10 vecí, ktoré vám mama nikdy nepovedala

  

Matky sú tie najobetavejšie osoby, aké v živote máme. Sú to naši anjeli odkedy prídeme na svet, až do chvíle, kedy zostarnú a ony samé musia odísť. Do tej chvíle sme pre ne tí najdôležitejší ľudia na svete. Sú našou oporou a neraz si naberajú na svoje plecia toho ďaleko viac, ako vládzu, len aby sme my, ich deti, boli šťastné.

Napriek tomu, že ste si so svojimi mamami možno veľmi blízki, existujú  veci, ktoré vám pravdepodobne vaše mamy nikdy nepovedali. Tu je 10 z nich:

 

1. Rozplakali ste ju...veľakrát.

Plakala vo chvíli, keď zistila, že je tehotná. Plakala, keď ťa porodila. Plakala, keď vás po prvý raz vzala do náručia. Plakala od šťastia. Plakala od strachu. Plakala, vždy keď mala pochybnosti. Plakala, lebo bola tak silno s vami prepojená, že cítila každú vašu bolesť i šťastie. A všetko s vami prežívala, či ste si to už uvedomovali alebo nie.

 

2. Chcela si dať posledný kúsok koláča.

No vždy keď uvidela, ako naň hľadíte svojimi veľkými očami a zalizujete sa, nemohla ho zjesť. Vedela, že bude oveľa šťastnejšia, ak uvidí plné to maškrtné detské bruško a nie to svoje.

 

3. Neraz ju to bolelo.

Keď ste ťahali jej vlasy, keď ste ju poškriabali svojimi nechtíkmi, ktoré nebolo možné poriadne ostrihať alebo keď ste ju hrýzli pri kojení.  Aj vtedy, keď ste sa len tak spoločne bláznili. Boleli ju rebrá, keď ste v brušku rástli a kopali do nich a ani jej žalúdok na tom nebol v tom čase oveľa lepšie. No táto výnimočná mama vydržala akúkoľvek silnú bolesť, lebo vedela, že ste jej najväčším šťastím.

 


4. Vždy sa bála.

Od okamihu vášho počatia robila všetko z plných síl, aby vás ochránila. Bola vždy dostatočne blízko, pretože neverila, že vás dokáže ochrániť niekto lepšie ako ona sama. Bála sa pri každej chorobe, pri každej odrenine kolena či udretej hlavičke.  Bála sa, či zvládnete každú ranu, ktorú  v škôlke či škole dostanete od iného dieťaťa a či sa dokážete dostatočne brániť. Bála sa, aby ste nikdy netrpeli tým, že nenájdete priateľov, ktorí vás budú rozosmievať a neskôr sprevádzať na ceste k správnym životným rozhodnutiam. Keď ste vyrástli, zostávala dlho do noci hore, aby sa uistila, že ste sa vrátili v poriadku domov. Mama je tá, čo sa celý život strachuje, aby ste mali šťastný život či už je každý deň pri vás alebo na druhom konci sveta. Jej myšlienky, aby ste boli šťastní k vám smerujú každý deň.

 

 

5. Vedela, že nie je dokonalá.

Je svoj najväčší kritik. Pozná všetky svoje nedostatky a veľakrát sa za ne nenávidí. Myslí si, že vždy bola a je na vás tvrdá. Chcela by byť dokonalou mamou a nerobiť nič nesprávne. Ale rovnako ako každý človek i ona robí chyby. Možno sa stále snaží odpustiť si, ak vám nejako ublížila. Praje si z celého srdca, aby sa mohla vrátiť v čase a urobiť veci inak, ale nemôže, tak k nej buďte milí a myslite na to, že robila všetko najlepšie, ako v tom čase vedela.

 


6. Pozerávala sa, ako spíte.

Boli noci, kedy sa o tretej ráno pozerala na hodiny a modlila sa, aby ste konečne zaspali. Len s ťažkosťami dokázala udržať svoje oči otvorené, spievala vám uspávanku a upokojovala vás. Keď sa však po nejakom čase táto únava z prebdených nocí vytratila a vy ste zaspávali stále lepšie a lepšie, chodievala sa pozerávať, ako spíte. Sedela vedľa postele, hladila vás po vlasoch a bola šťastná, že ste vstúpili do jej života a možno ho od základov zmenili. Hľadela na vás a vo vašej tvári videla viac lásky, ako si kedy dokázala predstaviť.

 

 

7. Vzala vás do náručia, vždy keď ste to potrebovali.

Potrebovali ste ju, preto vás zdvihla vždy, keď ste k nej natiahli svoje rúčky. Nosila vás, keď upratovala, varila či jedla. Občas dokonca aj keď spala, lebo to bola jediná možnosť, ako si mohla oddýchnuť. Jej ruky  a chrbát boli prvé roky príšerne unavené a boleli ju, ale nosievala vás, lebo vedela, že k nej chcete byť blízko. Túlila si vás, bozkávala, láskala a hrala sa s vami. V jej náručí ste sa vždy cítili bezpečne, šťastní a vedeli ste, že ste milovaní. Robila to tak často a dlho, ako ste len túžili.

 

 

8. Vždy, keď ste plakali, trhalo jej to srdce.

Nebol smutnejší  a bolestivejší zvuk v jej živote ako váš plač či pohľad na slzy kotúľajúce sa po vašich lícach. Vždy robila všetko čo vedela, aby váš plač zastavila. Tieto okamihy boli pre ňu vždy tými najstresujúcejšími chvíľami dňa.

 

 

9. Vždy vás dávala na prvé miesto.

Dokázala existovať bez jedla, bez sprchy i bez spánku. Vždy vás dávala na prvé miesto. Dokázala celé dni tráviť napĺňaním vašich potrieb a na konci dňa už nikdy nemala síl, aby urobila niečo pre seba. A na ďalší deň opäť vstala a možno aj túžila urobiť niečo inak, ale robila presne to isté, pretože pre ňu tak veľa znamenáte.

 

 

10. Urobila by to všetko opäť.

Byť mamou je jednou z najťažších vecí na svete, ktorú nedokáže robiť dobre každý.  Občas nás možno prekvapí, že prakticky táto životná rola nemá žiadne hranice.

Mamy plačú, zraňujú, skúšajú a zlyhávajú, začínajú od znova a učia sa. Ale tiež zažívajú viac radosti a lásky, ako by si vôbec mohli myslieť, že ich srdce dokáže prijať. Napriek všetkej bolesti, smútku, prebdeným nociam a skorým ránam, cez ktoré si vaše mamy museli kvôli vám prejsť, by to všetko urobili opäť. A to jedine preto, že ste toho hodní. Preto najbližšie, keď uvidíte svoju mamu, povedzte jej, že jej ďakujete a že ju milujete.

Tieto slová nikdy nebude počuť priveľa krát. 

Zdroj: confessionsofateenagebride.com // Foto: Shutterstock, Deviantart

Čítajte viac o téme: Mama
Zdieľať na facebooku