Čítať 2x rýchlejšie? Prečo nie?!

  

Čítate radi  alebo čítanie z duše nenávidíte? Nech už patríte k jeho milovníkom či odporcom, bez čítania sa dnes jednoducho nezaobídete. Či ste malý školák, študent vysokej školy, matka na materskej alebo podnikateľ, čítanie potrebujete a patrí k vašej dennej rutine. Čítame emaily, sms správy, chatové konverzácie, noviny či knihy. Nasávanie informácií týmto spôsobom nám rýchlo umožňuje selektívne získavať informácie, ktoré potrebujeme. Viete však, že vaše čítanie môže byť aj omnoho rýchlejšie? Uvedomili ste si už niekedy, koľko vám čítanie denne alebo ročne zaberie času?

 

Certifikát z rýchleho čítania

Existuje na svete viacero softwérov, ktoré sa venujú problému rýchlejšieho čítania. Na slovenskom trhu sa môžete oboznámiť napríklad s projektom Legentas. Podľa webu rozectise.cz ide o aplikáciu, ktorá vám šetrí čas. „Ak čítate aspoň 2 hodiny denne, ušetríte 7 hodín týždenne.“ Praktické interaktívne cvičenia zlepšia prácu mozgu a očí. Stačí ísť na webovú stránku zaregistrovať sa a systém jednoducho zdarma otestovať. K dispozícii máte po registrácii zdarma hneď dve výukové lekcie.

 

Rýchlo, rýchlo si to prečítaj!

V skúšobnej verzii si na začiatok otestujete rýchlosť svojho čítania s porozumením na krátkom texte. Aj keď sa vám meria čas snažte sa čítať tak, aby ste textu porozumeli. Nasledujú totiž kontrolné otázky. Po zodpovedaní otázok vám systém vyhodnotí čas, orientačné porozumenie textu a tiež vám dá možnosť zvoliť si cieľ. Koľko slov budete chcieť po skončení kurzu zvládnuť prečítať za jednu minútu a aj vedieť o čom ste čítali. Denne by ste si na tieto lekcie mali rezervovať asi 30 minút, ktoré sa vám vďaka rýchlemu čítaniu v budúcnosti viacnásobne vrátia. Pričom podľa stránky priemerný človek prečíta za minútu 200 až 250 slov. Na získanie certifikátu potrebujete zvládnuť minimálne 350 slov s porozumením za minútu. Štandard v rýchlom čítaní sa pohybuje okolo 500 prečítaných slov za jednu minútu. Je to veru riadny rozdiel, čo myslíte?

Začíname s výučbou

Prvú lekciu začínate rozširovaním zrakového rozpätia. Cvičenia v praktickej časti sú štyri a pomedzi ne sa opakuje cvičenie, v ktorom sa máte zamerať na číslo vo štvorci. Okolo tohto štvorca pribúdajú ďalšie štvorce s číslami a vzniká tabuľka. Vašou úlohou bude vnímať tabuľku ako celok.

Po úspešnom absolvovaní prvej časti na vás čaká ocenenie a vyhodnotenie percentuálnej úspešnosti. A nasleduje teoretická časť, v ktorej si môžete pozrieť video a odpoviete na otázky. Ak ste úspešný v odpovediach  program vás odmení virtuálnou zlatou hviezdou. Nasleduje druhý typ cvičenia, v ktorom si precvičíte fixáciu očí. Po jeho úspešnom zvládnutí nasleduje záverečný test, ktorý opäť odmeria čas vášho čítania s pozornosťou. Aby ste tento test splnili musíte prečítať aspoň 160 slov za minútu a splniť limit porozumenia minimálne na 65%.

Druhá lekcia začína gymnastikou očí, pri ktorej si vaše oči naozaj zacvičia. Cvičenia sa nelíšia od cvičení v prvej lekcii, ale ja tu jasné zvýšenie náročnosti. Cvičenia sú, rovnako ako v prvej lekcii, vždy pred začatím dobre vysvetlené.

 

Nechýbajú ani teoretické časti. A virtuálne ocenenia v podobe hviezdy a na záver druhej lekcie si svoje rýchle čítanie overíte v záverečnom texte.

 

Aká je cena za rýchle čítanie?

Ak vás tento online kurz zaujal a chceli by ste ho absolvovať v plnom rozsahu, jeho cena je 65€. Pre študentov je cena znížená na polovicu a to na 32€. Tento projekt je skvelý pre ľudí, ktorí si uvedomujú hodnotu svojho času. Vďaka rýchlejšej práci s textovými materiálmi dokážete efektívnejšie pracovať so svojim časom nech robíte čokoľvek. A navyše certifikát z rýchleho čítania by mohol byť skvelým ozvláštnením pre váš životopis.

Zdroj: rozectise.cz

Zdieľať na facebooku