisovateľa Erica Carle. Leporelko veľmi hravou a skvelou formou ukáže deťom malý zázrak prírody.Naučí ich, ako sa z húseničky v priebehu pár dní stane krásny motýľ. Učí deti počítať, poznávať farby, ovocie a ak sa zapojí kreativita rodiča, či niekoho kto dieťatku číta, dá sa skvelou formou rozvíjať aj jemná motorika.

 

 

Knihy pre najmenších- Neposlušné prasiatko- eduworld.skRichard Scarry: Neposlušné prasiatko

Vek: 1+

„Prečo prasiatko škaredo hľadí? Bojí sa že ho nemajú radi?“

Prasiatko Áno a prasiatko Nie. V leporele s veselými ilustráciami pomôžu a ukážu cestu malým zanovitým deťúrencom a ich starostlivým rodičom. Pri pozornom čítaní, zistíme, čo sa patrí a čo nie a že odmena za slušné správanie nás poteší a neminie.

 

 

 

knihy pre najmenších-eduworld.sk

Daniel Hevier, Oľga Bajúsová ( ilustrácie ): Hovorníček: Pre všetky deti, ktoré chcú vedieť pekne rozprávať

Vek: 3+

„Všetko na svete hovorí svojou rečou.... Teraz si jazýčkom trochu zacvičíme. Budeme ním krúžiť dookola“ ...

Takto sa v svojej knižke prihovárajú čitateľom autori. Knižka svojimi veršíkmi, rapotancami a jazýčkovými prepletancami, rozhýbe neposlušné, či drevené detské jazýčky. Knižka je neobyčajná a nesklame všetečné deťúrence a ani rodičov. Pretože sa v nej, šepoce, buchoce, bzučí, bubnuje, trúbi sloním chobotom, či šteboce, čviriká a tak umožňuje jazýčku-neposlušníčku ľahšie sa ohýbať a kamarátiť s materinským jazykom. Zažijete vďaka nej spolu kopec zábavy.


knihy pre najmenších- eduworld.skJán Uličiansky, Peter Čisárik: Máme Emu

Vek: 3+

Veľká obrázková kniha o malých škôlkaroch, ktorí si našli nerozlučnú kamarátku Emu, je plná fantázie, detských túžob a snov s podmanivými ilustráciami Petra Čisárika.

Príbeh škôlkárov, ktorí majú celkom nudné pani učiteľky, sťažujú si na nízky tlak, pijú čiernu kávu a nemajú žiadnu fantáziu. A ani sa im nechce s deťmi hrať :D. Viem, že také dnes už neexistujú:D. Malinkí škôlkári majú veľa šťastia a  zoznámia sa s fantastickou EMOU, ktorá všetky veci, ktoré milujú malé deti vie a rada ich robí. Oceňujem jej tvorivosť a  fantáziu a veľmi sa mi páčia  jej nápady, ktoré sa s trochou rodičovskej či učiteľskej kreativiyt, dajú doviesť do úplnej dokonalosti. A rozžiariť detské oči.

Milí čítači, čitatelia či milovníci krásneho čítania, prajem Vám tie najkrajšie chvíle pri objavovaní krásneho detského čítania a vytvárania, toho najlepšieho a najkrajšieho priateľstva na svete a to : dieťa a kniha.

Čítajte viac o téme: Čítame s deťmi, Knihy pre deti
Zdieľať na facebooku