Ako odlíšiť lásku od túžby?

Keď ste zamilovaní, máte tendenciu zdieľať s partnerom vaše sny, obavy, ciele, plány, budúcnosť. Oproti tomu, keď ste iba pod vplyvom túžby, ste viac uzavretí.
Keď ste zamilovaní, máte tendenciu zdieľať s partnerom vaše sny, obavy, ciele, plány, budúcnosť. Oproti tomu, keď ste iba pod vplyvom túžby, ste viac uzavretí. / Foto: Bigstock

 Terapeutka Terri Orbuchová sa 30 rokov venovala štúdiu romantických vzťahov tisícov rôznych párov. Na základe svojho výskumu prišla na to, ako sa dá odlíšiť skutočná láska od túžby.

 

Podľa  terapeutky Terri Orbuch, ktorú médiá pre jej popularitu prezývajú „doctor love", existujú 4 signály, ktoré naznačujú, že ste skutočne zamilovaní.

 

1. Túžite po tom, aby vášho partnera poznalo okolie

Keď ste zamilovaní, chcete, aby sa váš partner zoznámil s čo najväčším množstvom ľudí vo vašom okolí. Chcete ho ukázať svojim priateľom a rodine a túžite po tom, aby ich zaujal, aby sa im páčil. Partnera predstavíte ľuďom, ktorí sú pre vás dôležití. Svoje šťastie si nechcete nechať len pre seba. Postupne sa naučíte rešpektovať aj rodinu a priateľov partnerky/partnera. Aj keď všetko nemusí byť úplne ideálne, veď nikto nie je dokonalý, nevadia vám priatelia vašej lásky a snažíte sa rešpektovať aj rodičov takých, akí sú. Zbytočne nič neriešite, neanalyzujete, beriete veci také, aké sú. Začínate ich mať radi aj napriek chybám.
 

2. Používate zámeno MY namiesto zámena JA

Keď ste zamilovaní, používate častejšie zámeno my namiesto zámena ja. Napríklad, keď sa vás niekto spýta, čo ste robili cez víkend, tak nepoviete, že bol(a) som v kine, ale poviete, že sme boli v kine.
 

3. Otvorenosť

Keď ste zamilovaní, máte tendenciu zdieľať s partnerom vaše sny, obavy, ciele, plány, budúcnosť. Partner prejavuje úprimný záujem o váš život, vaše názory, myšlienky a nápady. Môžete si navzájom  povedať tajomstvo, ktoré ste nikdy nikomu neprezradili. Nebojíte sa hovoriť ani o svojich vnútorných obavách. Čo ste pred tým považovali za trápne a nepríjemné a o čom ste tak neradi hovorili a viac ste dusili v sebe, pri skutočnej láske sa vám bude zdať prirodzené hovoriť aj na nepríjemné témy. Už viete, že vás nikto neodsúdi, nebude sa vám smiať a citlivo vás bude počúvať. Túžite, aby vás vaša láska poznala v skutočnom svetle. Už nechcete nič zakrývať. Pri pravej láske sa nebojíte povedať aj o svojich nedokonalostiach a zlozvykoch. Oproti tomu, keď ste iba pod vplyvom túžby, ste viac uzavretí, nechcete prezrádzať informácie týkajúce sa vašej osobnosti. Hovoríte skôr o svojich koníčkoch, obľúbenej hudbe alebo o filmoch. Nejdete do hĺbky. Zamilovaní idú priamo k jadru svojho ja. Skutočná  partnerská láska sa prejavuje aj vtedy, keď ste v nepohode alebo chorí. Partner, ktorý je ochotný vidieť vás aj vtedy, keď máte nádchu, je skutočným partnerom. Miluje vás  aj keď nevyzeráte najlepšie a stará sa iba o to, aby ste sa znovu uzdravili.
 

4. Keď ste zamilovaní, radíte sa s partnerom

Keď ste zamilovaní, tak vás druhý človek silno ovplyvňuje. Napríklad ak premýšľate o tom, že sa presťahujete za prácou, idete sa najskôr poradiť so svojím partnerom. V prípade, že sa vám stane niečo nepríjemné, chcete sa mu tiež zveriť. Ale aj v prípade, keď sa vám stane niečo pozitívne, chcete sa pochváliť. Túžite po tom, aby váš úspech partner oslavoval s vami.
 

Ako sa dá v dlhodobom vzťahu udržať romantika?

Na otázku, či sa dá v dlhodobom vzťahu udržať romantika, či dokonca rozfúkať oheň zamilovanosti, ktorý sa už zdá byť vyhasnutý, Terri Orbuch tvrdí, že áno. Vďaka svojej práci s pármi analyzovala tri druhy správania, ktoré pomáhajú  túžbu znova prebudiť. Čo je potrebné teda urobiť?

 

Pustite sa spoločne do nových aktivít

Keď ste spolu začali chodiť, všetko pre vás bolo nové. Je potrebné túto novosť do vzťahu vrátiť. Terri Orbuch radí, že máte napríklad nečakane navštíviť partnera v práci, píšte  mu romantické smsky alebo sa vyberte na dobrodružný výlet. Skutočnú lásku môžete spoznať aj podľa toho, že partner je ochotný kvôli vám sa učiť nové veci.

 

Okoreňte svoj vzťah prekvapením alebo tajomstvom

Všetko, čo ste sa spočiatku dozvedali o svojom partnerovi, bolo pre vás fascinujúce. Pokúste sa priviesť túto fascináciu späť.

 

Zažívajte opäť spolu dobrodužstvo

Pustite sa do vecí, ktoré vás vzrušujú. Nejedná sa nevyhnutne o niečo, čo vám do tela vyplaví adrenalín. Môže to byť čokoľvek nové, možno trochu nebezpečné, ale rozhodne vzrušujúce. Ak sa vám chce, tak spolu cestujte, navštevujte kurz tanca alebo sa začnite venovať pre vás oboch novému športu.

 

Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy
Zdieľať na facebooku