Spoznajte zvyky šťastných ľudí

  

Šťastie je jedna z tých vecí, ktorú si nepožičiate, nenájdete v obchodoch a ani nestiahnete z internetu. Zdá sa ako niečo ťažko dostupné, dokonca vymyslené a mnohí realisti tvrdia, že skutočné šťastie ani neexistuje. Kde ho treba hľadať? Ako sa dá k nemu dostať? Tieto otázky trápia mnohých z nás. Odpovede sú však veľmi jednoduché, hľadajte v sebe a inšpirujte sa ľuďmi, ktorým úsmev neschádza z tváre.

Šťastní ľudia vnímajú svet okolo seba iným spôsobom. Inak myslia a reagujú. Ak chceme svoj život zmeniť k lepšiemu a vložiť doňho viac svetla, inšpiráciou nám môžu byť práve oni.

 

Čo je teda také zvláštne na ich životoch? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi:


1. Buďte zaneprázdnení, ale nie preťažení

Pocit pracovného preťaženia často vedie k stresovým situáciám. Môžete byť maximálne produktívni a dosahovať veľké úspechy, no pokiaľ nevyrovnáte svoje pracovné nasadenie s relaxom, privedie vás to jedine k nešťastiu. Tí šťastnejší vedia ako si nájsť svoju zlatú strednú cestu, ako nastaviť rovnováhu medzi produktivitou a zaslúženým oddychom. Snažte sa pracovať na sebe, ale zároveň nezabúdajte na to, že aj vy ste len ľudská bytosť, ktorá potrebuje zregenerovať a opäť nabrať sily.


2. Blízki priatelia nás robia šťastnejšími

Veľký okruh priateľov a známych nie je zárukou kvalitných vzťahov. Môžete povedať, že poznáte mnoho ľudí a máte veľkú partiu, s ktorou trávite čas. No s kým si naozaj môžete pohovoriť o vážnejších problémoch? Až 60% ľudí tvrdí, že s menším okruhom priateľov sú oveľa šťastnejší. Dôvodom je najmä to, že na malý okruh priateľov sa môžete spoľahnúť viac, ako na ten veľký. Lepšie vás pochopia a pomôžu. Je preto dôležité budovať a udržiavať pár blízkych vzťahov, ako mať desiatky kamarátov, ktorí sa tak len tvária.


3. Starajte sa o svoje priateľstvá

Nájsť si priateľov je jedna vec, udržať si ich je zase vec druhá. Veľakrát sa stane, že dobrí priatelia odídu na iné vysoké školy a ich vzťah je akosi narušený. Kontakt sa stratí a s ním postupne aj celé priateľstvo. Ľudí v našom živote by sme nemali zanedbávať. Aj keď sme každý v inom meste alebo štáte, mali by sme si nájsť na seba čas. Svojim priateľom by ste mali občas napísať, nehovoriť len o sebe ale vypočuť aj ich. Udržať kontakt je niekedy veľmi dôležité, cenných priateľov je málo a ak stratíte tých svojich, noví a spoľahliví už nemusia prísť.


4. Na maličkostiach záleží

Vo svojich myšlienkach si každý nosíme svoj veľký sen. Máme isté ciele, ktoré chceme dosiahnuť. No na to, aby sme boli šťastnejší je dôležité všímať si aj maličkosti všedných dní. Je taktiež dôležité sústrediť sa na malé výhry počas cesty, ktorou smerujeme k veľkému víťazstvu. Zvýšte frekvenciu týchto drobností, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári alebo vás jednoducho potešia. Postupne vás to zavedie k dlhodobému šťastiu.


5. Investujte do zážitkov

Materiálne veci vám neprinesú toľko šťastia ako skutočný zážitok. Naplánujte si večeru niekde vonku, cestu do zahraničia, dlho odkladaný výlet alebo nejakú šialenú adrenalínovú aktivitu. Zážitky a neskôr aj spomienky nám do života vnášajú oveľa viac šťastia ako nový mobil alebo počítač. Ak ste si napríklad kúpili nový bicykel, určite vás šťastnejšími urobí spomienka na rôzne výlety, ako skutočný fakt, že ste ho kúpili. So zážitkami sa môžete podeliť s ostatnými a hovoriť o nich ešte niekoľko rokov, zatiaľ čo materiálna vec sa môže veľmi ľahko pokaziť.


6. Nebojte sa prejaviť vďaku

Šťastie viditeľne zvyšuje aj prejav vďaky. Keď si vážite druhých ľudí a prejavíte im vďačnosť za ich pomoc, respektíve im prejavíte uznanie za ich úspech či prácu, budete mať lepší pocit aj zo seba. Tým, že potešíte druhých, jednoducho potešíte aj seba. Lepší pocit následne vedie ku šťastiu. Tak prečo neprejavovať tej náklonnosti a uznania o čosi viac?


7. Zmeňte svoj pohľad na svet

Skúste sa nachvíľu vcítiť do situácie niekoho iného. Skúste sa na svet pozrieť z inej stránky, cez iné okuliare. Možno si uvedomíte, že tá vaša situácia naozaj nie je taká zlá a že sa v skutočnosti máte veľmi dobre. Keď sa vcítite do kože niekoho iného, bez vašich možností a výhod, naučíte sa ceniť si to, čo naozaj máte. Aj toto je jedna z vecí, ktorá výrazne vplýva na vaše celkové šťastie.


8. Zlepšujte svoju silnú stránku

Nájdite si jednu vec, v ktorej ste dobrí alebo vec, ktorá vás naozaj baví a robí vás šťastnými. Venujte sa jej a zlepšujte svoje schopnosti v tejto oblasti. To, čo vás skutočne baví sa snažte aj často robiť. Nájdite si vo svojom zaneprázdnenom diári miesto aj pre vlastné šťastie. Zlepšovanie sa v činnosti, ktorú máte radi, vás dostane oveľa ďalej a takisto aj s dobrou náladou.


9. Mierte vysoko

Stanovte si svoje ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Môžu byť krátkodobé aj dlhodobé. Ich napĺňanie a postupné úspechy vás takisto urobia šťastnejšími. Ľudia, ktorí si usporiadajú svoje túžby a vedia kam chcú smerovať a čo chcú dosiahnuť, dokážu byť vo svojom živote spokojnejší. Stanovené ciele dodajú vášmu životu význam, smer a istý zmysel.


10. Nedovoľte, aby váš čas utiekol  len tak

Vždy si hovoríme, veď ešte máme čas, celé roky a budúcnosť, no ani sa nenazdáme a všetko nám rýchlo utečie, sny zostanú nenaplnené, ciele nedosiahnuté a my sklamaní. Nedovoľte, aby sa vám toto stalo. Snažte sa začať hneď teraz. Zlepšite svoj pohľad na svet hneď po dočítaní týchto riadkov. Odkladáte niečo už veľmi dlhú dobu? Naplánujte si to na najbližší víkend. Čas naozaj nie je na to, aby sme ho premárnili, naopak, je tu presne na to, aby sme ho využili.

Tieto body a myšlienky vás môžu inšpirovať k lepšiemu prežívaniu svojho života. No či to naozaj zavediete do praxe a stanete sa tak skutočne šťastnejšími je len na vás. Nezabúdajme však aj na to, že keď budeme šťastní my, podarí sa nám urobiť šťastných aj ľudí okolo seba. Šťastie je totiž veľmi nákazlivé. Nájdete ho vo svojom vnútri a ono sa rýchlo šíri ďalej. Je to celkom jednoduché. Stačí začať.


Zdroje: sparringmind.com

Čítajte viac o téme: Šťastie
Zdieľať na facebooku