Čo potrebujete ku šťastiu – čas alebo peniaze?

Foto: Pexels
Vedci tvrdia, že viac času nás urobí šťastnejšími, než viac peňazí. / Foto: Pexels

Sú šťastnejší tí, čo majú jedno alebo druhé? Vedci majú odpoveď. Tvrdia, že viac času nás urobí šťastnejšími, než viac peňazí.


Čo je pre vás dôležitejšie? Čas alebo peniaze? Vedci položili túto otázku približne štyrom tisícom Američanov s rôznym príjmom, zamestnaním, rodinným vzťahom. Zistili, že väčšina (64%) kladie na prvé miesto peniaze. Problém je, že ich to neurobí šťastnejšími.

 

Čas je vzácna komodita

Čo ste dnes ešte nestihli spraviť? Tiež sa vám zdá, že 24 hodín je príliš málo na to, aby ste skĺbili rodinu, prácu, domácnosť, záľuby? Nie ste sami. Vedci zistili, že 60 % pracujúcich rodičov sa cíti uponáhľane. Ale nie sú to len oni. Väčšina pracujúcich dospelých, s deťmi alebo bez nich, si želá, aby mali viac času na svojich priateľov a rodinu.

Ľudia, ktorí pociťujú nedostatok času sú, podľa vedcov, menej šťastní a hrozí im vyššie riziko úzkostí a depresie, v porovnaní s tými, ktorí čas takto nevnímajú. Odborníci sa zhodujú v tom, že stres vyvolaný nedostatkom času je jeden z najdôležitejších spoločenských trendov stojaci za nárastom obezity.

 

Zdá sa, že dôvod na to, že vnímame čas ako vzácnosť je, že v porovnaní s minulosťou, ho máme jednoducho menej. Lenže na takéto tvrdenie nemáme dostatok dôkazov. Vedci naopak, na základe svojich výskumov poukazujú na inú, prekvapivú súvislosť. Podľa nich málo času súvisí s nárastom bohatstva. Čím viac stúpajú príjmy, tým väčší časový tlak pociťujeme. V západnom svete, ktorý reprezentujú najmä USA a Nemecko, ľudia s vyšším príjmom poväčšine súhlasia s tvrdením: „Deň má príliš málo hodín“. Prečo je to tak sa pokúsili vysvetliť vedci v teórii komodít, ktorá hovorí o tom, že ak je akýkoľvek zdroj vnímaný ako vzácny, je tiež považovaný za cenný. Príkladom môže byť voda na púšti alebo muži na hodine zumby. Takže ak sa začneme na čas pozerať ako niečo finančne cenné, vnímame ho ako vzácnosť.

 

Čas si môžete kúpiť

Peniaze sú príčinou i riešením nedostatku času. Hoci sa viac peňazí spája s časovou tiesňou, dá sa z tohto začarovaného kruhu uniknúť. Riešením je zvážiť, ako svoje peniaze míňame. Napríklad si čas kúpiť. Dá sa to prostredníctvom nákupu služieb ako upratovania, doručovania tovarov domov alebo drahšej letenky bez prestupov a pod. Vedci sa pokúsili zistiť, či tí z nás, ktorí takúto možnosť využívajú, sa budú cítiť šťastnejší a do svojho prieskumu zahrnuli vyše šesť tisíc dospelých v Kanade, Dánsku, USA a Holandsku. Výsledok túto teóriu potvrdil. Ľudia, ktorí míňajú peniaze tak, aby ušetrili čas, tvrdili, že sú so svojim životom spokojnejší.

 

Vedci však posunuli svoj výskum ďalej a rozhodli sa spraviť zaujímavý experiment so šesťdesiatimi dospelými pracujúcimi v kanadskom Vancouveri. Dali im k dispozícii 40 dolárov na víkend a požiadali ich, aby peniaze minuli akýmkoľvek spôsob tak, že im to ušetrí čas. Na ďalší víkend im dali rovnakú sumu s tým, aby si kúpili nejakú materiálnu vec, ako napríklad knihy alebo oblečenie. Výsledky potvrdili pôvodnú hypotézu. Ľudia pociťovali väčšie šťastie pri nákupe niečoho, čo im ušetrilo čas ako pri nákupe hmotného predmetu. Výhoda toho, že si „kúpili čas“, sa prejavila najmä v tom, že sa necítili pod časovým tlakom.

