Prečo sa v manželstve ľudia začínajú cítiť osamelo?

Osamelosť pociťuje veľa ľudí aj napriek tomu, že žije v manželstve. Dôvodov, prečo to tak je, môže byť veľa.
Osamelosť pociťuje veľa ľudí aj napriek tomu, že žije v manželstve. Dôvodov, prečo to tak je, môže byť veľa. / Foto: Pexels

Vzali ste sa, aby ste si boli blízki a prežívali všetko spoločne, no rokmi sa toho veľa zmenilo? Osamelosť v manželstve ovplyvňuje milióny párov po celom svete.

 

Manželstvo nezaručuje na sto percent, že sa nikdy nebudete cítiť osamelí. Osamelosť pociťuje veľa ľudí aj napriek tomu, že žije v tomto posvätnom zväzku. Dôvodov, prečo to tak je, môže byť veľa. Možno sa pretrhlo vaše silné puto, možno sa zmenil spôsob vašej komunikácie, možno do vzťahu vstúpilo viac nepokoja či nedostatok empatie. Pozrime sa bližšie na najčastejšie dôvody, kvôli ktorým sa môžete v manželstve cítiť osamelo.

 

1. Strach z blízkosti

Ak niekto žije v manželstve, v ktorom je emocionálne a psychicky týraný, niet pochýb o tom, že zažívate dlhé hodiny samoty. Ak sa bojíte partnera/partnerky a jeho/jej agresívneho správania alebo slovných urážok či vyhrážok, pravdepodobne sa takejto osobe budete snažiť čo najčastejšie vyhnúť, aby ste predišli prípadnému konfliktu. Najhoršie je, keď vás takýto partner/partnerka izoloval/a od rodiny a priateľov, ktorí by vám boli oporou. 

 

2. Rozdielny pracovný čas

Nie je nijakou výnimkou, že jeden z partnerov robí na štyri smeny a druhý napríklad na dve. Možno jeden z vás príde domov vtedy, keď ten druhý spí alebo odíde skôr, ako sa ten druhý prebudí. Ak je to tak, je pravdepodobné, že sa nebudete veľmi stretávať, hoci žijete v jednom byte. To môže spôsobiť, že stratíte vzájomnú blízkosť a nebudete sa spolu rozprávať o každodenných udalostiach. Nakoniec to môže spôsobiť ochladenie vzťahu. Ťažko sa radí v takomto prípade, keď ľudia si často nemôžu prácu vybrať podľa vlastných predstáv a sú niekedy radi, že vôbec nejakú prácu majú. Psychológovia však odporúčajú, že je potrebné hľadať nejakú rovnováhu medzi vzťahom a prácou, pretože na manželstvo, vzťah a tiež výchovu detí potrebujete čas a energiu. V opačnom prípade môžete stratiť všetko.

 

3. Nedostatok citovej podpory a dôvery

Je dokázané, že ak v manželstve chýba emocionálna podpora, ak necítite súcit a empatiu, väčšinou sa vzťahy narušia a začína sa do nich vkrádať osamelosť. Ideálne je mať dôverný a empatický vzťah, v ktorom sa môžete tomu druhému s čímkoľvek zveriť a keď sa môžete čokoľvek opýtať. Kde začína pochybnosť, tam končí vzťah. Vzťah bez dôvery totiž nemôže existovať. Dôvera znamená dať druhému možnosť, aby aj zlyhal, ale pritom dúfať, že to neurobí. Ak partner (partnerka) nezlyhá, tak je to super. Buďte úprimní a rozprávajte aj o tom, čo vás trápi. Vypovedaná radosť je dvojnásobnou radosťou a vypovedaná starosť je polovičnou starosťou. Najvyšším prejavom dôvery je prezradiť si navzájom tajomstvá.

