Nezabúdať v manželstve na súlad je veľmi dôležité

  Foto: Bigstock

Často sa v živote púšťame do rôznych projektov. Venujeme im množstvo času a energie. Ako je to však s manželstvom? Vždy mu venujeme toľko pozornosti a energie, ako by si zaslúžilo? Veď manželstvo je tiež projektom. Je všeobecne známe, že plameň lásky je potrebné udržiavať. Budovanie vzťahov by malo byť premyslené aj keď vieme, že základom je láska, vášeň, cit a tie sú prirodzené a neovplyvniteľné. Mnohí psychológovia tvrdia, že základom budovania manželstva by mal byť súlad. A na vytvorenie súladu je potrebné vynaložiť aj určité úsilie. Ak sa dvaja ľudia neustále hádajú a jeden druhého nemôže občas ani vidieť, nemusí byť ešte príčinou, že sa nemilujete. Dôvodom  môže byť to, že ste prestali udržiavať váš plameň lásky alebo ste len  spohodlneli. A ak aj vaše city k partnerovi prechodne zoslabli, všetko sa dá ešte zachrániť. Mnohé prieskumy sú jasným dôkazom toho, že dokážeme ovplyvňovať svoje city, keď do nich vedome vkladáme väčšie úsilie ako obvykle. Kvalita manželstva je často výsledkom úsilia, ktoré vzájomne partneri vyvíjajú. A čo urobiť vtedy, keď city zrazu slabnú? Práve vtedy je potrebné vynaložiť zvýšenú energiu pre vytvorenie nových impulzov. Pozrime sa teda na tie momenty v živote, ktoré pomáhajú rozpaľovať plamene lásky.

 

1.Občas si dohodnite stretnutie

To, že ste s niekým zosobášený a myslíte si, že sa navzájom už nemôžete lepšie spoznať, ešte neznamená, že vzájomným schôdzkam by mal byť navždy koniec. Práve naopak. Pre vzťah je veľmi dôležité i naďalej si vyhradiť čas na seba samých, rozprávať sa o každodenných záležitostiach, vzájomne relaxovať a uvoľniť sa.

 

2. Dôležité termíny si zaznačte v kalendári

Rušný životný štýl je najčastejšou výhovorkou pre zrušenie spoločne naplánovaných chvíľ. A tak si dôležité termíny radšej zaznačte do kalendára. Je krásne, keď manželia ani po niekoľkých rokoch vzájomného spolužitia nezabúdajú na dátum prvého stretnutia, zásnub, svadby a podobne. Termíny sú hlavne pre zaneprázdnených a ambicióznych ľudí dôvodom na nevšedné spoločné stretnutia a oslavy vo dvojici.

3. Buďte tajomní a robte neočakávané veci

Pre mnohé páry je finančne náročné ísť na exotickú dovolenku alebo si zájsť na večeru. Ale rande nemusí byť limitované len na drahé večere, kino a dokonca ani nevyžadujú, aby ste opustili váš dom. Vymyslite si špeciálny program len pre vás. Napríklad si pozrite film, na ktorom ste boli spolu prvý raz v kine, pri sviečkach a víne si pozrite spoločné fotky, v záhrade si urobte piknik len pre dvoch, stretnite sa v noci v lese na svojom obľúbenom mieste. Nezabúdajte občas partnerovi poslať zaľúbenú sms, mail, vložte pod vankúš nečakaný darček alebo do tašky vložte lístok s tajným odkazom.

 

4. Pýtajte sa partnera, aký mal deň

Týmito otázkami prejavujete nielen záujem o partnera, ale aj o samotný život. Zaujímajte sa o všetko, čo partner robí, keď nie ste spolu. Každý deň človek zažije niečo nevšedné, smutné alebo milé. Viac sa dočítate aj v článku Dôležitých desať minút pre vašu rodinu

 

5. Nezabúdajte na bozky

Bozk je krásnym stimulom emocionálnej blízkosti. Nezabudnite na bozky ráno, keď odchádzate do práce a tiež večer, keď sa z práce vraciate. Urobte si z toho návyk. Možno vám to bude pripadať stereotypné, ale v tomto prípade vám tento druh stereotypu určite zabezpečí šťastnejší život.

 

6. Objímajte sa

Stačí 30 sekúnd denne a vzťahy môžu byť ešte pevnejšie. Vďaka objatiu duša aj rozum nadväzujú s partnerom hlboké spojenia. Objatie dokonca znižuje krvný tlak a zlepšuje pamäť.

 

7. Majte spoločné záujmy

Podľa najnovších štúdií  je dokázané, že mať najmenej tri spoločné koníčky je kľúč k manželskému šťastiu. Vďaka spoločným záujmom uvidíte svojho partnera v novom svetle, zažijete veľa zábavy a oživí sa i vaša konverzácia. Bezkonkurenčný je napríklad šport. Vďaka nemu sa budete cítiť zdravo a plný energie. Tieto dva elementy vás budú motivovať k fyzickému výkonu i po ťažkom a dlhom dni v práci. Úžasná je tiež turistika. Spojenie pohybu v prírode spojené s rozhovorom je skutočným balzamom na dušu. Alebo vyskúšajte spoločné študovanie nového jazyka. Pre tých náročnejších je tu možnosť navštevovať prednášky na univerzite tretieho veku na tému, ktorá vás oboch zaujíma. Alebo sa obaja môžete stať dobrovoľníkmi v organizácií, ktorú považujete za dôležitú. Najdôležitejšie je, že budete spolu. Plánujte si spoločné chvíle a zábavu s vaším partnerom. Uvidíte sami, aké je krásne vzájomné spoznávanie sa  aj po spoločne prežitých rokoch v manželstve.

V dnešnej dobe už neobstojí výhovorka, že sme nemali dostatok informácií o fungovaní hodnotného vzťahu. Nevyhýbajme sa teda dostatočnej príprave na manželstvo, nepodceňujme ju a nevyhovárajme sa na nedostatok času. Príklady zo života nám jasne ukazujú, že práve túto oblasť života musíme brať veľmi vážne, venovať sa jej, spoznávať skutočné kľúče k dôvernosti, študovať základné hodnoty a  pravidlá. Láska všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa a všetko vydrží, ale musíme sa vedieť o ňu dobre starať a rozvíjať ju. Dostatočná príprava nám dáva nádej, že naše romantické predstavy nás budú sprevádzať celým životom a nevystrieda ich sklamanie. Veď šťastná rodina je tá, kde obaja manželia chápu, že manželstvo ničí hlavne ľahostajnosť.


Odporúčaná literatúra: Nicky Lee, Sila Lee: Kniha o manželstve
Zdieľať na facebooku