Ako vybrať dobrú škôlku pre dieťa?

Výber materskej školy si môžete uľahčiť pomocou odpovedí na viacero otázok.
Výber materskej školy si môžete uľahčiť pomocou odpovedí na viacero otázok. / Foto: Bigstock

Výber predškolského zariadenia je mimoriadne dôležitý. Práve v tomto období sú deti najviac vnímavé a potrebujú zodpovedať na všetky zvedavé otázky. Okrem toho prichádzajú do nového prostredia, medzi nových ľudí. Preto by mal byť prechod z domáceho prostredia čo najprirodzenejší. Ponúkame vám pár rád, ktoré vám pomôžu pri výbere materskej školy.

 

Na čo sa zamerať pri výbere?

1. Vzdialenosť od domu

Mnohí rodičia riešia dilemu, či je lepšie dať dieťa do škôlky, ktorá je blízko domova alebo skôr bližšie k miestu, kde rodičia pracujú. Najskôr je potrebné zistiť si otváracie hodiny škôlky a zosúladiť si to s pracovným časom, tak aby na vás  nemuseli čakať do neskorých večerných hodín.  Rodičia, ktorí pracujú na smeny by si mali tiež zistiť, do kedy je možné priniesť dieťa do škôlky ráno, zväčša to býva do deviatej, nie je to však rovnaké na dedinách a v mestách.

TIP eduworld.sk: V Bratislave sa už začínajú napríklad etablovať i materské školy priamo v biznis centrách pre ľudí pracujúcich v ňom. Majú byť zacielené práve na pracujúcich ľudí vo veľkomestách, ktorí sú časovo veľmi zaneprázdnení a často po pracovnej dobe končia na ceste domov v zápchach. Mať dieťa na blízku svojho pracoviska preto môže byť taktiež z určitého pohľadu výhodné riešenie.

 

2. Pýtať sa, sondovať, sledovať

Najlepším merítkom dobrej škôlky sú referencie od vašich známych, ktorí s ňou už majú osobnú skúsenosť. Otvorene vám povedia, ako to v škôlke funguje, s čím sú spokojní alebo naopak, čo sa im nepáči.  Nie všetci rodičia však majú možnosť spýtať sa svojich známych. Buď ich priatelia nemajú školopovinné deti alebo si vybrali  dve škôlky blízko domova a nevedia sa rozhodnúť. Mnoho otázok pri výbere škôlky môžu vyriešiť aj online hodnotenia. Tie nájdete na našom portáli. Ak si vyberiete tú správnu, nezabudnite AJ VY ten svoj názor zdieľať ďalej cez www.eduworld.sk

 

3. Obhliadka škôlky

Aby ste si lepšie predstavili, kde bude vaše dieťa tráviť čas, choďte na prieskum a osobne si prezrite priestory škôlky. Nezabudnite na interiér a vybavenie, všimnite si, akým prácam sa deti venujú, či ich podľa vás podnecujú k učeniu sa nových vecí atď. Prezrite si ich práce. Zistite, v akom stave je školské ihrisko, prípadne či sa budova nenachádza blízko veľkého dopravného ťahu. Zistite, koľko tried je v škôlke, či sú deti rozdelené podľa veku alebo zmiešané. Dôležitý je tiež jedálniček a hygiena, najmä ak je dieťa na niečo alergické alebo dodržiava určitú diétu. Skúste si od personálu vypýtať denný harmonogram škôlky, aby ste si vedeli predstaviť, čo vaše dieťa čaká.

Aby ste ušetrili čas a zamerali sa na obhliadky len tých, ktoré naozaj pripadajú do úvahy,   určite Vám pomôžu aj bohaté textové a obrazové prezentácie škôlok na našom portáli. Pomôžu vám vytvoriť si reálnejšiu predstavu o živote škôlky. V prezentácii nájdete fotografie z priestorov škôlky, rôznych akcií a u niektorých dokonca i videá. V textovej prezentácii sa môžete dozvedieť ako dieťa trávi čas v škôlke či harmonogram škôlky.

 

4. Kontakt s vedúcim zariadenia

Keďže škôlka sa pre vaše dieťa odteraz stane druhým domovom, pani učiteľka bude najbližším človekom, s ktorým bude dieťa v neustálom kontakte. Preto ju neváhajte kontaktovať a spýtať sa, aké má výchovné metódy, postupy. Neváhajte si pozrieť, ako pracuje s deťmi, aký má k nim vzťah. Osobný kontakt a sympatie vás mnohokrát môžu presvedčiť, ale aj odradiť.

 

5. Porovnávajte

Aj keď na vás určitá škôlka zapôsobila pozitívne, nezabúdajte mať otvorené oči. Konkurencia je dnes v tejto oblasti veľká. Čítajte online recenzie, pýtajte sa okolia a ak máte tú možnosť, choďte na prieskumy do viacerých zariadení.

 

Online hodnotenia škôlok si môžete pozrieť aj na našom webe v zozname materských škôl, možno vás práve oni nasmerujú tým správnym smerom.

 

6. Financie

Nemôžeme zabudnúť ani na faktor finančný. Keďže na Slovensku existuje niekoľko typov predškolského zariadenia, mesačný príspevok rodičov na ich chod sa preto môže líšiť. Skúste si porovnať ceny obecných, štátnych, cirkevných či súkromných škôlok. Súkromné škôlky začínajú napr. v Bratislave od 200€ mesačne, súkromné bilingválne alebo čisto anglické materské školy okolo 500€ mesačne. Prehodnoťte preto váš finančný rozpočet a vyčleňte si sumu, ktorú si môžete dovoliť investovať do predškolskej prípravy vášho dieťaťa.

Nezabudnite, že ak nastúpite do práce pred ukončením 3 rokov dieťaťa, máte nárok na Príspevok na starostlivosť o dieťa až do výšky 230 € mesačne.

 

Informácií, o ktoré sa môžete oprieť pri výbere predškolského zariadenia, je mnoho. Záleží len na vá,s koľko času budete tejto problematike venovať a ako skoro ju začnete riešiť. Čím lepší prehľad však v tejto oblasti budete mať, tým skôr si nájdete riešenie, ktoré bude vyhovujúce nielen pre vaše dieťa, ale i celú rodinu.

Zdieľať na facebooku