Rodičia sú šťastnejší ako bezdetné páry

  

Podľa najnovšieho prieskumu realizovaného v USA spoločnosťou Gallup, sú rodičia šťastnejší ako bezdetní ľudia. Prieskum zistil, že 84,1% Američanov sa „usmieva alebo smeje veľa“, ak majú deti pod 18 rokov žijúce s nimi v jednej domácnosti.

Okolo 79% dospelých bez detí sa vyjadrilo rovnako.

 

 „Skúsenosť byť rodičom a žiť s deťmi je naplnená mnohými okamihmi radosti, typicky poháňaná láskou a podporená naplnením, ktoré pochádza z rastu detí a ich úspechov v škole, v umení, atletike, priateľstvách, ako aj v spoločnosti - vo vnútri i mimo domova“, uvádza Gallup.

 

Prieskum tiež odhalil, že tí, ktorí majú deti sú však i viac v strese ako páry, ktoré deti nemajú. Okolo 45 % rodičov uvidelo, že je pod stresom, zatiaľ čo len 37% bezdetných povedalo to isté.

Byť rodičom prináša do života mnohé výzvy, ktoré môžu umocňovať stres na dennej báze. Ich škála je široká od riadenia bežných problémov v období vzdoru detí, udržiavania chodu domácnosti, zvládania domácich úlohy, až po nedostatok spánku či serióznejšie problémy, ktorým musia rodičia čeliť. To môžu byť napríklad rebélie starších detí, napĺňanie ich špeciálnych potrieb a rôzne typy závažných ochorení. 

 

Ale podľa všetkého sú aj tieto zlé časy toho hodné. Podľa štúdie Pew Research Center, "rodičia pokladajú výchovu detí za vysoko stresujúcu, ale i  za svoju veľmi významnú úlohu. Cítia sa byť oceňovaní za čas, ktorí so svojimi deťmi trávia, aj napriek tomu, že im to môže prinášať stres.“

Pozrite si graf výsledkov prieskumu, ktorý zaznamnáva percentuálny podiel dospelých, ktorí sa " usmievali alebo smiali veľa" za posledný deň a porovnáva ich s tými, ktorí sa v poslednom čase cítili pod stresom.

 


Zdroj: national.deseretnews.com // Foto: Shutterstock

 

Čítajte viac o téme: Rodina, Výskum
Zdieľať na facebooku