Pán Králik alebo Baran? Zase si neviete spomenúť?

  

Poznáte to. Zoznámite sa s novým človekom, prebehne priateľský small talk a za okamih si už nepamätáte jeho meno. Nemôžete ho neskôr osloviť, lebo neviete ako, a to dokonca netrpíte ani prosopagnóziou (chorobná neschopnosť človeka zapamätať si tváre ľudí v súvislosti s ich menami). Oslovenia ako „Hej ty“, „Zlatíčko“, „Pani“ alebo „Pane“ nepôsobia vôbec dobre. Predovšetkým pri práci s ľuďmi alebo na akomkoľvek súkromnom či pracovnom večierku sa na túto schopnosť dokážu ľudia pozerať naozaj kritickým okom. Ak chcete u ľudí zanechávať pozitívny dojem, mali by ste sa tohto zlozvyku, čo najskôr zbaviť. Je totiž vedecky dokázané, že pri oslovení menom, ľudia zvýšia svoju pozornosť a dokonca si lepšie zapamätajú i vás. Čo teda (ne)robiť,  aby ste si konečne zapamätali mená a tváre a zvýšili tak aj záujem o svoju osobu? Ako sa zbaviť tejto spoločensky trápnej zábudlivosti?

 

1. Zopakujte meno novej osoby pri zoznámení

Pri zoznámení alebo predstavení sa s cudzím človekom nestačí, že kývnete hlavou a viac ako na nové meno sa sústredíte na predstavenie seba. Snažte sa jeho meno alebo priezvisko zahrnúť do ďalšej konverzácie – napríklad „Aký ročník navštevuje vaše dieťa, pani Rajnicová?

 

2. Asociujte

Stretli ste sa práve s pánom  Kováčom? Predstavte si ho v dlhej zástere ako kuje železo. Pani Rajnicová sa pýta na svoje dieťa? Predstavte si ju obklopenú množstvom hrncov a panvíc. Čím viac budete vo svojich predstavách preháňať, tým ľahšie sa vám meno osoby vryje do pamäti. Samozrejme, nie je to možné s každým menom. Vtedy sa viac sústreďte na prostredie alebo okolnosti, za akých ste sa zoznámili.

 

3. Sústreďte sa na detaily

Pri rozhovore sa danej osobe pozerajte do tváre a snažte sa zapamätať si čo najviac detailov. Znamienko v obočí, krivý nos či jazva na predlaktí. Áno, práve tie vám pri stretnutí v budúcnosti dokážu napovedať, kto daná osoba je a ako sa volá?

 

4. Opakujte a zapisujte

Počas obchodnej večere alebo rozhovoru si v hlave premietnite meno ešte párkrát. Nahliadnite do vizitky, ktorú vám dotyčný pri stretnutí podaroval, alebo si zapíšte jeho meno do vášho telefónu aj s menším popisom.

 

5. Opýtajte sa ešte raz

Opýtajte sa na meno ešte raz. Dôležité je, aby ste si krátkosť svojej pamäti čo najrýchlejšie uvedomili a spýtali sa, pokiaľ vám dotyčná osoba nezmizne z dosahu. Lebo potom je už najlepším riešením vyhovoriť sa na tú prosopagnóziu.

 

6. Zabezpečte si osobnú asistentku

Poznáte film Diabol nosí Pradu? Hlavná predstaviteľka, ktorá pracovala ako osobná asistentka obávanej šéfredaktorky, sa pred dôležitou akciou musela naučiť mená a základnú charakteristiku osôb, ktoré boli na večierok pozvané. Pri rozhovore potom stála za svojou šéfkou a všetky dôležité informácie jej šepkala pekne do uška.  Toto riešenie asi nebude vhodné pre každého, ale možno sa dostanete do pozície, vďaka ktorej si raz aj toto budete môcť dovoliť.

 


Autorka je spolumajiteľkou doučovacej agentúry Cielene.sk.

Zdieľať na facebooku