Sebadôvera prináša úspech aj v škole

  

Množstvo malých prekážok nás dostane k veľkej výhre. Aby sme dosiahli cieľ, musíme prejsť dlhú cestu a prekonať niekoľko pádov. Sebadôvera, pozitívne myslenie a motivácia sú základom pre životný úspech.

 

Vyžarovanie osobnosti, mimojazykové prejavy ale aj samotná reč či tón hlasu o nás často prezradia veľa vecí. To, ako pôsobíme na iných, je dôležité pri mnohých stretnutiach. Môže ísť o pracovný pohovor, maturitu alebo skúšku na vysokej škole. O tom rozhodujúcom momente- vašom víťazstve či zlyhaní rozhoduje najmä vlastná istota.

Časť ľudskej populácie, ktorú čaká okrem pokojných vianočných sviatkov aj poriadne stresujúce obdobie, je práve časť vysokoškolákov. Tí už teraz bojujú s množstvom informácií, ktoré musia dostať do hláv.

 

Bez prípravy to nejde

Nechať všetko na poslednú chvíľu jednoznačne nie je to správne riešenie. Existuje niekoľko užitočných tipov, ktoré pomôžu.


1.     
Ťažké skúšky ako prvé

Ak nechcete tápať v chaotickej hŕbe papierov urobte si plán. Zapísať si ťažšie predmety na prvé stupne je výhodné. Veľká časť vašej energie bude sústredená na tie komplikovanejšie veci. Keby ste to urobili naopak, neskôr vám na pochopenie mnohých súvislostí nezostane dostatočná energia a ani čas.

 

2.      Vizualizácia textu

Dôležité pojmy podčiarkujte a zviditeľnite ich. Prečo je toľko farieb a zvýraznení potrebných? Odpoveď je jednoduchá. Vaša pamäť si tieto farby ukladá, zvýraznený text sa neskôr ľahšie vynorí. Možno ste už zažili ten pocit, keď sa vám v mysli objavil obraz poznámok s vyznačenými slovami.

 

3.      Relax

Oddych je dôležitý a vy sa nemôžete týrať novými informáciami celé hodiny. Venujte sa záľubám, úplne vypnite od odbornej terminológie, nadýchajte sa čerstvého vzduchu, doprajte vášmu mozgu regeneráciu po ťažkej práci.

 

Keď zvládnete tieto odporúčania, nezabudnite sa prepnúť do pozitívneho módu. Výrazy ako napríklad ja to neviem, nespravím to a pod. vám určite nepomôžu. Je podstatné veriť v seba a svoje schopnosti. Ako to však dosiahnuť, keď pred každou skúškou, a nielen tou vysokoškolskou, sa prikrádajú stres a tréma?

 

Tréma nie je vždy len negatívna

Známa tréma je citový stav, ktorý znižuje našu fyzickú aj psychickú energiu. Preto sa po skúškach často cítime úplne vyčerpaní. Stres je takisto stav, v ktorom sa istá situácia javí ako nezvládnuteľná a neprimeraná našim schopnostiam. Dôležité je tieto javy eliminovať, vedieť ich ovládnuť a nedovoliť, aby mali vplyv na konečný výkon.

Prejavy stresu treba objaviť a postupne ich zmierniť, napríklad hlbokým dýchaním, odvedením svojich myšlienok na iné veci a upokojením sa. Vašu situáciu nesmiete vnímať ako zlú, znova pripomínam, pozitívne myslenie je základom úspechu.

Stres a tréma však nie sú vždy len zlými faktormi. V miernom množstve aktivujú mozgové centrá a mobilizujú nás k lepšiemu výkonu. Preto, ak pred skúškou cítite menšiu trému, je to dobré znamenie.

 

Nebojte sa ukázať, že na to máte

Už bolo spomínané, že na to, aby ste boli úspešní je významná vlastná sebaistota. Človek s tichým hlasom, nervóznymi gestami a uhýbajúcim pohľadom nikdy nebude pôsobiť ako vyrovnaná osobnosť. Charakter vašich slov, výzor a dokonca aj to, ako ste učesaný, to všetko sa podpisuje pod celkový obraz, ktorý si o vás utvára zamestnávateľ alebo skúšajúci. Ako teda pôsobiť vyrovnane a sebaisto?

 

1.      Uvedomte si svoje silné stránky

Vaše silné vlastnosti vám môžu pomôcť, treba ich nájsť a pracovať na nich. Tie zlé na druhej strane postupne odstraňujte.

 

2.      Výzor je dôležitý

V dnešnej dobe je to tak. Na skúške tiež musíte vyzerať seriózne a nie, ako keby ste práve dobehli z telocvične. Preto si dajte záležať na oblečení a úprave. Dáte tak najavo, že vám na danej situácii skutočne záleží.

 

3.      Udržujte očný kontakt, ovládajte gestikuláciu

Pokiaľ sa druhému človeku pozeráte do očí a pohľadom neuhýbate, vzbudíte dojem istoty. Nebudete pôsobiť ako ustráchaná osobnosť s nízkym sebavedomím. Je dôležité ukázať, že ste naozaj pripravený a veríte si. Znakom pokoja, vyrovnanosti a duchaprítomnosti je tiež ovládnutie gestikulácie. Nervózne pohrávanie sa s rukami sem naozaj nepatrí.

 

4.      Obhájte si vlastné názory

Nebojte sa svojich názorov a stojte si za nimi. Nezabudnite však, že je dôležité najprv myslieť, a potom hovoriť. Správna artikulácia a primeraný tón hlasu takisto vypovedajú o vašej sebaistote. Tiché rozprávanie a prehĺtanie slov človeka na druhej strane o vašej pravde nepresvedčí.

 Sebavedomie - citáty

Tieto kroky vám môžu pomôcť vytvoriť dobrý dojem. So sebavedomím sa nerodíme, ale každý si ho buduje počas svojho života. Preto treba na sebe stále pracovať a postupne sa naučíte aj to, ako zvládnuť stres pred skúškou.

Musíte si uvedomiť, v čom ste dobrí a v čom nie. Aj keď zlyháte, nenechajte sa pohltiť negativizmom, ale zamerajte sa na dobré myšlienky a skúšajte ďalej. Z neúspechu si zoberte čo najviac, poučte sa a rovnaké chyby neopakujte. To, že motivácia k úspechu a vyhýbanie sa lenivosti nám pomôže, zdôraznila pre časopis Profit poradenská psychologička A. Čanigová: „Základom je sebapoznanie, uvedomenie si dobrých a zlých stránok a prijatie rozhodnutia, čo s tým urobím. Skĺznutie do ničnerobenia, akejsi pohodlnej biedy, je najhoršie.“

Nič však netreba preháňať a mali by ste si dávať pozor na to, aby ste nepôsobili sebavedome až príliš. Zdravá sebaistota má z vás vyžarovať, nie kričať.

 

Nech už ide o akúkoľvek situáciu v živote, verte si. Pozitívne myšlienky vás dostanú ďalej. Pokiaľ ide o vás, vysokoškoláci, neučte sa texty naspamäť, ale snažte sa veci pochopiť. Pred skúškou sa vyzbrojte poriadnou dávkou pozitívnej energie a ak sa niečo nepodarí, neupadnite do zúfalstva. Ako napísal Peter Paulíny vo svojom blogu na sme.sk, škola nás má pripraviť na život, nie o život. Zvyknite si hľadieť na neúspechy ako na dobré poučenia do budúcnosti.

 

Čítajte viac o téme: Sebavedomie, Úspech
Zdieľať na facebooku