5 vecí, ktoré ľudia na smrteľnej posteli ľutujú najčastejšie

  

Bronie Ware je zdravotná sestra, ktorá roky pracovala v nemocnici. Vo svojich memoároch opísala, čo ľudí na smrteľnej posteli trápi. Tvrdí, že takmer všetci majú výčitky svedomia ako žili a ľutujú v tieto chvíle mnoho vecí. Tu je 5 z nich, ktoré umierajúci ľudia ľutovali najčastejšie.


1) Prial by som si mať odvahu, aby som žil život skutočne podľa seba a nie tak, ako to odo mňa očakávali iní

Toto sú najčastejšie slová zo všetkých. Keď si ľudia uvedomia, že ich život je na konci a pozrú sa jasne späť, vidia, koľko ich snov zostalo ešte nenaplnených. Väčšina ľudí nenaplnila ani polovicou zo svojich snov a zomierajú s pocitom, že to bolo zapríčinené voľbami, aké vživote urobili alebo neurobili.

 

Je preto veľmi dôležité pokúšať sa plniť si aspoň niektoré zo svojich snov. Od chvíle, kedy stratíte svoje zdravie, bude už neskoro. Zdravie nám prináša slobodu, a to si len málokto uvedomuje, pokiaľ ho nestratí.

 

2) Prial by som si, aby som nepracoval tak veľa

Toto povedal asi každý mužský pacient, akého sestra ošetrovala.  Prepásli dospievanie svojich detí a mnohé ich spoločné chvíle. Hoci ženy tiež hovoria o tom, čo ľutujú, ale ako väčšina staršej generácie, neboli živiteľkami rodín. Všetci muži, ktorých som ošetrovala hlboko ľutujú, že toľko veľa času zo svojho života  minuli práve v neustálom pracovnom kolotoči.

 

Zjednodušením životného štýlu a robením rozhodnutí vedúcich k tomu, je možné, že viac nebudete potrebovať také príjmy, ako si myslíte. Vytvorením väčšieho priestoru vo svojom živote sa stanete šťastnejší  a otvorenejší novým príležitostiam, ktoré sa budú zhodovať s vaším životným štýlom.

 

3) Prial by som si, aby som mal odvahu vyjadriť svoje pocity

Mnoho ľudí potláča svoje pocity, aby zachovali pokoj ostatných. Výsledkom je nastavenie svojej priemernej existencie. Nikdy sa nestanú tým, kým sú skutočne schopní sa stať. Mnoho rozvinutých chorôb súvisí práve s ich zatrpknutosťou, ktorú si nesú ako následok tejto zbabelosti.

Nemôžeme kontrolovať reakcie druhých. Ľudia môžu spočiatku reagovať zmätene, ak zmeníte spôsob svojej rétoriky, no nakoniec porastie celý váš vzťah do novšej a zdravšej úrovne. Buď urobíte tento krok, alebo vypustíte nezdravé vzťahy zo svojho života. V každom prípade vyhráte.

 

4) Prial by som si, aby som zostal so svojimi priateľmi v kontakte

Často si skutočne neuvedomujeme všetky benefity starých priateľstiev, až pokým naši priatelia neumierajú a nie je viac možné sa s nimi stretnúť.

Mnohí nechajú v stálom zhone zlaté priateľstvá rokmi zapadnúť prachom.

Túto vec hlboko ľutovalo mnoho ľudí. Ľutovali, že nevynaložili úsilie starať sa o svoje priateľstvá. No každému chýbajú jeho priatelia, keď umierajú.

 

Je to bežné pre kohokoľvek v tomto rýchlom životnom štýle nechať priateľstvá zapadnúť prachom. Ale keď čelíte prichádzajúcej smrti, fyzické detaily života vtedy idú bokom.

Ľudia chcú dať svoje finančné záležitosti do poriadku, tak rýchlo ako je to možné, a tak sa starajú hlavne o to. Ale nie sú to peniaze alebo postavenie, na čom im skutočne záleží. Chcú dať len v určitom období  viac veci do poriadku, ako užívať si prítomnosť a chvíle s ľuďmi, ktorých milujú. Zvyčajne sú priveľmi chorí alebo dokonca  vyčerpaní, aby si túto vec dokázali zariadiť.

Toto všetko však na úplnom konci spadne pod lásku a vzťahy. Láska a vzťahy sú všetkým, čo nám v posledné týždne zostane.

 

5) Prial by som si, aby som bol šťastnejší

Toto je prekvapivo tiež jedna z bežných vecí. Mnoho ľudí si neuvedomí, pokiaľ nepríde ich koniec, že šťastie je voľba. Zostanú zakliesnení v starých vzorcoch a zvykoch.

Strach zo zmeny ich núti predstierať pred ostatnými a samými sebou, že sú spokojní.

Keď sa pozrieme do hĺbky, prirodzene znova túžili po smiechu a bláznovstvách vo svojich životoch.

Keď ste na svojej smrteľnej posteli, to, čo si o vás myslia iní, je úplne mimo vašej mysle. Aké úžasné by bolo byť v tom momente schopný odísť a znovu sa smiať.

Život je voľba. Je to TVOJ život. Vyber si rozumne, múdro a pravdivo. Vyber si šťastie!


Bronnie Ware je autorkou najpredávanejšieho a celosvetovo známeho memoáru The Top Five Regrets of the Dying – A Life Transformed by the Dearly Departing. Bol preložený do 27 jazykov.

Zdroj: Lifehack.org

Čítajte viac o téme: Smrť
Zdieľať na facebooku