Určite ste už počuli slová, že pre šťastné manželstvo je „dobrá komunikácia kľúčová“. Ale čo to v skutočnosti znamená? Mnohí naozaj nevieme. Pre mnohých z nás zdravá komunikácia v manželstve nie je prirodzená, no môžeme sa jej učiť a rozvíjať ju. Prečítajte si 10 tipov, ktoré by vám v tejto vašej snahe mohli pomôcť.
Nezabudni premýšľať o tom, ako si tiež tvoje slová môže vyložiť partner.
Vhodný príklad: „Cítim sa frustrovaný, keď často nakupuješ veci online bez toho, aby sme o tom vopred hovorili.“
TAKTO NIE: „Si závislá na nakupovaní! Neznášam, keď stále nakupuješ milión nezmyslov, čo vôbec nepotrebujeme a míňaš neskutočne veľa peňazí, ktoré ťažko zarobíme. Vážne by si s tým mala skončiť.“
Možno je to najjednoduchšia cesta, ako prejaviť svoj hnev či nesúhlas s partnerom, ale neignorujte sa navzájom. Takéto opakované správanie môže vážne poškodiť váš vzťah.
Vhodný príklad: „Miláčik, niekedy len proste potrebujem o veciach popremýšľať. Nechcem sa zblázniť, ale ani byť k tebe nepríjemný. Je to v poriadku, ak sa pôjdem prejsť, aby som si vyčistil hlavu predtým ako budeme o tom spolu hovoriť?"
NIE TAKTO: "Odídete bez slova z izby a nezabudnete teatrálne tresnúť dverami. Naštartujete auto a vyparíte sa."
Pokúste sa vždy vidieť veci z perspektívy toho druhého a prijmite jeho pocity. Snažte sa ich chápať. Nie je to vždy ľahké, ale aj o empatii je zdravé manželstvo.
Vhodný príklad: „Chápem, že si nahnevaná/ý, že som meškal/a na tvoju oslavu. Možno máš pocit, že mi na tom vôbec nezáleží alebo, že nechápem, ako veľa to pre teba znamenalo.“
TAKTO NIE: „Daj si pohov. Vážne som extrémne v strese posledné dni, ak si si nevšimla. Nechápem prečo odo mňa vždy očakávaš dokonalosť a na seba sa pozeráš úplne inou optikou.“
Sadnite si vedľa svojho manžela/manželky, čo najčastejšie, keď spolu hovoríte. Chyťte sa za ruky alebo sa dotýkajte inak. Nehovorte k sebe cez celú izbu. Pamätajte, že reč tela dokáže hovoriť hlasnejšie ako slová.
Vhodný príklad: „Poď sem ( položte si ruku okolo ramena manžela/manželky ). No a teraz mi povedz, čo by nás oboch mohlo tešiť.“
TAKTO NIE: ( Hlasný nepríjemný tón a ďaleko od seba. ) „Si protivný. Nikdy ma nepočúvaš. Vždy spôsobíš len to, že sa cítim zle. Nemusíme sa baviť už vôbec!“
Buď úprimný. Buď čestný. Deľ sa o svoje myšlienky otvorene a slobodne, ale slušne. Buď pozitívny.
Vhodný príklad: „Drahý, veľmi ťa ľúbim a skutočne milujem chvíle, keď som s tebou. Nechcem ťa nijako uraziť, to by ma fakt mrzelo, ale naozaj mi to nerobí dobre, keď takto mľaskáš. Mohol by si s tým, prosím, prestať?“
TAKTO NIE: „Prestaň mľaskať! Si ako prasa! Nechápem, kto ťa naučil týmto spôsobom? Ani náš pes neje takto hrozne.“
Ak hovoríš so svojou polovičkou, daj bokom všetky veci, ktoré by ťa mohli rušiť. (napr. telefón, televíziu, tablet a pod. ) Pozeraj sa na svoju manželku/ svojho manžela, keď spolu hovoríte.
Vhodný príklad: „( Vypnite TV a pozerajte na svoju polovičku) Hmmm, to znie akože má skutočne šialený život. Ako sa s tým vyrovnáva?"
TAKTO NIE: „Kto?“ ( súčasne pozeráte TV) To vyzerá podozrivo. Počkaj, čo si hovorila? Počúvam ťa. Hmm.., Áno?...."
Vhodný príklad: „To je také milé. Áno, presne viem, o čom hovoríš. A čo sa stalo potom...?"
TAKTO NIE: „Hmm, znie to zaujímavo...Vyzdvihla si dnes moje veci z čistiarne? A ozaj hovoril som ti, že som stretol Filipa?"
Vhodný príklad: „Veľmi by som ocenila, ak by si sa sústredil a značil si, ak sa na niečom dohodneme. Nemôžem sa na teba inak spoľahnúť, keď zabúdaš na dôležité veci."
TAKTO NIE: „Skutočne to na tebe neznášam. Môžem ťa začať volať „pán Vygumovaný“? Skutočne nechápem, ako som si mohla zobrať takéhoto zúfalca, čo si nie je nič schopní zapamätať.“
Premysli si čas a miesto, ak chceš hovoriť so svojím manželom/manželkou o dôležitom probléme.
Vhodný príklad: (Vezmite svoju polovičku bokom a nakloňte sa trošku.) „Zlatko, niečo by som rada s tebou prebrala, keď budú deti večer spať. Môžeme si na chvíľu večer pohovoriť? Budeš mať čas?"
TAKTO NIE: (Ako odkladáte zo stola večeru a snažíte sa upratať deti do postele...) „Zlatko, cítim, že by som chcela teraz ďalšie dieťa.“
Všetko sa dá riešiť inak ako krikom. Vždy používaj tichý, kontrolovaný, rešpektujúci hlas a tón. Nauč sa stratégie, ako prekonať prvé emócie a to, čo potrebuješ povedať, hovor s rozvahou.
Vhodný príklad: (S príjemným hlasom.) „Potrebuješ s niečím pomôcť?“
TAKTO NIE: (Zvyšujete hlas) „Nemáš ani poňatia, ako byť dobrým rodičom! Vkuse deti iba rozmaznávaš!“