 

4. Nedostatok prejavov náklonnosti

V manželstvách, v ktorých sa partneri cítia osamelo, chýbajú nielen veľké, ale i malé prejavy náklonnosti, ktoré sa pravidelne objavovali pri stretnutiach v minulosti, ako napríklad bozk na dobré ráno, pohladenie na ramene, objatie, pohľad do očí, malé pozornosti a podobne. Tieto prejavy náklonnosti sa môžu javiť ako nepodstatné, ale nie sú, lebo dávajú tomu druhému najavo, že manžel či manželka si ich všíma. Práve tí, ktorí ich neprežívajú, sa cítia veľmi osamelo.

 

5. Nedostatok času alebo nekvalitne prežitý spoločný čas

Nedostatok spoločne prežitého času je tiež jeden z dôvodov, prečo sa stráca vzájomná blízkosť a prečo sa ľudia cítia osamelo. Niektoré páry zase majú dostatok času na seba, ale neprežívajú ich spoločne pri takých aktivitách, ktoré by ich vzťah podporovali a prinášali im pocity šťastia. Spoločný čas by mali prežívať zmysluplne. Dobré je mať nejaké spoločné záujmy. Vďaka spoločným záujmom uvidíte svojho partnera v novom svetle, zažijete veľa zábavy a oživí sa i vaša konverzácia. Výborný je napríklad šport. Vďaka nemu sa budete cítiť zdravo a spokojne. Tieto dva elementy vás budú motivovať k fyzickému výkonu i po ťažkom a dlhom dni v práci. Úžasná je tiež turistika. Spojenie pohybu v prírode spojené s rozhovorom je skutočným balzamom na dušu. Alebo vyskúšajte spoločné študovanie nového jazyka alebo začnite navštevovať tanečný kurz. Najdôležitejšie je, že budete spolu. Plánujte si spoločné chvíle a zábavu s vaším partnerom (partnerkou). Váš vzťah to veľmi obohatí.

 

6. Staré rany, ktoré sa nezahojili

V niektorých prípadoch dochádza k roztržkám a ochladeniu vzťahu v dôsledku predchádzajúcich nezahojených rán, ku ktorým došlo ešte napríklad na začiatku manželstva. Nevyriešené problémy a neodpustenie zvyšuje pocity samoty. Aby sa partneri posunuli ďalej v manželstve, musia staré rany vyliečiť a navzájom si odpustiť. Bolesti, ktoré sa už stali a ktoré sa postupne zahoja, je potrebné nechať v minulosti a zbytočne ich neprenášať do prítomnosti.

 

Ako odstrániť osamelosť zo vzťahu?

Čo však robiť, aby ste mohli situáciu v manželstve zmeniť a prestať sa cítiť osamelo? Existuje veľké množstvo vecí, ktoré môžete okamžite začať robiť. Pozrime sa na niektoré z nich.

 

1. Premyslite si, čo môžete robiť spoločne

Manželstvo, v ktorom partneri pravidelne spoločne vykonávajú určité aktivity, väčšinou sa necítia osamelo. Premyslite, čo vás oboch napĺňa, teší, zaujíma, stanovte si presné dátumy, kedy spločnú činnosť budete vykonávať a veci sa za pár dní zmenia. Stále sa budete mať na čo tešiť. Je jedno, čo to bude, hlavne že budete spolu rozumne prežívať čas.

 

