TFS má prvých absolventov, všetci chcú ďalej pracovať na zmene školstva

Prví absolventi TFS s prezidentom SR a ministrom školstva SR
Prví absolventi TFS s prezidentom SR a ministrom školstva SR / Zdroj: .TFS

Bratislava 28. júna 2016 – Mladí politici, novinári, učitelia či podnikatelia – tak vyzerá profesionálna dráha viacerých účastníkov programu Teach for Slovakia (TFS), pomáhajúceho meniť školstvo k lepšiemu. Program má už svojich prvých absolventov, ktorí chcú po dvoch rokoch učenia na školách v náročných podmienkach zúročiť získané skúsenosti a prispieť k zmenám vo vzdelávacom systéme. Ich promócie 28. júna v Bratislave boli spojené s uvedením mladých lídrov už tretieho ročníka tejto úspešnej iniciatívy.


Program začínal v roku 2014 na 10 školách v regióne Tatier a vďaka podpore firiem a ľudí z okolia Bratislavy, Košíc a Bardejova sa neskôr spustil na ďalších piatich školách v týchto regiónoch. Aktuálne plánujú organizátori s podporou rodáka z Michaloviec – podnikateľa Vladimíra Komára priniesť aktivity ešte viac na východ.

 

„Počas dvoch rokov sa nám podarilo na Slovensku ako jedinej krajine V4 úspešne etablovať medzinárodný program Teach for All, ktorý je štartérom zmien v školstve po celom svete. Už 20 absolventov žurnalistiky, politológie či manažmentu, ktorí počas štúdií na Slovensku i v zahraničí patrili k najlepším, sa zapojilo do Teach for Slovakia, spoznávajú učiteľský chlebíček a chcú sa dlhodobo angažovať pre zlepšenie katastrofálneho stavu nášho školstva,“ hovorí zakladateľ a CEO programu Stanislav Boledovič.

 

Absolventi majú najvyššie ambície

Upozorňovať na problémy v školstve a snažiť sa ich aktívne riešiť zo zákonodarnej či exekutívnej pozície v regionálnej alebo národnej politike plánujú Soňa Koreňová, Alexander Jakubčo aj Lenka Kožárová. Jakubčovou víziou je získať na to tie najväčšie právomoci, a to priamo z kresla ministra školstva.

 

„Myslím si, že ideálny minister školstva by mal mať tri kľúčové ingrediencie. Prvou je niekoľkoročná služba priamo v školstve ako učiteľ, druhá je spoznať svet čísel vo veľkom biznise a tretia získať základnú charakternú paradigmu ľudskosti v politike. V súčasnosti mám nažitú prvú ingredienciu,“ zdôrazňuje absolvent pedagogiky, ktorý strávil dva roky na Základnej škole v Stráňach pod Tatrami.

 

Učenie detí v mimoriadne ťažkých podmienkach tak nadchlo Romana Veverku a Luciu Kažimírovú, že chcú zostať priamou súčasťou tohto procesu. Absolventka manažmentu Kažimírová bude pracovať na vytvorení metodiky pre vzdelávanie rómskych detí.

 

„Neskôr chcem dopomôcť k vytvoreniu školy v chudobnej lokalite, kam budú chodiť deti s radosťou a s pocitom, že má pre nich význam. V tejto škole budú systémy a metódy práce nastavené tak, že deťom pomôžeme dobehnúť to, čo bolo zanedbané pri ich vývoji a čo im nedáva prostredie,“ opisuje svoju víziu.

 

Sociálnu firmu sa v Nálepkove chystá založiť vyštudovaný politológ Igor André. Prepájať ňou chce školu, obec, komunitné centrum a terénnu sociálnu prácu. Novinárka Veronika Klindová zase mieni potrebu vzdelávania dostávať na verejnosť aj prostredníctvom svojich článkov.