 

Zdá sa, že čím vyšší príjem ľudia majú, tým viac možností by mohli využiť na to, aby získavali čas. Nie je to však celkom tak. Vo vyššie uvedenom prieskume medzi Američanmi sa zistilo, že bohatší ľudia nestavajú čas nad peniaze. Výsledky potvrdil aj holandský výskum, do ktorého sa zapojilo vyše 800 milionárov. Približne polovica z nich tvrdila, že na to, aby si kúpili nejaký čas, nemíňa žiadne peniaze. Môže to byť jeden z dôvodov, prečo bohatstvo zvyšuje stres spojený s časovou tiesňou. Aj ľudia, ktorí si môžu dovoliť vykúpiť sa z tlaku nedostatku času tak jednoducho nerobia.

 

Získať čas sa dá však aj inak ako tým, že kúpime niečo, vďaka čomu ho ušetríme. Na vzťah medzi časom a peniazmi sa môžeme dívať aj z iného uhla pohľadu. Ľudia si môžu napríklad zvoliť, či budú pracovať menej hodín aj za cenu nižšieho platu alebo ušetria čas na ceste do práce tým, že sa nasťahujú do jej blízkosti, hoci na druhej strane to bude možno znamenať vyššie výdavky za bývanie.

 

Práve možnosť kúpiť si čas však môže byť aj zradná. Vývoj technológií a ponuka nových služieb, ktoré vykonajú povinnosti za nás, sa môže vymknúť z rúk. Podľa odborníkov nám hrozí riziko, že s vidinou ušetrenia času začneme míňať viac ako máme. Preto by napríklad tí z nás, ktorí nakupujú impulzívne, mali platiť výlučne v hotovosti a nie kartami, lebo tak majú väčší prehľad o sume, ktorú minú a zároveň ju dokážu lepšie kontrolovať. S každou aplikáciou, ktorá funguje na princípe uchovania informácií z kreditnej či debetnej karte a stačí jeden klik, aby sme zaplatili, sa cena stáva čoraz viac abstraktnejším pojmom. Práve takéto nakupovanie je však čoraz populárnejšie medzi všetkými generáciami. Na jednej strane prináša mnoho výhod, napríklad šetrenie času, no na druhej ochotnejšie míňame na svoje pohodlie a zdieľame svoje osobné údaje.

 

Šťastie je skryté v našom čase

Čo by ste si zvolili, ak by vás oslovili do ankety s otázkou: Ste skôr Lenka alebo Iveta? Lenka je tá, pre ktorú má čas vyššiu hodnotu ako peniaze. Je ochotná obetovať peniaze, aby mala viac času. Radšej bude napríklad pracovať menej hodín a zarobí menej, ako pracovať viac s vyššou výplatou. Na druhej strane Iveta si cení peniaze viac ako čas. Vzdá sa času v prospech vyššieho príjmu. Bude pracovať dlhšie a zarobí viac, než by pracovala menej a mala viac času. Vedci zistili, že preferencie respondentov sú približne 50/50. Lenže, podľa výsledkov výskumu boli tí, ktorí sa identifikovali s Lenkou šťastnejší ako tí, ktorí sa videli v Ivete. Zdá sa, že nejde len o to, kupovať si čas, ale šťastie prinesie i to, že čas je prioritnejší než peniaze.

 

Istá mama v domácnosti mala napríklad nápad, ako vyriešiť to, že sa potrebuje stretávať s kamarátkami a zároveň sa venovať rodine. Potrebovala kúpiť čas a nemala na to veľa peňazí. Založila si skupinu, v rámci ktorej sa spolu s ďalšími piatimi priateľkami stretáva v nedeľu u jednej z nich a spolu varia. Každá z nich prinesie recept a potrebné suroviny a jedlá navaria. Všetko si medzi sebou rozdelia a domov idú s porciami šiestich rôznych jedál na celý týždeň. Takto majú priateľky čas na stretávanie, socializáciu a zároveň stihnú pripraviť aj jedlo pre svoju rodinu.

 

Ak sa naháňame za šťastím, musíme sa neustále rozhodovať, na ktorú stranu sa postavíme, buď si zvolíme čas alebo peniaze. Niekedy sa vybrať nedá a sme pritlačení k múru, musíme zarobiť, aby sme mohli splatiť svoje účty. Keď však máme na výber a zvolíme si čas, je to znamenie, že sme sa vydali na cestu ku šťastiu.

Čítajte viac o téme: Výskum
Zdieľať na facebooku