Články: Pre študentov
O projekte

 

Malé verejné špajzy slúžia bezplatne ľuďom v núdzi. Dobrí ľudia ich pravidelne nezištne plnia

Zdroj: Fox2
Malé pouličné špajzy sa rýchlo stali vo svojom okolí populárnymi. Ľudia začali stavať vo svojom okolí svoje vlastné, ktoré pravidelne zásobujú.Na fotke Alex Martinez (7) / Zdroj: Fox2

Určite ste už videli malé verejné knižnice, ktoré pripomínajú vtáčie búdky alebo väčšie poštové schránky. Toto je na prvý pohľad takmer rovnaké, akurát omnoho lepšie.

 

V niektorých krajinách sú malé verejné knižnice bežnou záležitosťou. Dokonca ich nájdete už aj u nás. Ľudia do nich vkladajú bezplatne knihy a ktokoľvek si ich odtiaľ môže vziať a prečítať. Rovnako môže zaujímavou knihou do knižnice voľne prispieť.

Práve týmto nápadom sa inšpirovala aj Američanka Jessica Mcclard z Arkansasu. “Chcela som vytvoriť riešenie pre susedov, ako pomáhať riešiť sociálne problémy, ” prezradila pre denník Huffpost. Takto vznikla iniciatíva Little Free Pantry, teda Malá bezplatná špajza, kde ľudia môžu vkladať nielen jedlo, ale aj hygienické potreby a čokoľvek, čo by sa ľuďom v núdzi mohlo hodiť. Jej projekt zaznamenal okamžitý úspech a začal inšpirovať ďalších ľudí, ktorí chceli pomáhať.

Jedným z nich je aj Alex Martinez (7), ktorý spolu so svojím otcom postavil vlastnú búdku pomoci. Teší sa z toho, ako túto svoju „búdku darov“ pravidelne plní a ako z nej potrebné veci miznú. Hovorí, že je na seba pyšní a verí, že sa aj ostatní ľudia v jeho okolí zapoja. Tento typ pomoci ľuďom je zároveň bezpečnou cestou, ako pomáhať.

 

Viac informácií o projekte nájdete aj na: littlefreepantry.orgFacebook

 

Zdroj: littlefreepantry.org

 

Foto: littlefreepantry.org

 

Foto littlefreepantry.org

 

Foto: littlefreepantry.org

 

Foto: littlefreepantry.org

 

Foto: littlefreepantry.org

 

Foto: littlefreepantry.org

 

Foto: littlefreepantry.org

 

Foto: littlefreepantry.org

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.