 

Zdroj: TFS

Do práce sa vrhajú ďalší mladí lídri

Zatiaľ čo prvým absolventom dvojročného programu TFS odovzdali v utorok 28. júna v Moyzesovej sieni Univerzity Komenského v Bratislave certifikáty, žezlo po nich prebrali ďalší motivovaní mladí ľudia. Tí v lete absolvujú intenzívny šesťtýždňový tréning pod taktovkou skúsených mentorov a koučov. V septembri nastúpia do partnerskej základnej školy, kde môžu rozvíjať svoj potenciál a získať skúsenosť, ktorá im zmení život.

 

Jeden z členov tretieho ročníka programu Ondrej Mikuláš vyštudoval informatiku a dva a pol roka pracoval ako dátový analytik v Nórsku a Rumunsku. Počas štúdia na vysokej škole organizoval matematické sústredenia pre žiakov základnej a strednej školy.

 

„Bol to pre mňa úžasný pocit vidieť nadšenie v tvárach detí po tom, čo som im dal prednášku a oni následne vedeli použiť vedomosti pri riešení problémov. Mnoho detí takýto priestor nedostane, či už pre nezáujem rodičov, alebo chyby vzdelávacieho systému. Po nejakom čase práce v zahraničí som si uvedomil, že mi aktivity spojené so vzdelávaním detí chýbajú a začal som hľadať možnosti realizácie v tejto oblasti,“ zdôvodňuje svoje rozhodnutie prihlásiť sa do TFS.

 

Rebecca Murray pracovala po škole ako výskumná pracovníčka a projektová manažérka v slovenskom think-tanku. Do Teach for Slovakia ju priviedla túžba po zmene. „Kvalitatívna zmena, ktorú potrebuje slovenské školstvo, ak nechceme vo všetkých medzinárodných meraniach obsadzovať posledné priečky. Systémová zmena, ktorá musí nastať v oblasti prístupu k vzdelaniu, pretože žiadnemu dieťaťu by nemalo chýbať, a to bez ohľadu na to, z akého prostredia pochádza. Hodnotová zmena, ktorá je potrebná v spoločnosti, aby sa kvalitné vzdelanie pre všetky deti stalo jej prioritou a adekvátne tomu bola vnímaná aj kľúčová úloha učiteľov. No a v neposlednom rade aj osobná zmena, pretože som sa chcela profesionálne posunúť ďalej, bližšie k školstvu a práci s deťmi,“ vysvetľuje.

 

Aktivity Teach for Slovakia podporuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ako aj najväčšie osobnosti slovenského biznisu. Hlavnými partnermi sú spoločnosti ESET, HEINEKEN Slovensko, Slovenská sporiteľňaSlovak Telekom. Záštitu nad programom prevzal prezident SR Andrej Kiska.

 

Viac informácií nájdete na stránke teachforslovakia.sk a tiež na Facebooku facebook.com/teachforslovakia.

 


O programe
Teach for Slovakia ako nezávislá občianska iniciatíva je súčasťou medzinárodného programu Teach for All, ktorý úspešne funguje vo viac ako 30 krajinách sveta s jednotnou víziou – zlepšiť kvalitu školstva a znižovať nerovnosť v prístupe k vzdelaniu tak, aby raz všetky deti mali vzdelanie, ktoré im dá šancu v živote uspieť. Program sa snaží pritiahnuť najtalentovanejších absolventov univerzít, aby predtým, než naštartujú svoje kariéry, išli najskôr na dva roky učiť do škôl v najťažších podmienkach. V dlhodobom horizonte buduje zo svojich „absolventov“ komunitu budúcich lídrov, ktorí zažili fungovanie školstva na vlastnej koži a ako úspešné osobnosti v biznise, médiách, politike či školstve sa budú spoločne usilovať o zreformovanie systému vzdelávania na Slovensku.
Čítajte viac o téme: Lepšie školstvo, Neziskové organizácie
Zdieľať na facebooku