VIDEO: Povedz mi to do očí!

Hejt na nás dnes číha všade. Najmä v online priestore. V diskusiách pod článkami, na sociálnych sieťach, všade tam, kde sa môže hejter skryť za anonymitu svojho nicku (prezývky). Hejteri si vytvárajú falošné identity, hejtujú v diskusiách, v komentároch na facebooku, blogujú, ubližujú chrlením nenávisti, klamstiev a poloprávd. Anonymita, alebo falošná identita ich chránia.

Čo však, ak by sa mali postaviť zoči-voči človeku, ktorému svojím hejtom ublížili? Kampaň Povedz mi to do očí  je práve ukážkou toho, že nie je umením byť drsný na internete. Umením je zvládnuť konštruktívnu diskusiu, kritiku a povedať svoj názor spôsobom, akoby sme ho hovorili do očí.

Organizátori kampane ňou chcú poukázať na to, že hejt nie je názor, je to iba hlúpa, necitlivá urážka. Hejty ubližujú kontkrétnym osobám, aj celým skupinám ľudí, ktorí s nami žijú v jednej krajine. Hejty stavajú na predsudkoch, ktoré v nás ďalej upevňujú. Prehlbujú tak bariéry v komunikácii. V online, ale aj v offline, našom reálnom živote.

Internet je dobrý zdroj užitočných informácií. Určite ho treba využívať, ale nie zneužívať.
Postavme sa za slušnosť a zdvorilosť, rešpektujme iný názor a pritom sa bavme a diskutujme.

Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation podporuje slobodný prejav a spoločenskú diskusiu bez urážania iných ľudí, menšín či názorov. Kampaňou Povedz mi to do očí preto chce pomôcť k tomu, aby sa internetom namiesto hejtu šírili relevantné informácie a podnetné názory.

 

 

 

Zdieľať na facebooku