10 tipov, ako udržiavať zdravú komunikáciu vo svojom manželstve

  Foto: Pexels

Určite ste už počuli slová, že pre šťastné manželstvo je „dobrá komunikácia kľúčová“. Ale čo to v skutočnosti znamená? Mnohí naozaj nevieme. Pre mnohých z nás zdravá komunikácia v manželstve nie je prirodzená, no môžeme sa jej učiť a rozvíjať ju. Prečítajte si 10 tipov, ktoré by vám v tejto vašej snahe mohli pomôcť.

 

1 | Premýšľaj o tom, čo chceš povedať predtým, ako to povieš 

Nezabudni premýšľať o tom, ako si tiež tvoje slová môže vyložiť partner.

Vhodný príklad: „Cítim sa frustrovaný, keď často nakupuješ veci online bez toho, aby sme o tom vopred hovorili.“

TAKTO NIE: „Si závislá na nakupovaní! Neznášam, keď stále nakupuješ milión nezmyslov, čo vôbec nepotrebujeme a míňaš neskutočne veľa peňazí, ktoré ťažko zarobíme. Vážne by si s tým mala skončiť.“

 

2 | Netrestajte sa tichom

Možno je to najjednoduchšia cesta, ako prejaviť svoj hnev či nesúhlas s partnerom, ale neignorujte sa navzájom. Takéto opakované správanie môže vážne poškodiť váš vzťah.

Vhodný príklad:  „Miláčik, niekedy len proste potrebujem o veciach popremýšľať. Nechcem sa zblázniť, ale ani byť k tebe nepríjemný. Je to v poriadku, ak sa pôjdem prejsť, aby som si vyčistil hlavu predtým ako budeme o tom spolu hovoriť?"

NIE TAKTO: "Odídete bez slova  z izby a nezabudnete teatrálne tresnúť dverami. Naštartujete auto a vyparíte sa."

 

3 | Vcíťte sa do kože toho druhého

Pokúste sa vždy vidieť veci z perspektívy toho druhého a prijmite jeho pocity. Snažte sa ich chápať. Nie je to vždy ľahké, ale aj o empatii je zdravé manželstvo.

Vhodný príklad:  „Chápem, že si nahnevaná/ý, že som meškal/a na tvoju oslavu. Možno máš pocit, že mi na tom vôbec nezáleží alebo, že nechápem, ako veľa to pre teba znamenalo.“

TAKTO NIE: „Daj si pohov. Vážne som extrémne v strese posledné dni, ak si si nevšimla. Nechápem prečo odo mňa vždy očakávaš dokonalosť a na seba sa pozeráš úplne inou optikou.“  

 

4 | Na dotyky nezabúdajte

Sadnite si vedľa svojho manžela/manželky, čo najčastejšie, keď spolu hovoríte. Chyťte sa za ruky alebo sa dotýkajte inak.  Nehovorte k sebe cez celú izbu. Pamätajte, že reč tela dokáže hovoriť hlasnejšie ako slová.

Vhodný príklad:  „Poď sem ( položte si ruku okolo ramena manžela/manželky ). No a teraz mi povedz, čo by nás oboch mohlo tešiť.“

TAKTO NIE: ( Hlasný nepríjemný tón a ďaleko od seba. ) „Si protivný. Nikdy ma nepočúvaš. Vždy spôsobíš len to, že sa cítim zle. Nemusíme sa baviť už vôbec!“

 

5 | Aj negatívne veci môžete komunikovať s citom

Buď úprimný. Buď čestný. Deľ sa o svoje myšlienky otvorene a slobodne, ale slušne. Buď pozitívny.

Vhodný príklad:  „Drahý, veľmi ťa ľúbim a skutočne milujem chvíle, keď som s tebou. Nechcem ťa nijako uraziť, to by ma fakt mrzelo, ale naozaj mi to nerobí dobre, keď takto mľaskáš. Mohol by si s tým, prosím, prestať?“

TAKTO NIE: „Prestaň mľaskať! Si ako prasa! Nechápem, kto ťa naučil týmto spôsobom? Ani náš pes neje takto hrozne.“

 

6 | Všetko, čo vás ruší dajte bokom

Ak hovoríš so svojou polovičkou, daj bokom všetky veci, ktoré by ťa mohli rušiť. (napr. telefón, televíziu, tablet a pod. ) Pozeraj sa na svoju manželku/ svojho manžela, keď spolu hovoríte.

Vhodný príklad:  „( Vypnite  TV a pozerajte na svoju polovičku) Hmmm, to znie akože má skutočne šialený život. Ako sa s tým vyrovnáva?"

TAKTO NIE: „Kto?“ ( súčasne pozeráte TV) To vyzerá podozrivo. Počkaj, čo si hovorila? Počúvam ťa. Hmm.., Áno?...."

 

7 | Počúvaj, počúvaj, počúvaj!

Vhodný príklad:  „To je také milé. Áno, presne viem, o čom hovoríš. A čo sa stalo potom...?"

TAKTO NIE: „Hmm, znie to zaujímavo...Vyzdvihla si dnes moje veci z čistiarne? A ozaj hovoril som ti, že som stretol Filipa?"

 

8) Nikdy si nedávajte žiadne znevažujúce mená

Vhodný príklad: Veľmi by som ocenila, ak by si sa sústredil a značil si, ak sa na niečom dohodneme. Nemôžem sa na teba inak spoľahnúť, keď zabúdaš na dôležité veci."

TAKTO NIE: „Skutočne to na tebe neznášam. Môžem ťa začať volať „pán Vygumovaný“? Skutočne nechápem, ako som si mohla zobrať takéhoto zúfalca, čo si nie je nič schopní zapamätať.“

 

9 | Dôležité témy majú svoj čas

Premysli si čas a miesto, ak chceš hovoriť so svojím manželom/manželkou o dôležitom probléme.

Vhodný príklad: (Vezmite svoju polovičku bokom a nakloňte sa trošku.) „Zlatko, niečo by som rada s tebou prebrala, keď budú deti večer spať. Môžeme si na chvíľu večer pohovoriť? Budeš mať čas?"

TAKTO NIE: (Ako odkladáte zo stola večeru a snažíte sa upratať deti do postele...) „Zlatko, cítim, že by som chcela teraz ďalšie dieťa.“

    

10 | Nezvyšuj svoj hlas

Všetko sa dá riešiť inak ako krikom. Vždy používaj tichý, kontrolovaný, rešpektujúci hlas a tón. Nauč sa stratégie, ako prekonať prvé emócie a to, čo potrebuješ povedať, hovor s rozvahou. 

Vhodný príklad: (S príjemným hlasom.) „Potrebuješ s niečím pomôcť?“

TAKTO NIE: (Zvyšujete hlas) „Nemáš ani poňatia, ako byť dobrým rodičom! Vkuse deti iba rozmaznávaš!“

 

šťastné manželstvo-komunikácia-eduworld.sk

 


Zdroj: nurturingmarriage.org 
Čítajte viac o téme: Manželstvo, Efektívna komunikácia
Zdieľať na facebooku