2. Rozprávajte sa

Komunikácia je základom všetkého a aj každého vzťahu. Je preto dôležité rozprávať o svojich potrebách, pocitoch a problémoch, aby ste ich následne mohli spoločne prekonať. Ak si prajete, aby váš vzťah trval čo najdlhšie, musíte sa naučiť spolu komunikovať. Nikdy sa vám nič nepodarí, ak nebudete vedieť, ako dávať pred tým druhým najavo svoje city a potreby. Komunikácia robí vzťah kvalitným. Ak si večer po príchode z práce nemáte čo povedať, nebude to najlepšia vizitka vášho vzťahu. I keď sa vám zdá, že ste už všetky témy vyčerpali, že všetko o ňom viete, snažte sa hľadať stále nové a nové témy. Čím intenzívnejšiu a otvorenejšiu komunikáciu budete udržiavať, tým aktívnejší bude váš vzťah a nuda nebude mať šancu doň zasiahnuť. Tam, kde neexistuje kvalitná komunikácia, pár v podstate prestáva existovať. Kvalitná komunikácia znamená úprimnú komunikáciu. Nestačí sa rozprávať o bežných činnostiach, ktoré robíme počas dňa. Dvojica vo vzťahu sa potrebuje rozprávať o svojich pocitoch, túžbach, problémoch a radostiach. Dnes sme však často svedkami situácie, keď dvaja ľudia síce sedia spolu pri jednom stole, ale každý hľadí do svojho mobilu. Tadiaľ cesta nevedie.

 

3. Občas si romanticky zaspomínajte

Skúste občas zájsť na miesto, kde ste sa zoznámili. Môžete ísť tiež na miesta, ktoré ste počas chodenia navštevovali. Môžu to byť podujatia, kaviarne, dovolenkové destinácie. Robte to, čo ste napríklad robili pred 20 rokmi. Keď sa vrátite na staré miesta, budete sa môcť celý deň rozprávať o tom, čo ste vtedy zažili. Psychológovia tieto činnosti považujú za tie, ktoré dokážu nanaovo vytvoriť puto a zintenzívniť pocity lásky. Je to spôsob opätovného spojenia a  preciťovania lásky, ktorú ste pôvodne zažili. Ak z nejakého dôvodu nemôžete fyzicky absolvovať túto cestu, tak sa o tom aspoň rozprávajte.

 

4. Nezabúdajte na malé pozornosti

To, čo je vo vzťahu podstatné, sú práve maličkosti, ktoré pre toho druhého robíte. Sú to skutky, ktoré ukazujú, že chcete kvôli partnerovi niečo urobiť len tak. Nie je na to potrebná nijaká zvláštna príležitosť ani sviatok. Nepotrebujete plán na to, aby ste niekomu ukázali, že ho milujete. Nemusíte vymýšľať nič veľkolepé, ak chcete zlepšiť svoje manželstvo. Existujú malé veci, pomocou ktorých môžete prejaviť svoju lásku. Môže to byť pomoc v domácnosti, uvarenie jedla, pripravenie kávy, raňajok, pripravenie desiaty do práce a podobne. Alebo vyskúšajte niečo z týchto typov:

  • Keď ste spolu, vyhnite sa technológiám. Sila prítomného okamihu intenzívne spája ľudí.
  • Spomínajte spoločne na chvíle a okamihy, ktoré ste spolu prežili. Nájdete v nich veľa šťastia, smiechu a možno vám partner pripomenie niečo, na čo ste už dávno zabudli.
  • Dotýkajte sa jeden druhého. Dotyky liečia.
  • Neberte jeden druhého ako samozrejmosť. To, že ste sa našli je pre vás ten najväčší dar. Jeden druhého si vážte, tolerujte sa a buďte za seba vďační.
  • Veľa sa spolu smejte.
  • Choďte sa na partnera/partnerku pozrieť, keď športuje, vezmite si na starosť dieťa, keď ide na vzdelávací kurz, kúpte mu/jej to, o čom sníva.

 

5. Prejavujte porozumenie, súcit, obdiv a rešpekt

V manželstve, kde každý z partnerov prejavuje porozumenie, súcit, obdiv a úctu, existuje jednota a nikto sa necíti osamelo. Láska, porozumenie, súcit  a  obdiv sú dôležité v každom vzťahu. Partneri v tých najšťastnejších vzťahoch si veria, rešpektujú sa navzájom a vnímajú sa pozitívne. Takto sa správajú každý deň a nielen vtedy, keď je nejaký sviatok.

 


Zdroje:
Miroslava Holoubková: Kvalitní partnerské vztahy
Lonely in marriage
Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy
Zdieľať na facebooku